شنبه، 08 آذر 93 - 02:04

4416

در حال حاضر حدود ۸۰۰۰ روستا به گفته وزیر ارتباطات به اینترنت دسترسی دارند که این رقم تا پایان امسال به ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار روستا خواهد رسید.به گزارش یسنا) شب گذشته فیلم سینمایی «شیار ۱۴۳» در وزارت ارتباطات به نمایش درآمد و عوامل این فیلم از سوی وزیر ارتباطات مورد تقدیر قرار گرفتند.فیلم شیار ۱۴۳ در کنار داستان اصلی خود، موضوع ارتباطات در زمان جنگ تحمیلی و پس از آن و همچنین وضعیت تلفن روستاها را نیز به نمایش می‌کشد.

محمود واعظی که در سال‌های جنگ در مقطعی مدیر عامل مخابرات نیز بود پس از تماشای این فیلم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در زمانی که در مخابرات حضور داشتم در آن دوره تقریبا ۵۰۰ روستا در کشور بود که از تلفن بهره می‌برد، آن روستاها نیز روستاهایی بودند که در نزدیکی شهرهای بزرگ واقع شده بودند.وی ادامه داد: ما در آن زمان و حتی پس از این که دوره جنگ شروع شد، تصمیم جدی گرفتیم تا روستاها نیز به تلفن دسترسی داشته باشند و بر همین اساس قرار بر آن شد که در ابتدا در هر روستا یک خط تلفن برده شود و یک مرکز مخابراتی ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات اضافه کرد:‌ اکنون فکر نمی کنم در کشور هیچ روستایی بالای ۲۰ خانواری باشد که دسترسی به تلفن نداشته است مگر این که آبادی‌هایی باشند که تعداد خانواده‌های آن‌ها مثلا حدود پنج خانوار باشد.واعظی همچنین به ارائه اینترنت در روستاها اشاره کرد و گفت:‌ اکنون برای ورود اینترنت به روستاها برنامه‌ریزی جدی صورت گرفته و تاکنون ۸۰۰۰ روستای کشور به اینترنت دسترسی پیدا کرده‌اند و برنامه ما آن است که تا پایان امسال این رقم به ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار روستا برسد که قطعا این رقم در سال‌های آتی با افزایش همراه خواهد بود.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در ادامه صحبتهای خود عنوان کرد:‌ اعتقاد ما بر این است که اگر در همه امور توجه جدی به روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته، محروم و مرزی داشته باشیم، خدمت بزرگی به مردم کرده‌ایم چرا که مردمی در این مناطق زندگی می کنند عملا از برخی مزایای که در کشور وجود دارد، محروم هستند و این وظیفه دولت است که به آنها خدمات مناسبی ارائه کند.

مدیر عامل مخابرات در سال‌های جنگ در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که در آن سال‌ها هزینه‌ یک خط تلفن در روستاها با شهرها از چه قرار بوده، توضیح داد: تا سال ۱۳۶۵ که در مخابرات حضور داشتیم، برنامه ما این بود که همان مراکز مخابراتی را در روستاها راه اندازی کنیم که هزینه ای هم به دنبال نداشت.

واعظی ادامه داد: در آن دوره در شیراز کارخانه‌ای بود که سوییچ‌های مخابراتی را می ساخت و مرکز تحقیقات مخابرات نیز اجرای طراحی سوییچ‌ها برای صد و ۵۰۰ شماره را انجام داده بود و ما از همین سوییچ‌های داخلی برای روستاها بهره گرفتیم.

به گزارش ایسنا، در مراسم نمایش فیلم شیار ۱۴۳ با تقدیر از عوامل آن، مهران احمدی – بازیگر فیلم – در صحبتی کوتاه در قالب طنز به خطاب به وزیر ارتباطات با اشاره به لامپ‌هایی در سالن آمفی تئاتر وزارت ارتباطات مورد استفاده قرار گرفته بود عنوان کرد: آقای وزیر لطفا از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید.

واعظی در صحبت‌های خود هنگام تقدیر از عوامل این فیلم عنوان کرد: شیار ۱۴۳ تنها فیلمی بود که در زمان برگزاری جشنواره فجر دوست داشتم آن را ببینم که برای آن هم فرصت نشد اما تاکنون از هیچ فردی که این فیلم را دیده نشیده ام که نظری غیر از نظر مثبت داشته باشد.

وی همچنین یادآور شد: متاسفانه تمام فیلم‌هایی که در ایران ساخته می‌شود به گونه‌ای نیست که بتوان آنها را فاخر نامید و در موارد متعدد سازندگان فیلم یا به مسائل مربوط به گیشه و یا مادیات توجه داشته‌اند و یا دستورالعمل‌های دیگری را به کار گرفته‌اند.

logo-samandehi