شبکه 2034

شنبه، 10 اسفند 92 - 04:57

علامت  @

امروز داشتن ایمیل برای همه ما ضروری است چرا که به یکی از متداول ترین راه های ارتباطی تبدیل شده است. شاید بیشتر ما در هنگام پر کردن فرم های اداری و یا ثبت نام در سایتی آدرس ایمیل خودمان را به همراه علامت @ می نویسیم و هیچگاه فکر نکرده ایم که این علامت چیست و چرا باید باشد؛ در واقع این یک نوع حرف اضافه است که جداکننده آدرس و نام سرور است که هیچ گاه هم توسط سایر علامت های دیگر اشتباه گرفته نمی شود.

ایمیل سرویسی است که بعضی از ما حدود  ۱۹ سال است که از آن استفاده می کنیم اما بهتر است بدانیم که عمر ایمیل بیش از این هاست. اولین سرویس های ایمیل در دهه ۱۹۶۰ میلادی ایجاد شدندو مهندس کامپیوتری به نام ” ری تا ملینسون ” پدیدآورنده بسیاری از ابداعات ایمیل مانند علامت @ است.

” تاملینسون” درباره انتخاب این علامت می گوید: به کیبورد نگاه کردم ، و فکر کردم ، چه چیزی را می توانم انتخاب کنم که با بقیه حرف ها اشتباه کرفته نشود؟ اگر فردی وجود داشت که در نامش حرف @ وجود داشت این علامت انتخاب مناسبی نیست اما خوشبختانه این علامت جزو حروف الفبا نیست و به نظر مناسب است. علامت های دیگری مانند کاما – اسلش – پرانتز – خط تیره را ممکن است افراد در نام کاربری خود بکار ببرند، به این ترتیب تنها ۳ یا ۴ کاراکتر باقی می ماند و @ به نظر مناسب ترین آنهاست . همچنین این علامت که at خوانده می شود مشخص می کند که نام کاربری در چه سروری واقع است.

تا ملینسون برای ” بولت برانک” و ” نیومن”  کار می کرد که در واقع یک شرکت مهندسی بوستونی بود که طراح اصلی سخت افزار و نرم افزار آرپانتو شکل اولیه اینترنت امروزی محسبوب می شود. تمامی اختراعات او در این شرکت انجام گرفته است.

اولین سرور ایمیل در سال ۱۹۶۱ میلادی راه اندازی شد که به وسیله آن کاربران می توانستند توسط سرور به یکدیگر پیام ارسال کنند. در واقع پیام ها هیچگاه از سرور اصلی خارج نمی شدند و کاربران تنها پس از login  کردن قادر به دریافت و مشاهده پیام ها بودند.

برای قرار دادن @ در آدرس ایمیل، ” تاملینسون” می بایست برنامه خود را به تمامی سایت های آرپانت ارسال می کرد که خوشبختانه در آن زمان یعنی سال ۱۹۷۲ میلادی تنها ۱۲ سایت دیگر در دنیا وجود داشت.

زهره پوراسدیان  – pourasadian@yahoo.com

logo-samandehi