سه شنبه، 09 اردیبهشت 93 - 05:05

google camera

برای ویرایش سریع عکس ها بروی اسمارت فون ها اپلیکیشن های زیادی تولید شده است و شما نمونه های زیادی را میتوانید در بازار پیدا کنید.طبق معمول گوگل هم در این عرصه حرف هایی برای گفتن دارد.مهمترین چیزی که در ابتدای کار با اپلکیشین جدید عکاسی گوگل با آن برخورد می‌کنید سادگی و تمیزی و تمام‌صفحه بودن آن است. در واقع Google camera در هنگام عکاسی تمام تنظیمات را بلافاصله از دید کاربر پنهان می‌کند تا به جز تصویر لنز چیز دیگری روی صفحه نمایش مزاحم دید کاربر نباشد.

حتی بعد از عکاسی هم این رویکرد مینیمالیستی حفظ می‌شود و تنها برای کسری از ثانیه گوشه‌ای از عکس گرفته شده داخل کادر می‌آید و خارج می‌شود تا یادآوری کند که عکس گرفته شده و دسترسی به آن کجاست. این خلوت بودن صفحه نمایش در هنگام عکاسی در مقایسه با اپلکیشن‌های دیگر عکاسی واقعا یک حسن است چراکه بسیاری از دوربین‌های موبایل واپلیکشین‌های عکاسی صفحه نمایش را چنان شلوغ می‌کنند که اساسا حواس کاربر بیشتر به منوها و تنظیمات است تا به خود سوژه و کادربندی عکس.

نکته: البته گوگل دگمه شاتر را تقریبا در یک چهارم پایین صفحه قرار داده که جای نگرانی برای کوچک شدن اندازه عکس ندارد چون همچنان تناسب تصویر ۴:۳است.

 gplay_camera_v01_r01

قابلیت تار کردن

مهمترین قابلیت اپلیکیشن جدید گوگل تار کردن عکس است که آن را به شیوه‌ای متمایز انجام می‌دهد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید قبل و بعد از یک سوژه را تار کنید و حتی می‌توانید بعد از عکسبرداری هم میزان تاری یا جای فوکوس را تغییر دهید. در راهنمای ابتدایی گوگل به شما می‌گوید که این امکان برای سوژه‌های نزدیک به دوربین موبایل کاربرد دارد. آنچه در این عملیات متفاوت است این است که شما باید عکس را بگیرید و بعد موبایل را به آهستگی به سمت بالای سوژه حرکت دهید. سپس نرم‌افزار شروع به پردازش عکس کرده و آن را به شما نشان می‌ٔدهد. همچنانکه گفتم شما می‌توانید جای فوکوس و شدت تاری را بعد از عکاس هم تغییر دهید .

 هشدار برای اصلاح تصویر

این اپلیکیشن جدید همچنین در هنگام تصویربرداری عمودی موبایل یک هشدار ساده به شما می‌دهد که دوربین را افقی بگیرید تا بعدا مثلا در هنگام استفاده از یوتیوب یا تلویزیون کناره‌‌های تصویر را به صورت غیر حرفه‌ای سیاه نکنید.

پانورامای ۳۶۰ و پانورما 

این اپ همچنین قابلیت عکاسی پانورامای ۳۶۰ و پانورامای عادی را هم دارد اما در تستی که انجام دادیم به نظر سرعت عکاسی پانوراما با این اپ جدید گوگل ( در مقایسه با قابلیت پانورامای ۳۶۰ روی موبایل تست شده )  چندان بالا نبود ضمن اینکه زمان طولانی‌تری را هم برای پردازش طلب می‌کرد. دلیل این است که این اپلیکیشن از قابلیت سخت‌افزاری موجود روی برخی گوشی‌های اندرویدی برای این نوع عکاسی استفاده نمی‌کند ( در واقع این اپلیکیشن اجازه دسترسی به امکان سخت‌افزاری گوشی‌های غیر از نکسوس را ندارد )

 به زودی 

بر اساس آنچه اندروید پلیس گفته ظاهرا قرار است گوگل امکانات جدیدی به این اپلیکیشن بیفزاید. امکاناتی چون Time Laps ( برای ساخت انیمیشن) و WideAngle ( لنز زاویه باز ) از آن جمله‌اند. همچنین ظاهرا گوگل می‌خواهد یک فوکوس اختصاصی برای حالت تصویربرداری را هم به آن اضافه کند که روی کاغذ امکانات جالبی است و باید دید نتیجه چه خواهد شد.

logo-samandehi