دوشنبه، ۰۶ خرداد ۹۲ - ۱۲:۳۲
IPV6
IPV6

IPV6

IPV6 سیستم جدید آدرس دهی بر اساس پروتکل اینترنتی است که می تواند تعداد آدرس های اینترنتی را نسبت به IPv4 تا چندین برابر افزایش دهد.در حالی که IPv4 می تواند ۳/۴ میلیارد آدرس اینترنتی ایجاد کند، IPV6 می تواند از دو هزار و ۱۲۸ میلیارد آدرس اینترنتی پشتیبانی کند و بر این اساس IPهای بیشتری ایجاد شود. در خاورمیانه نیز شرکت های اینترنتی و مخابراتی از سال های قبل تلاش هایی را برای به روز رسانی سیستم های آدرس گذاری اینترنتی انجام داده بودند و موفقیت هایی را هم کسب کرده بودند که از جمله آنها می توان به شرکت اماراتی اتصالات اشاره کرد. این شرکت از سال ۲۰۰۱ تاکنون از سیستم IPV6 استفاده می کند و به همین خاطر نسبت به رقبای خود موفق تر بوده است.به طور کلی زمانی که تعداد مشترکان تلفن همراه در یک منطقه افزایش می یابد و درخواست مشترکان برای استفاده از خدماتی مثل Wi-Fi، WiMax، RFID، UWB و بلوتوث بالا می رود، کنار گذاشتن سیستم IPv4 و استفاده از IPV6 بهترین راه ممکن خواهد بود و می تواند همه مشکلات موجود را از میان بردارد.از دیگر مزایای این سیستم می توان به توانمند ی های آن برای دستگاه های قابل حمل اشاره کرد. IPV6 به تمامی مشترکان تلفن همراه امکان می دهد تا آسان تر از گذشته به شبکه های موجود دسترسی داشته باشند و بدون تماس مجدد با شبکه مرکزی و تغییر IP خود، مزایای اینترنت پرسرعت را به کار برند.اگر ما از یک تلفن همراه نسل سوم با تلفن های مجهز به IP استفاده می کنیم، IPV6 مهم ترین نیاز کنونی ما محسوب می شود.این امکانات فنی، سیستم IPV6 را به جزء لاینفک سیستم های اینترنتی و مخابراتی امروزی تبدیل می کند و می تواند محرکی برای تغییر IPv4 به آن محسوب شود. اما سوالی که برای مدیران IT باقی می ماند آن است که آیا این افراد واقعاً مجبورند سیستم خود را به IPV6 تغییر دهند؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم : «بله، آنها مجبورند به IPV6 مهاجرت کنند.» آنچه که موفقیت شرکت های فعال در این زمینه را تضمین می کنند استفاده از این سیستم است و اگر این شرکت ها در آینده نزدیک سیستم IPV6 را به کار نگیرند، به طور قطع از گردونه رقابت خارج خواهند شد.

محدوديت هاي IPv4

۱٫رشد سريع و غير قابل كنترل حجم جداول مسير يابي روتر هاي هسته مركزي اينترنت ۲٫پيكربندي دستي يا DHCP 3.امنيت ( Security ) پايين ۴٫– QoS (Quality of Service پايين .( Qos درIPv4 بصورت udp است نه tcp )5.فضای آدرس دهی محدود

خصوصيات  IPv6

شكل و فرمت هدرهاي جديد،فضاي آدرس دهي بالا،مسير يابي بهينه و تقليل جداول مسير يابي ،پيكربندي اتوماتيك و پشتيباني از حالتهايState full  State less (با استفاده از  Link local address،امنيت بالاBuilt in security ، داشتن پروتكل جديد براي كشف همسايه ( NDP ) ،آدرس دهي كاربران متحرك Mobility ، قابليت توسعه پذيري Extensibility

امنيت در IPV6

امنيت در IPV6  در دو بخش تصديق (Autbentication)و رمزنگاري(Encryption) در لايه IP انجام ميشود و با توجه به تدابير در نظر گرفته شده در طراحي اين پروتكل ، اين امكان وجود خواهد داشت تا با استفاده از استاندارهاي امنيتي لايه دسترسي امكان ايجاد شبكه مطمئن فراهم شود .

امنيت دروازه هاي بين الملل:دروازه هاي بين الملل از آنجائيكه تنها نقاط ارتباطي با شبكه جهاني اينترنت هستند ، از درجه اهميت بالايي برخوردار بوده و بايستي تدابير خاص و ويژه هاي در اين بخش صورت پذيرد . تامين امنيت آنها با استفاده از تجهيزات سخت افزاري و نرم افزاري ديوار آتش و پيكربندي مناسب مسيريابهاي دروازه بين الملل انجام خواهد.

امنيت در بخش دسترسي شبكه :شبكه هاي دسترسي ، بصورت شبكه هاي دسترسي پهن باند بوده و از تكنولوژي DSL ، بي سيم و فيبر و … جهت سرويس دهي به كاربران استفاده مي شود، هر كدام از اين شبكه ها از نظر امنيت كاملاٌ منحصر به فرد و مخصوص به خود مي باشند .

 امید تقی زاده مدیرعامل شرکت فناوران توسعه omid.taghizadeh@gmail.com

امید تقی زاده مدیرعامل شرکت فناوران توسعه
omid.taghizadeh@gmail.com

 امید تقی زاده مدیرعامل شرکت فناوران توسعه

omid.taghizadeh@gmail.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi