یکشنبه، 25 آبان 93 - 08:54

محققان کشور موفق به تولید رادار ارائه تصویر جامع ترافیک هوایی با نام «تقرب» شدند. این سامانه برای راهنمایی هواپیماها هنگام نزدیک شدن به محدوده تحت کنترل برج مراقبت به کار می رود.ایرج ابراهیمی مجری این طرح گفت: شرکت دانش بیان ما به ساخت سامانه های آموزشی و محصولات کاربردی صنعت هوا و فضا برای رفع نیازهای کشور می پردازد.

تصویری-مثالی-از-نحوه-پوشش-مرزها-و-خارج-کشور-با-رادار-مطلع-الفجر-2

به گفته وی رادار تقرب در هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی ایران رونمایی می شود. این نمایشگاه ۲۷ آبان در کیش آغاز به کار خواهد کرد.ابراهیمی بیان کرد: این سامانه، با ادغام اطلاعات رادارهای اولیه و ثانویه تصویر جامعی از ترافیک هوایی اطراف را به اطلاع متخصص کنترل ترافیک هوایی قرار می دهد.وی ویژگی دیگر این محصول را اینچنین توضیح داد: رادار تقرب می تواند بطور اتوماتیک محل های آینده وسایل هوایی را محاسبه کرده تا اگر احتمال برخورد دو هواپیما در راه باشد به متخصص کنترل اعلام کند تا او نیز خلبانان را آگاه و به مسیرهای بهتر راهنمایی نماید.

مجری این طرح افزود: این سامانه توسط پژوهشگران ایرانی تولید شده است و قابلیت دریافت اطلاعات از تمامی رادارهای موجود در ایران را دارد.ابراهیمی گفت: امیدوارم با معرفی این دستاورد به مسئولان، شاهد نصب این رادار در حداقل ۵ نقطه از کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi