سه شنبه، 02 اردیبهشت 93 - 08:07

network_equipment_249

یک شبکه کامپیوتری متشکل از تعدادی کامپیوتر به همراه تجهیزات جانبی از جمله پرینتر است که بهم متصل شده اند. برای ساختن یک شبکه ی کامپیوتری شما به گروهی از تجهیزات از جمله سخت افزارهای زیر احتیاج دارید.

 

کابل ها و اتصالات 

درواقع وظیفه ی متصل کردن کامپیوتر، پرینتر، سرور و سایرتجهیزات به یکدیگر را درشبکه دارند.

 

network_equipment_249

سوییچ و روتر

که وظیفه ی مدیریت ترافیک شبکه وحصول اطمینان از برقراری ارتباط دستگاه ها با یکدیگر را دارند.

 

 

سوییچ

 

یک نقطه ی دسترسی بی سیم 

اجازه ی اتصال به شبکه بی سیم را می دهد.

 

PoE_Access_Point_v2

 

اتصال به اینترنت 

که می تواند یک اتصال ساده از طریق پهنای باند خط تلفن باشد یا یک اتصال سریعتر از طریق فیبر نوری .

4846

 

فایروال سخت افزاری 

باعث ایجاد یک مانع بین شبکه و اینترنت می شود که شبکه را از تهدیدات امنیتی محافظت می کند.

firewallDiagram

شبکه معمولا شامل یک سرور است که برنامه های کاربردی مرکزی را به عنوان یک مرکز آی تی اجرا می کند و ذخیره سازی فایل را فراهم می سازد.

 بلوک های سخت افزاری برای ساختن شبکه

هنوز اکثر کسب و کارها شبکه های خود را با زیر ساخت کابل می سازند به دلیل این که بسیار قابل اطمینان و سریع هستند. متداول ترین نوع این کابل ها کابل اترنت به خاطر سرعتش است . کابل های cat6 می توانند داده و اطلاعات را برای هرکسب و کاری و با هر سرعتی که نیاز دارند فراهم سازند. هنگامی ساخت یک شبکه اکثر کسب و کارها سوکت های شبکه را درمکان های مناسبی از شبکه خود نصب می نمایند و بنابراین کامپیوترها ودستگاه های دیگر را می توان به شبکه متصل کرد.

 ethernet

Cat6-cables

 

سوییچ و روتر اجزای مهم شبکه

سوییچ و روتر درشبکه مانند علائم راهنمایی عمل می کنند که نشان می دهند داده ها بر روی شبکه باید چگونه عمل کنند . درواقع کار اصلی هر دو آن ها یکی است  دستگا ه های موجود در شبکه را قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر می سازند. اگرچه رو ترها مدیریت فعالانه تری برای حصول اطمینان از انجام درست وظایف در شبکه دارند و سوییچ ها ازکارایی کمتری برخوردارند.

تجهیزات موردنیاز برای شبکه وبرنامه های رشد کسب و کارتان شما را برای انتخاب سوییچ و یا روتر راهنمایی می کنند و اگر مطمئن نیستید از شرکت های عرضه کننده ی محصولات کامپیوتری سوال کنید تا شما را راهنمایی کنند. شما باید یک اتصال اضافی نیز برای متصل کردن تجهیزات جدید به شبکه تان درنظر بگیرید تا درصورت نیاز به اتصال جدید آن را بوسیله ی سیم به روتر متصل نمایید.

 

 شبکه وایرلس

شما می توانید یک نقطه دسترسی بی سیم را به روترتان اضافه کنید تا افراد بتوانند بصورت وایرلس به شبکه شما متصل گردند. به دلیل افزایش روزشمار دستگاه هایی مثل تلفن های هوشمند و تبلت ها که از شبکه وایرلس استفاده می کنند خیلی طبیعی است که باید شبکه شما قابلیت اتصال وایرلسی را داشته باشد. حتی اگر کارمندانتان فقط با کامپیوترهای رومیزی کارکنند. اتصال وایرلس به شبکه مناسب برای جلسات کاری است که افراد به اینترنت نیاز پیدا کنند و همچنین یک امتیاز برای شرکت درهنگام بازدید از آن است.

 

تجهیزات شبکه و اینترنت

هنگامی که می خواهید شبکه خود را به اینترنت متصل نمایید نوع اتصالی که شما می خواهید استفاده کنید نشاندهنده ی تجهیزات شبکه ای است که نیاز دارید. اگر شما از یک اتصال بوسیله ی پهنای باند خطوط تلفن استاندارد ADSL استفاده می کنید و تعداد کمی کامپیوتردارید به دنبال روتری باشید که فقط قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد. اگر شما بیش از ۴ کامپیوتر دارید و به چیزی بیش از استفاده از اینترنت دارید باید با شرکت های ارائه دهنده ی اینترنت و شبکه مشورت کنید.

سرعت تجهیزات شبکه

اکثر تجهیزات شبکه از استانداردهای یکسانی برخوردارند بنابراین می توانید از روترها ، کابل ها و فایروال های تولیدکنندگان مختلف استفاده کنید. کم سرعت ترین وآهسته ترین بخش شبکه ی شما  تعیین کننده ی نوع تجهیزاتی است که نیاز دارید مثلا اگر از کامپیوتر ها و کابل های cat6 استفاده می کنید باید از روتری سازگار با سرعت cat6 استفاده نمایید. استانداردهای شبکه بی سیم متعددی وجود دارند سعی کنید از روترها و نقاط دسترسی با استاندارد ۸۰۲٫۱۱ استفاده کنید که درواقع سریعترین نوع وایرلسی است که با انواع قدیمی وایرلس نیز کار می کند.

logo-samandehi