یکشنبه، 25 آبان 93 - 08:27

مجيد تجمليان مدرس دانشگاه با اشاره به برگزاري نشست تخصصي نرم‌افزارهاي متن باز و آزاد در سازمان فاوا شهرداري اصفهان، بيان داشت: در اين نشست معضلات كاربرد نرم‌افزارهاي مالكانه و تبعات منفي استفاده از آنها در بسياري از سازمان‌ها به ويژه شهرداري مورد بررسي قرار گرفت و نرم‌افزارهاي جايگزين اين برنامه به صورت كامل معرفي شدند.

” نرم‌افزارهاي مالكانه از دست نرم‌افزارهايي هستند كه شركت‌هاي مختلف آنها را تهيه كرده و آنها را بدون كد منبع و تنها براي اجراي برنامه‌هاي ويژه در اختيار مخاطب قرار مي‌دهند و بر مبناي هزينه‌هاي ساليانه آنها را پشتيباني مي‌كنند “

OPEN SOURCE
وي افزود: نرم‌افزارهاي مالكانه از دست نرم‌افزارهايي هستند كه شركت‌هاي مختلف آنها را تهيه كرده و آنها را بدون كد منبع و تنها براي اجراي برنامه‌هاي ويژه در اختيار مخاطب قرار مي‌دهند و بر مبناي هزينه‌هاي ساليانه آنها را پشتيباني مي‌كنند.
عضو هيئت مديره سازمان فاوا شهرداري يزد با بيان اينكه مبحث نرم افزارهاي متن باز و آزاد براي نخستين بار در سال ۱۹۸۰ در دانشگاه MIT آمريكا مطرح شد، تصريح كرد: در اين برنامه مقرر شد تا تمام نرم‌افزارهاي دنيا از نوع مالكانه به سمت نرم‌افزارهاي آزاد و يا آزادي نرم‌افزاري حركت كنند.

” تجمليان با اشاره به اينكه مبحث نرم‌افزارهاي متن باز و آزاد از سال ۷۵ در منطقه مطرح شده است، افزود: در آن زمان ايران يكي از متوليان اجراي اين طرح بود اما بعدها بسياري از كشورها كه آن زمان از ايران بسيار فاصله داشتند موفق شدند در بازار رقابت از ايران جلو بزنند يكي از آنها همين تركيه است كه هم اكنون يكي از كشورهاي پيشرفته در اين بخش است “

وي در مورد ويژگي‌هاينرم‌افزارهاي متن باز و آزاد، گفت: اين دست نرم‌افزارها به دست توليدكنندگاني ارائه مي‌شوند كه در زمان ارائه آنها از سوي اين مراكز كد منبع و چگونگي استفاده و به روز كردن آنها نيز به خريدار ارائه مي‌شود در نتيجه مصرف كننده تنها در زماني كه نياز به پشتيباني داشته باشد مي‌تواند به هر مركزي كه مورد علاقه اوست مراجعه كرده و به عبارتي حق انتخاب دارد. تجمليان ادامه داد: اين در حالي است كه در نرم‌افزارهاي مالكانه كد منبع و مستندات نرم‌افزاري به صورت مالكانه نگهداري مي‌شود و حق انتخاب از مصرف كننده گرفته شده است.

” عضو هيئت مديره سازمان فاوا شهرداري يزد با بيان اينكه مبحث نرم افزارهاي متن باز و آزاد براي نخستين بار در سال ۱۹۸۰ در دانشگاه MIT آمريكا مطرح شد، تصريح كرد: در اين برنامه مقرر شد تا تمام نرم‌افزارهاي دنيا از نوع مالكانه به سمت نرم‌افزارهاي آزاد و يا آزادي نرم‌افزاري حركت كنند “

وي در پاسخ به سوالي مبني بر چگونگي درآمد شركت‌هاي ارائه كننده نرم‌افزارهاي متن باز و آزاد، بيان داشت: بسياري از نرم‌افزارهاي آزاد به گونه‌اي طراحي مي‌شوند كه بتوان از آنها در شركت‌ها وارگان‌هاي بسيار بزرگ استفاده كرد بنابراين نصب، تنظيمات، مستندسازي،‌ آموزش و به طور كلي تمام خدمات پشتيابي اين دست از نرم‌افزارها بر عهده شركت‌هاي توليدكننده اين نرم‌افزارها بوده كه مي‌‌توانند ز اين طريق درآمدزايي كنند.
عضو هيئت مديره سازمان فاوا شهرداري يزد تصريح كرد: آزاد بودن اين دست نرم‌افزارها خود عامل مهمي در افزايش تعداد مشتريان است كه بنابراين با خريد بيشتر اين دست نرم‌افزارها و مراجعه براي ارائه خدمات پشتيابي به اين دست شركت‌ها درآمدهاي خوبي عايد اين آنها مي‌شود. وي با بيان اينكه مراجعه مشتريان براي دريافت خدمات پشتيباني به هر شركتي عامل ايجادبازار رقابتي است،‌ خاطرنشان كرد: تجربه ثابت كرده كه هر زمان كه رقابت ايجاد شود كيفيت بالا رفته و هزينه‌ها به شدت كاهش مي‌يابد و اين امرعاملي در رشد اين نرم‌افزار محسوب مي‌شود. تجمليان با اشاره به اينكه مبحث نرم‌افزارهاي متن باز و آزاد از سال ۷۵ در منطقه مطرح شده است، افزود: در آن زمان ايران يكي از متوليان اجراي اين طرح بود اما بعدها بسياري از كشورها كه آن زمان از ايران بسيار فاصله داشتند موفق شدند در بازار رقابت از ايران جلو بزنند يكي از آنها همين تركيه است كه هم اكنون يكي از كشورهاي پيشرفته در اين بخش است.

وي در پاسخ به اين سوال كه چرا با اين همه مزيت تاكنون اين نرم‌افزارها در كشور پياده‌‌سازي نشده‌اند، اظهارداشت: عدم توجيه بسياري از سياستمداران كشور به ويژه در بخش فناوري اطلاعات عامل اصلي عدم پياده سازي اين طرح در كشور است اما در يك سال اخير حركت‌هاي خوبي در كشور در اين زمينه آغاز شده است.
عضو هيئت مديره سازمان فاوا شهرداري يزد در مورد مزاياي استفاده از اين نرم‌افزارها، گفت: عدم وابستگي، و دور زدن تحريم‌ها از مهمترين ويژگي‌هاي اين دست نرم‌افزارها است كه هم اكنون طرفداران زيادي را به سمت خود جلب كرده است.

” عضو هيئت مديره سازمان فاوا شهرداري يزد در مورد مزاياي استفاده از اين نرم‌افزارها، گفت: عدم وابستگي، و دور زدن تحريم‌ها از مهمترين ويژگي‌هاي اين دست نرم‌افزارها است كه هم اكنون طرفداران زيادي را به سمت خود جلب كرده است “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi