سه شنبه، ۰۷ خرداد ۹۲ - ۰۲:۲۸
شبکه عصبی مصنوعی چیست؟
شبکه عصبی مصنوعی چیست؟

شبکه عصبی مصنوعی چیست؟

یک برنامه نرم افزاري یا تراشه نیمه هادي است که بتواند همانند مغز انسان عمل نماید. در واقع یک شبکه عصبی مصنوعی ایده اي است براي پردازش اطلاعات که از سیستم عصبی زیستی الهام گرفته شده و مانند مغز به پردازش اطلاعات می پردازد. این سیستم از شمار زیادي عناصر پرداز شی به نام نرون ، تشکیل شده است که براي حل یک مسأله با هم هماهنگ عمل می کند ANN  ها نظیر انسانها با مثال یاد می گیرند و با پردازش روي داده های تجربی دانش یا قانون نهفته درورای داده ها را به ساختار شبکه منتقل میکند . به همین خاطر به این سیستم ها هوشمند گفته میشود چرا که بر اساس محاسبات رویداد های عددی یا مثال ها قوانین کلی را یاد میگیرد.

مزایاي شبکه هاي عصبی مصنوعی:

•شبکه عصبی ، به دلیل پردازش هاي موازي، از سرعت پردازش بالایی برخوردار است.

•شبکه هاي عصبی توان بالقوه اي براي حل مسائلی دارند که شبیه سازي آن ها از طریق منطقی و یا سایر روشها مشکل و یا غیر ممکن است.

•شبکه هاي عصبی همانند مغز انسان به طور پیوسته در حال یادگیري و انطباق با محیط هستند به این معنی که اگر شبکه براي یک وضعیت خاص آموزش دید و تغییر کوچکی در شرایط محیطی آن رخ داد، می تواند با آموزش مختصر ، براي شرایط جدید نیز کارآمد باشد.

•در شبکه ي عصبی، عدم عملکرد صحیح قسمتی از نرون ها، موجب از کارافتادگی کامل مغز

نمی شود و امکان اتخاذ تصمیم صحیح نیز وجود دارد.این روش قادر است براي داده ها در شریط عدم اطمینان (اعم از آنکه فازي باشند ویا به طور ناقص و توام با دریافت noise دریافت شده باشند ) جواب منطقی ارائه دهد.

محمد رضا نائب کارشناس ارشد هوش مصنوعی

محمد رضا نائب کارشناس ارشد هوش مصنوعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi