سه شنبه، 25 شهریور 93 - 02:14

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

همراه اول درحالی که تنها چهار شهر را تحت پوشش نسل سوم تلفن همراه قرار داده، تنها موافقتنامه راه‌اندازی پایلوت را با وزارت ارتباطات امضا کرده و برخلاف رقیب خود یعنی ایرانسل موفق به اخذ پروانه ارتقا به نسل‌های بالاتر تلفن همراه نشده، برای جبران عقب‌ماندگی خود در توسعه ۳G دست به دامن رومینگ متقابل با رایتل شده است.
تا این لحظه، همراه اول تنها موفق به توسعه شبکه خود برای ارایه خدمات نسل سوم در بخش‌هایی از چهار شهر تهران، تبریز، اصفهان و اهواز شده است اما حالا و براساس اعلام رسمی وب‌سایت این اپراتور و آگهی‌های پخش شده، با استفاده از رومینگ متقابل در شبکه رایتل، از ارایه سرویس‌های نسل سوم در ۱۷۰ شهر تحت پوشش رایتل خبر داده است داده است. البته براساس اعلام همراه اول، درحال حاضر ظاهرا این خدمات تنها برای خریداران سیم‌کارت‌های دیتای جدید همراه اول قابل استفاده است و مشترکین سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری همراه قادر به استفاده از رومینگ ملی متقابل همراه اول با رایتل و استفاده از خدمات نسل سه خارج از بخش‌های تحت پوشش در چهار شهر تهران، اصفهان، تبریز و اهواز نیستند.
رومینگ ملی متقابل همراه اول با شبکه نسل سه رایتل درحالی به صورت چراغ خاموش اتفاق می‌افتد که هفته گذشته علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل طی مصاحبه‌ای گفته بود: این اپراتور روند توسعه شبکه نسل سوم تلفن همراه در سراسر کشور را به سرعت در دستور کار خود قرار داده و اعلام کرد به دلیل توسعه پرشتاب پوشش خدمات نسل سه و چهار ایرانسل این شرکت عملا نیازی به استفاده از شبکه رایتل و رومینگ متقابل به این اپراتور ندارد و متقاضی برقراری رومینگ متقابل با رایتل نیست.
3g1
اما همزمان همراه اول که نه پوشش تری جی اش طی هفته‌های گذشته از چهارشهر اولیه فراتر رفته و نه هنوز موفق به اخذ پروانه ارتقا به نسل های بالاتر شده، به صورت چراغ خاموش و در قالب بخشی از توضیحات مربوط به سیم‌کارت دیتایش اعلام کرده است مشترکان سیم‌کارت‌های دیتای این اپراتور می‌توانند با استفاده از این سیم‌کارت از خدمات نسل سوم همراه اول در بیش از ۱۷۰ شهر در سراسر کشور با استفاده از رومینگ ملی بهره‌مند شوند.
همراه اول رومینگ متقابل با رایتل روی شبکه نسل سوم تلفن همراه را محدود به دیتاسیم‌های خود کرده است و به نظر می‌رسد عرضه رومینگ دیتای متقابل تنها به خریداران سیم‌کارت‌های دیتای همراول اول، فقط یک اقدام رسانه‌ای، اغواگرانه و غیرواقعی برای القای میزان پوشش نسل سوم همراه اول در ۱۷۰ شهر است.
ضمن آنکه مشخص نیست آیا اپراتوری که هنوز موفق به اخذ پروانه رسمی ارتقا به نسل‌های بالاتر نشده و تنها مجوز پایلوت دارد، آیا از نظر حقوقی مجاز به برقراری رومینگ ملی متقابل با رایتل است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi