سه شنبه، 07 خرداد 92 - 04:02
Rootkit چیست ؟
Rootkit چیست ؟

Rootkit چیست ؟

برنامه هايي هستند که از نظر ساختار کاري بسيار شبيه Trojan ها و Backdoor ها هستند ولي با اين تفاوت که شناسايي RootKit بسيار مشکلتر از درب هاي پشتي است زيرا RootKit ها علاوه بر اينکه به عنوان يک برنامه کاربردي خارجي مثل شنونده Netcat و ابزارهاي درب پشتي مثل Sub7 بر روي سيستم اجرا مي شوند بلکه جايگزين برنامه هاي اجرايي مهم سيستم عامل و در گاهي مواقع جايگزين خود هسته کرنل مي شوند و به هکرها اين اجازه را مي دهند که از طريق درب پشتي و پنهان شدن در عمق سيستم عامل به آن نفوذ کنند و مدت زيادي با خيال راحت با نصب رديابها Sniffer  و ديگر برنامه هاي مانيتورينگ بر روي سيستم اطلاعاتي را که نياز دارند بدست آورند.

در دنياي هکرها دو نوع RootKit اصلي وجود دارد که هر کدام تعريف جداگانه اي دارند.

۱- RootKit سنتي: RootKit هاي سنتي با شناسايي اولين RootKit بسيار قدرتمند در اوريل سال ۱۹۹۰ در طول يک دهه گسترش پيدا کردند و تا آنجا پيش رفتند که امروزه انواع مختلفي از RootKit هاي سنتي وجود دارند که به طور عملي خودشان نصب شده و به هکرها اجازه ميدهند که به سرعت سيستم قرباني را فتح کنند.

RootKit هاي سنتي براي سيستم عاملهاي مختلف نوشته شده اند ولي به طور سنتي بر روي سيستم هاي يونيکس مثلHP-UX – AIX – Linux – Solaris – SunOS و از اين قبيل تمرکز کرده اند.

ولي براي ويندوزهاي سرور مثل NT/2000 نيز RootKit هايي نوشته شده اند که جايگزين کتابخانه هاي پيوند پويا ( DLL ) شده و يا سيستم را تغيير مي دهند ولي تعداد زيادي از RootKit ها براي سيستم هاي يونيکس نوشته شده اند.

RootKit ها اجازه دسترسي Root يا Administrator را به ما نمي دهند و ما هنگامي قادر به نصب آْنها بر روي يک سيستم هستيم که دسترسي ريشه اي و مدير يک سيستم را توسط روش هاي ديگري مثل سرريز بافر … به دست آورده باشيم. بنابراين يک RootKit يک سري ابزارهايي است که با پياده سازي يک درب پشتي ( Backdoor ) و پنهان کردن مدارک استفاده از سيستم و ردپاها به هکر اجازه نگهداري دسترسي سطح ريشه را مي دهد.

ساختار کار تروجن ها به اين صورت است که فايلي را در داخل هسته سيستم مثل پوشه System32 اضافه مي کند و اين فايل تمامي پسوردهاي قرباني را Log کرده و براي هکر مي فرستد و يا با باز کردن پورتي اجازه ورود هکر را از طريق پورت باز شده مي دهد ولي RootKit هاي سنتي به جاي اينکه فايلي در هسته سيستم قرباني اضافه کنند، سرويسها و فايل هاي اصلي و مهم سيستم عامل قرباني را با يک نسخه تغيير يافته آن که عملياتي مخرب انجام مي دهد جايگزين مي کنند.

به همين دليل پويش دوره اي سيستم در طول شبکه براي پيدا کردن رد RootKit بسيار مفيد است. در آخر ذکر اين نکته لازم است که اگر سيستم شما با تمام اين ملاحظات آلوده به RootKit شد بهترين راه از بين بردن آن فرمت هسته و نصب مجدد سيستم عامل است.

محمد رضا نائب کارشناس ارشد هوش مصنوعی

محمد رضا نائب کارشناس ارشد هوش مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi