چهارشنبه، 12 آذر 93 - 02:48

پیامک های تبلیغاتی

طی چند سال اخیر اپراتورهای کشور بدون كسب اجازه از مشتركان اقدام به ارسال پیامك‌های تبلیغاتی کرده‌اند و این اقدام آنان در حالی است كه ضرورت دارد از مشتركان برای ارسال این گونه پیامك‌ها كسب تكلیف شود. چراکه براساس قانون می‌توان این برداشت را داشت که بدون اجازه فرد برخی شرکت‌ها با کمک اپراتورها به حریم شخصی مردم ورود پیدا کرده‌اند.

طی چند سال اخیر اپراتورهای کشور بدون كسب اجازه از مشتركان اقدام به ارسال پیامك های تبلیغاتی کرده اند و این اقدام آنان در حالی است كه ضرورت دارد از مشتركان برای ارسال این گونه پیامك ها كسب تكلیف شود. چراکه براساس قانون می توان این برداشت را داشت که بدون اجازه فرد برخی شرکت ها با کمک اپراتور ها به حریم شخصی مردم ورود پیدا کرده اند.

در سال ۱۳۹۰مصوبه ممنوعیت ارسال پیامک های تبلیغاتی بدون کسب اجازه از مشترکان تصویب و به اپراتور های فعال در کشور ابلاغ شد اما متاسفانه این مصوبه نه تنها اجرایی نشد بلکه ارسال پیامک های تبلیغاتی نیز روز به روز افزایش یافت بطوری که نارضایتی مردم را به دنبال داشت.

حال این سئوال در ذهن مشترکان به وجود آمده است که آیا بدون اجازه آنان اپراتور های کشور می توانند شماره تلفن افراد را در اختیار شرکتها قرار دهند و یا خیر؟ همچنین مشترکان از این مهم نیز گلایه دارند که حتی اگر شرکتی براساس موقعیت جغرافیایی درخواست ارسال پیامک از اپراتورها را دارد و از طریق آنان پیامک ارسال می شود این اقدام برخلاف قوانین و نادیده گرفتن حریم شخصی افراد است.

اگر هم بخواهیم به بخشی از پیامک های ارسالی در این گزارش اشاره کنیم باید بگویم که، “میلیونر شو”،” هفته های ۲۰۰ میلیونی”، “دوست دارید خواب راحت و آرام داشته باشید”، “چه كسی می خواد از تیم ملی حمایت كند و برنده شود؟” “شانس برنده شدن هواپیمای دونفره و آپارتمان به شما داده شده است”، “سوتی های بزرگ و جالب”، “رازهای داشتن خانواده شاد و خوشبخت”، “انواع نرخ خودرو، مسكن، طلا، ارز و سكه” را می توانید با ارسال پیامك به شماره مورد نظر با قیمت مناسب دریافت كنید از جمله پیامك های این روزهای همراه اول است که موجبات نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

البته تنها پای همراه اول در این تخلف و ورود غیر قانونی به حریم شخصی افراد در میان نیست بلکه اپراتور دوم نیز دستی برآتش دارد هرچند که به نسبت ارسال پیامک، ایرانسل به گرد پای همراه اول نمی رسد و براساس گفته مشترکان این اپراتور کمتر از صاحب شعار “هیچکش تنها نیست” موجبات نارضایتی آنان را به همراه داشته است.

بطوری که پیامک های ایرانسل محدود است و از جمله می توان به پیامک های پیشنهاد ویژه در انتظار شما است و برای اطلاع به شماره مورد نظر پیامک ارسال كنید، مجانی كارت بگیرید و شارژ ایرانسل خریداری کنید، در قرعه كشی پژو ۲۰۶ شركت كنید، شاهگوش و مسابقه قرعه كشی هر روز یك سكه طلا، تبلیغات هایپر استارو پارك آبی از جمله تبلیغات اپراتور دوم است.

اما نکته قابل توجه در ارسال این پیامک ها ساعت و زمان است بطوری که در طول ۲۴ ساعت شبانه روز پیامک ها از سوی شرکت ها ارسال می شود و مسئولین آنان حتی به زمان استراحت مشترکان توجه ندارد و به حقوق افراد احترام نمی گذارند.

با این همه اپراتور های کشور می توانند پیش از هر گونه همکاری با شرکت ها با ارسال پیامک از مخاطبان این پرسش را کند که آیا تمایل به دریافت پیامک های تبلیغاتی را دارند یا خیر و در صورتی که پاسخ منفی به آنان داده شد تکلیف روشن است و اپراتور حق ارسال پیامک های تبلیغاتی شرکت ها را نخواهد داشت البته اگر آنان حقوق افراد و مشترکان را قربانی منافع مالی نکنند.

در این راستا یك منبع آگاه از شركت ایرانسل در  مورد ارسال پیامكهای تبلیغاتی به مشتركین و دریافت هزینه از آنها اظهار داشت: ایرانسل پیامك شركت ها را ارسال نمی كند و در صورتی كه مشتركی تمایل به دریافت آهنگ های پیشواز و غیره را نیز نداشته باشد می تواند برای غیر فعال سازی پیامك تبلیغاتی ایرانسل برای ثبت درخواست خود عدد ۲ را به شماره پیامكی ۵۰۰۵ ارسال كنند و باید توجه داشت هزینه پیامک ارسالی از سوی مشترکان رایگان است.

وی ادامه داد: همچنین مشترکان می توانند از طریق خط ایرانسل خود با شماره ۷۰۰ تماس گرفته و پس از برقراری ارتباط با اپراتور ایرانسل درخواست خود مبنی بر عدم دریافت پیامك های تبلیغاتی را اعلام كنند. البته باید به این مهم اشاره کرد که دراپراتور همراه اول این موضوع تا به امروز قطعی نشده است و همچنان ارسال پیامك های تبلیغاتی ادامه دارد.

همچنین  مدیر روابط عمومی همراه اول درباره ارسال پیامك های تبلیغاتی گفت: غیر فعال سازی پیامك تبلیغاتی همراه اول با ارسال پیامك عدد ۱ به شماره پیامكی ۸۹۹۹ امكان پذیر است، علاوه بر آن برای ثبت درخواست عدم دریافت پیامك های تبلیغاتی همراه اول با شماره تلفن ۰۹۹۹۰ تماس گرفته و پس از برقراری ارتباط با اپراتور همراه اول درخواست خود مبنی بر عدم دریافت پیامك های تبلیغاتی را اعلام كنند.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا با ارسال پیامك های تبلیغاتی هزینه ای نیز از مشتركین كسر می شود یا خیر، افزود: هیچ هزینه‌ای از مشتركین كسر نخواهد شد.

مدیر روابط عمومی همراه اول در پاسخ به این سئوال که آیا این اپراتور شماره های مشترکان را در اختیار شرکت ها قرار داده است، گفت: براساس قانون اپراتور ها اجازه در اختیار دادن شماره تلفن مشترکان را به شرکت ها جهت ارسال پیامک های تبلیغاتی ندارند و ما نیز تا به امروز براساس درخواست شرکت ها که خواستار ارسال پیامک در چه منطقه جغرافیایی هستند، پیامک های شرکت ها را ارسال می کنیم.

خبرنگار: ندا جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi