یکشنبه، 16 آذر 93 - 09:56

حدود ۴.۳ میلیارد نفر در دنیا به اینترنت دسترسی ندارند. بحران‌های طبیعی چون زلزله و طوفان‌ها نیز می‌توانند به مراتب چنین شرایطی را بدتر کنند و در نتیجه اینترنت با قطعی‌های متعدد به دست کاربران می‌رسد. چنین شرایطی نیاز به اینترنتی پایدار و همیشگی را بیش از گذشته نمایان می‌کند.حدود ۴.۳ میلیارد نفر در دنیا به اینترنت دسترسی ندارند. بحران‌های طبیعی چون زلزله و طوفان‌ها نیز می‌توانند به مراتب چنین شرایطی را بدتر کنند و در نتیجه اینترنت با قطعی‌های متعدد به دست کاربران می‌رسد. چنین شرایطی نیاز به اینترنتی پایدار و همیشگی را بیش از گذشته نمایان می‌کند.Lantern گجت کوچکی است که ارتباط با اینترنت را از طریق موج‌های رادیویی ماهواره ای تأمین می‌کند. این گجت از ساخته‌های استارتاپ Outernet می‌باشد که در حوزه اینترنت رایگان و همگانی فعالیت می‌کند.

20141112131948-Lantern_in_bag

لنترن در حال حاضر کمپین ایندیگوگو خود را در اختیار دارد و موفق شده در قدم نخست هدف اولیه ۲۰۰ هزار دلاری برای تولید پروژه را به انتها برساند.اما لنترن چگونه اینترنت را تأمین می‌کند؟ این دستگاه به شکل مداوم موج‌های رادیویی پخش شده از فرستنده‌های ماهواری ای را دریافت می‌کند و سپس سیگنال‌ها را در قالب فایل‌های دیجیتالی چون صفحات متنی، کتاب‌های الکترونیکی، نرم افزار، ویدیو و موسیقی برای کاربر پخش می‌کند. کاربران برای دریافت این فایل‌ها باید هات‌استات لنترن را فعال و به دستگاه‌های دارای وای‌فای متصل شوند.

Lantern-1-620x546

علاوه بر اندازه بسیار کوچک، دیگر ویژگی قابل توجه لنترن نحوه شارژ آن است. لنترن دارای صفحات خورشیدی است و می‌تواند بدون نیاز به باتری اضافی خود را شارژ کند.

20141112131925-Lantern_Diagram

کمپانی اوترنت برای تشریح عملکرد گجت تولیدی اش از نحوه عملکرد موج‌های رادیویی FM استفاده کرده: “اوترنت مانند یک ایستگاه رادیویی است و لنترن در جایگاه دستگاه رادیوی شما قرار دارد.” شما در واقع دسترسی کاملی به اینترنت ندارید، اما در عوض بسته‌های اطلاعاتی انتشار یافته از سوی ماهواره‌های اوترنت را دریافت می‌کنید. اوترنت حتی گفته که درخواست‌های کاربران برای دریافت اطلاعات سفارشی را نیز می‌پذیرد.کاربرانی که از این پروژه در ایندیگوگو حمایت کنند می‌توانند با ۹۹ دلار صاحب لنترن شوند، اما این گجت به هنگام ورود به بازار ۱۵۰ دلار قیمت خواهد داشت.

.

20141112131903-Syed_with_lantern

اوترنت که حالا هدف اولیه خود را پشت سرگذاشته، مژده داده که در صورت رسیدن به ۱۰ میلیون دلار می‌تواند ماهواره‌های کاملا اختصاصی لنترن را به فضا ارسال کند که اینترنت بدون وقفه با سرعت بالا را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

منبع : inhabitat

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi