دوشنبه، ۰۶ خرداد ۹۲ - ۱۲:۳۳
پروتکل های مسیریابی
پروتکل های مسیریابی

پروتکل های مسیریابی

BGP

BGP یکی ازپروتکل های IP بوده و از نوع EGP میباشدکه به منظور توزیع اطلاعات روتینگ دربین ASهاطراحی شده است.EGPها همگی پروتکلهای روتینگ All Vector میباشند دراین نوع پروتکلها ، روترها اطلاعات قابل دسترسی شبکه را با نزدیکترین همسایه های خود مبادله می کنند بعبارتی دیگر، روترها مجموعه آدرسها(آدرسPerfix) وآدرس hopبعدی را به یکدیگر انتقال میدهند تا بتوانند به آن دسترسی داشته باشند .فرق پروتکلهای EGP با IGPها دراین است که روترهای EGP روتها را بایکدیگر مبادله میکنند درحالیکه روترهای IGP اطلاعات توپولوژی شبکه را مبادله وبرای روتهای محلی خود محاسبه میکنند.

BGP

پروتکل BGP

OSPF

OSPF برگرفته شده از Open Shortest Path First يك پروتكل روتينگ IP است كه دارای تمامی ويژگی های يك پروتكل link-state است.پروتكل فوق ، يك پروتكل روتينگ استاندارد باز است كه توسط مجموعه ای از توليدكنندگان شبكه از جمله شركت سيسكو ايجاد شده است . در صورتی كه در يك شبكه از روترهائی استفاده می گردد كه تمامی آنها متعلق به شركت سيسكو نمی باشند ، نمی توان از پروتكل EIGRP استفاده كرد .در چنين مواردی می توان از گزينه هائی ديگر نظير RIP ، RIPv2  و يا OSPF استفاده نمود . در صورتی كه ابعاد يك شبكه بسيار بزرك باشد ، تنها گزينه موجود پروتكل OSPF و يا استفاده از route   redistribution  است

( يك سرويس ترجمه بين پروتكل های روتينگ)OSPF  با استفاده از الگوريتم Dijkstra كار میكند  در ابتدا ، اولين درخت كوتاهترين مسير ايجاد می گردد و در ادامه جدول روتينگ از طريق بهترين مسيرها توزيع می گردد.اين پروتكل دارای سرعت همگرائی بالائی است ( شايد به اندازه سرعت همگرائی EIGRP نباشد ) و از چندين مسير با cost يكسان به مقصد مشابه حمايت می نمايد . برخلاف EIGRP ، پروتكل OSPF صرفا” از روتينگ IP حمايت می نمايد .

OSPF

پروتکل OSPF

RIP

پروتکل RIP برگرفته شده از( Routing Information Protocol ) به معنی واقعی يک پروتكل distance-vector است.پروتكل فوق در هر ۳۰ ثانيه تمام اطلاعات موجود در جدول روتينگ را برای تمامی اينترفيس های فعال ارسال مینمايد.پروتکل RIP صرفا از تعدادی hop براي تعيين بهترين مسير به شبكه راه دور استفاده مینمايد .حداكثر تعداد hop مي تواند عدد ۱۵ را داشته باشد و نسبت دهي عددی بالاتر از ۱۵ به منزله غيرقابل دسترس بودن شبكه است RIP. در شبكه های كوچک به خوبی كار میكند ولی برای شبكه های بزرگ كه دارای لينک های ارتباطی WAN و تعداد بسيار زيادی روتر هستند مناسب نمیباشد .

RIP

پروتکل RIP

در نسخه شماره يك RIP صرفا از روتينگ classful استفاده میگردد. اين بدان معني است كه تمامی دستگاه های موجود در شبكه میبايست از subnet mask مشابهی استفاده نمايند. محدوديت فوق به دليل ماهيت ارسال اطلاعات بهنگام ميباشد. در نسخه شماره يک RIP، اطلاعات بهنگام ارسالي شامل اطلاعات subnet mask نمي باشند.در RIP نسخه دو، ويژگی جديدی به نام روتينگ Prefix ارائه شده است كه به كمک آن امكان ارسال اطلاعات subnet mask  به همراه مسيرهای بهنگام شده فراهم میگردد. به اين نوع روتينگ، اصطلاحا روتينگ classlessگفته میشود .

ایمان صبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

ایمان صبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

 ایمان صبری

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

Sabri.rasaco@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi