شنبه، 19 اسفند 91 - 04:51

صنعتIT

سالهاست که صنعتIT در ايران بدون حمایت ومهجور مانده است و هيچگاه در اولويت قرار نگرفته است به همين دليل اين صنعت دچار ضعفي نگران کننده شده است.شايد خيلي ها را سراغ داريم که فارغ التحصيل رشته هاي مرتبط باITميباشند اما در جایگاه حقیقی خود نیستند و موضوع فعاليت و کسب وکار خود را جدا کرده و به مشاغل ديگر پرداخته اند و ياحضور افراد غير متخصص در این حوزه که به واسطه قدرت، موقعيت ،ثروت وجایگاه وارد اين صنعت شده اند.اين زنگ خطر هميشه متوجه مديران و متخصصان حوزهITاست.مقايسه کنيدعدد بزرگترين پروژهITدر کشور را با قيمت يک ساختمان وهمچنين ميزان سود آوري اين صنعت را نسبت به صنايع ديگر.تخصيص بودجه بهIT به کاهش هزينه ها،مصرف انرژي و محيط زيست ميتواند کمک کند.به نظر مي آيد در تصمیم گیری ها به جاي ريشه يابي مسائل،چالشها وبررسی ورفع مشکلات مرتبط با اين صنعت و اينکه چرا اين وزارتخانه از اهداف اصلي خود دور افتاده و بجای ارائه راه کار مناسب، متاسفانه ممکن است  به حذف صورت مسئله بيانجامد.اين است که آينده صنعت IT در ايران تاريک است.چند نکته در باره مشکلاتIT در کشور ما. نه جامع است نه مانع. نه ادعاست نه عرصه معارضه.دراینجابطور کلی مشکلات صنعت IT را به دو دسته تقسیم میکنیم:

الف ـ مشکلات مشترک با دیگر صنایع.

 جهت گیری کلی قوانین اقتصادی کشور به تشویق واردات به جای صادرات و توزیع بجای تولید و تعلل بجای تسریع.عدم رعایت ضوابط درست و وجود ضوابط نادرست.ضعف مدیریت در بخش خصوصی،موانع ایجاد تمرکز سرمایه و نیروی کار.حضور دولت بعنوان کارفرمای بزرگ که تغییر نقش اجرایی به نظارتی و سیاستگذاری و رشد سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور با ظهور بانکها و بیمه های خصوصی و بورس تا حد زیادی امیدوار کننده است.هجوم مدیران و کارشناسان دولتی به سوی صنایع در حال خصوصی شدن. کارنامه مدیران دولتی در زمینه بهره وری بار دیگر در شرکتهای در حال خصوصی شدن تجربه میشود. امیدواریم اینبار نمره بالاتری بیاورند.

ب ـ مشکلات اختصاصی توسعه IT در ایران

نوظهور بودن صنعت و فقدان تعریف موقعیت IT در مجموعه صنایع کشور.تشکل ها ضعیف و تحت فشار هستند.سرعت تغییرات حوزه IT به مراتب بیشتر از بقیه صنایع است. بنابراین در تمام سطوح نیازمند نوآوری و تفکر و تعامل است.وابستگی علمی  عمیق تر و گسترده تر به فناوری وارداتی.نکته دیگراینکه ایران واردکننده تقریبا بخش زیادی از دانش فنی در حوزه IT می باشد اما نقش اندکی در تولید آن دارد. نوع نگاه دولتمردان به جهت گیری IT و تاثیرات آن در تحولات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشور.تردید گروههای سرمایه گذار نسبت به بازده اقتصادی سرمایه گذاری در بخش IT.که تا حد زیادی هم حق دارند. دولت همچنان بزرگترین سرمایه گذار بخش IT است.مداخله دستگاههای بسیار متنوع(اعم از اقتصادی و غیره) در موضوع ITکه موجب بلاتکلیفی فعالان این بخش میشود.تمایل دولت به حفظ حضور گسترده در این صنعت بر خلاف بقیه صنایع. به دلیل نوع نگاه  شیک و موثر بودن.بی ثباتی نیروی متخصص. گرچه نیروهای متخصص ایرانی با بهره گیری از هوش و استعداد و دسترسی های آسانتر به اطلاعات در این حوزه توانستند خیلی سریع رشد کنند ولی بسیاری از متخصصین ارشد این حوزه جذب بازار خارجی شده اند و با موج جذب نخبگان ایرانی در کشورهای خارجی همراه شده اند.کمتر میتوان شرکتهایی را یافت که دارای سابقه طولانی فعالیت در حوزه IT باشندو در همان شرکتها هم کمتر میتوان افرادی با سابقه طولانی حضور یافت مگر شرکتهایی اندک که با نوآوری وتوانائی نیروهای متخصص خود توانسته اند به ثبات و رشد برسند.با وجود همه این چالشها و سایر موانع دیگری که ذکر نشد، آیا وضعیت صنعت IT در ایران نگران کننده نیست؟؟!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi