چهارشنبه، 22 مرداد 93 - 01:49

آخرین باری که استوارت باترفیلد یک ایمیل به همکارانش فرستاد ۴ سال قبل بود. گروه تحت رهبری او از مدتها قبل به دنبال جایگزین یک اپلیکیشن گپ و گفت به جای ایمیل بوده است. چیزی شبیه توییتر، GitHub یا Dropbox . هدف این اپلیکیشن  محصولی که باترفیلد و همکارانش روی آن کار می‌کنند Slack نام دارد و طی ماه‌های اخیر مورد توجه بسیار قرار گرفته است. روزانه ۱۲۵ هزار نفر از آن استفاده می‌کنند که در میان آن‌ها کارکنان شرکت‌هایی از eBay ، سونی ، Yelp و NBC قرار دارند. پیش‌بینی می‌شود که تعداد کاربران فعال این سرویس تا اخر سال جاری میلادی دوبرابر شود اما آنچه مهم است گذراندن متوسط ۱۰ ساعت در این سرویس است. این میزان استفاده از یک اپلیکیشن یا سرویس کم سابقه است و شاید فقط سرویس‌های ایمیلی چون Gmail قادرند کاربران را وادار به استفاده از خود در این مدت زمان کنند. استوارت باترفیلد در دنیای تکنولوژی فردی شناخته شده به حساب می‌آید. آخرین استارتاپ او فلیکر بود که ابتدا به صورت یک پروژه شروع شد اما سپس به یک سرویس اشتراک عکس تغییر مسیر داد.
750-jkjkkadskf
حالا به نظر می‌رسد با Slack او دوباره مسیر موفقیت خود را پیدا کرده است. او در گفت و گویی با Verge درباره آینده ایمیل و اشتباهات مایکروسافت در انطباق دادن خود با قرن بیست و یکم سخن می‌گوید. در واقع محصول جدید او بسیار ایده‌ال تیم‌های کاری و شرکت‌هاست و این چیزی است که هنگام دانلود اپلیکیشن به کاربران یادآور می‌شود: ” Slack یک سرویس مسیج بر خط و آرشیو کردن پیام و جست وجوست و برای تیم‌های ( کاری ) مدرن ایجاد شده است.
stewart_butterfield_560_3.0

آیا مردم از Slack برای جایگزین کردن ایمیل‌های کاری خود استفاده می‌کنند؟

بله. الان  تیم‌های ۳ نفره تا ۱۰ نفره و حتی ۱۰۰ نفره زیادی از این سرویس استفاده می‌کنند. در واقع یا همه اعضای یک شرکت یا پروژه باید به این سرویس بپیوندند یا هیچ کدام. اگر نیمی از تیم شما از این سرویس استفاده نکند بقیه هم به زودی استفاده از آن را متوقف می‌کنند. البته الان نمی‌توان گفت که چند نفر با استفاده از این سرویس ایمیل‌های کاری خود را کامل کنار گذاشته‌اند. اما اگر همین الان به توییتر نگاه کنید کاربرانی را می‌بینید که گفته‌اند با استفاده از این سرویس درصد قابل توجهی از وابستگی خود به ایمیل‌های کاری را کنار گذاشته‌اند. بعضی نوشته‌اند که ایمیل را به طور کل متوقف کرده‌اند. این اپلیکیشن در واقع برنامه‌ای است که شما برای تمام مدت روز آن را کنار پنجره‌های دیگر کامپیوترتان باز نگاه می‌دارید. ممکن است که در پنجره‌های دیگر کامپیوترتان گوگل داکز، Salesforce ، اکسل یا هر چیز دیگری باز باشد اما برای ارتباط با تیم‌تان شما این برنامه را همیشه باز نگه می‌دارید.

آیا Slack به طور اورجینال برای جایگزینی ایمیل طراحی شده است؟

بسیاری از مردم از ایمیل شکایت دارند و انواع و اقسام راه‌حل‌ها برای آن دیده شده است. الان پلاگین‌های زیادی مثل Xboni یا ابزارک‌های دیگری وجود دارد که معضلات ایمیل را حل کند. یک معضل اصلی ایمیل ارتباط گروه‌هایی است که با تعداد زیاد باید با هم در ارتباط باشند و این موضوع باعث سخت تر شدن مدیریت موضوع می‌شود چراکه انبوهی از اطلاعات را دریافت می‌کنید. استفاده از ایمیل‌های کاری در شرکتها و سازمان ها سابقه ای زیادی دارد. ده سال قبل ۵۰ تا ۶۰ درصد ایمیل‌های شما از اشخاص دیگر می‌آمد و الان فقط ۸ تا ۱۰ درصد اینگونه است. ۹۰ درصد بقیه اسپم، ایمیل‌های تبلیغاتی یا ایمیل‌های مربوط به فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و فیس‌بوک و فالوئرهای جدید و  چیزهای شبیه به این است.
وقتی من مشغول کار هستم و ایمیلی از دوست یا فامیل دریافت می‌کنم تمام توجه ام در آن لحظه به آن ایمیل معطوف می‌شود. یکی از مزیت‌های Slack  این است که من وقتی روی اپلیکیشن آن می‌روم فقط همکاران من در یک شرکت و کسانی که با آنها کار می‌کنم را آنجا می‌بینم. یک فضای محصور شده امن صرفا برای ارتباطات افراد یک شرکت است.
اما یک چیز دیگر . زمانی که من از یک سرویس ایمیل دیگر به Gmail آمدم تنها یک دلیل داشت و آن امکان جست وجو در ایمیل بود که پیش از این در سرویس‌های ایمیل وجود نداشت یا بهینه نبود. اما همین جست وجو هم به رغم بهبودهای قابل توجه کاربردی نبود. مشکلات دیگری هم بود مثلا در یاهو شما اگر فولدر درست میکردید که تمام ایمیلهای خود را در آن قرار دهید خیلی زود به مشکل فضا برمی‌خوردید. در این اپلیکیشن جدید اما شما می‌توانید همه چیز را آرشیو کنید و با جست وجو به راحتی پیدا کنید.
slack-desktop-integrations.0

اپلیکیشن Slack  الان تلفیقی از چت و ایمیل است دلیل این همگرایی چه بود و از چه زمانی شکل گرفت؟

ما این شرکت را از پنج سال قبل آغاز کردیم و هدف ما ساخت یک بازی MMO بود. ما در آن زمان هم از IRC برای چت کردن داخل بازی استفاده کردیم. این یک تصمیم ایدئولوژیک نبود چرا که مردم از IRC برای گفت وگو و ارتباط با هم استفاده می‌کنند. اما بعد از بررسی دیتابیس و نوع استفاده مردم تصمیم گرفتیم همه چیز را به IRC یا فضای چت منتقل کنیم. وقتی آن بازی از جریان کار ما خارج شد دیدیم که خود ما هم بدون آن سیستم چت نمی‌توانیم با هم ارتباط بگیریم پس Slack را شروع کردیم.
۱۵ سال قبل بسیاری از محصولات نرم‌افزاری توسط مایکروسافت تولید می‌شد. حداقل در اوایل دوره کاری من در اواسط و اواخر دهه ۹۰ بسیاری از محصولات مایکروسافت در دسترس بود. هر چیزی برای کار کردن با چیزهای دیگر ساخته شده بود. مثلا ویندوز می‌توانست به عنوان Workgroup کار کند و مثلا یک درایو را بین کاربران مختلف به اشتراک بگذارد. حالا وامروز را نگاه کنید می‌بینید که نقش مایکروسافت نسبت به آن زمان بسیار کوچک شده است . حالا شرکتها و سازمان‌های مختلف امکانات بسیاری پیش روی خود دارند و می‌توانند هر نوع محصولی را که می‌خواهند بنا بر نیازشان استفاده کنند. نرم‌افزارهایی  چون CDN ، کنترل منابع، پشتیبانی مشتریان و مدیریت محصول و تحلیل.
نکته مهم جست و جوی راحت گزارش اشکال است که می‌تواند مثلا از سوی مشتریان شما در Slack صورت گیرد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که Slack کمتر و کمتر شبیه به اپلیکیشن‌های چت یا ایمیل است. می‌توانید بگویید Slack دقیقا چیست؟

ما تعریف خودمان را داریم. همه ارتباطات شما در یک جا . چیزی که به سرعت و در همه جا قابل جست وجو و دردسترس است . آنچه برای هر تیمی چه در یک رسانه چه در یک شرکت سازنده تجهیزات پزشکی و چه در توسعه نرم‌افزار مهم است ارتباط با دیگر اعضاست. وقتی مثلا یک نفر هفته بعد به تیم شما اضافه می‌شود قادر به دسترسی به اطلاعات رد و بدل شده در این هفته هم هست.
screen_shot_2014-08-13_at_11.21.23_am

ایمیل ‌های عمومی یکی از مهمترین سرویس‌هایی است که اشخاص امروزه از آن استفاده می‌کنند. آیا شما در نظر دارید که که آن سرویس را هم هدف بگیرید؟

ایمیل به این زودی از بین نمی‌رود اما یکی از کارهایی که ما داریم انجام می‌دهیم نوعی تلفیق Slack با ایمیل است. ما می‌خواهیم همه ارتباطات اشخاص را در یک جا بیاوریم. ما Slack را به عنوان یک سرویس ایمیل نساختیم اما این خیلی خوب است که می‌توان از داخل آن ایمیل هم فرستاد.

اپلیکشن Slack صرفا روی ارتباط شما با دیگر افراد متمرکز شده در حالی که به هر حال ایمیل اینگونه نیست و ارتباط شما با جاهای دیگر را هم فراهم میکند.

همین الان هم اپلیکیشن‌های زیادی مثل فیس‌بوک و iMessage یا حتی توییتر وظایفی را انجام می‌دهند که پیش از این ایمیل انجام می‌داد. در واقع امروز اپلیکشن‌های مختلف برای ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع به چیزی مثل Slack نیاز هست که همه چیز در یک چارچوب قرا رگیرد

چگونه استفاده از Slack را با دیگر اپلیکیشن‌های چت یا اجتماعی مقایسه می‌کنید؟

پ
ما آمارهای کاربران فعالمان را مرتبا چک می‌کنیم چون اگر کاربران به طور روزانه از این سرویس استفاده کنند عملا از آن استفاده نمی‌کنند. موضوع برای فیس‌بوک فرق می‌کند و استفاده روزانه آن ملاک کاربر واقعی بودن فیس بوک محسوب نمی‌شود برای همین مثلا فیس بوک را با تعداد افرادیکه که از آن استفاده میکنند می سنجند. ما هم اکنون ۱۲۵ هزار کاربر روزانه داریم.

logo-samandehi