یکشنبه، 16 آذر 93 - 07:314G-logo
اکنون مشترکان ۹ شهر کشور امکان استفاده از خدمات نسل چهار ارتباطی را دارند با این حال برای بسیاری افراد ماهیت نسل چهار و LTE جای سوال دارد.دسترسی به اینترنت موبایل در بسیاری از کشورهای دنیا اولین راهکار مردم برای دسترسی به اینترنت و اتصال به دنیای مجازی به شمار می‌رود، با این حال سرعت این دسترسی تا چندی پیش در کشور ما سرعتی بسیار پایین بود و همین موضوع موجب می‌شد در مواردی که کاربران قصد انجام فعالیتهای متعدد اینترنتی را دارند راهکار دیگری را مورد استفاده قرار دهند.
از ابتدای شهریور ماه، دوره انحصار ۳G برای اپراتور سوم ارتباطی پایان یافت و پس ازآن دو اپراتور اول کشور در شرایطی مجاز به ارائه خدمات نسل سه یا ۳G شدند که به گفته وزیر ارتباطات دیگر از این پس تکنولوژی اسیر بند نبوده و اپراتورها مجازند سرویسهایی از نسل های بالاتر ارتباطی را نیز ارائه کنند.بر این اساس این سئوال پیش می آید که نسل چهارم ارتباطی یا ۴G چه مشخصه هایی داشته و تفاوت آن با نسل های قبلی در چیست؟
۴G چهارمین نسل شبکه‌ تلفن همراه است که در هر نقطه سرویس دهی موبایل امکان تبادل داده با سرعت‌های بالا را می‌دهد.
نسل چهارم ارتباطات موبایل که در سال‌های اخیر در دنیا جایگزین نسل سوم آن شده است؛ مهیا کننده‌ سرعت و پهنای باند بسیار بالا برای دسترسی به اینترنت وانتقال دیتاست که علاوه بر گوشی تلفن همراه می توان با استفاده از مودم‌های نسل ۴ سرعت آن را در لپ‌تاپ‌های دارای مودم وایرلس USB، گوشی‌های هوشمند و غیره نیز مورد استفاده قرار داد.
در واقع نسل چهارم موبایل که در بازار با نام LTE یا Long Term Evolution شناخته می‌شود، از فن‌آوری‌های استاندارد GSM است و برای دسترسی به اینترنت پرسرعت قابل حمل استفاده می‌شود.
به عبارت دیگر افزایش پهنای باند و سرعت انتقال از طریق تلفیق خطوط رادیویی و بهبود هسته شبکه، مزیت ۴G و LTE نسبت به نسل سوم محسوب می‌شود و بدین ترتیب LTE نسبت به نسل‌های قبلی دامنه وسیع‌تری را پیش روی سازندگان اپلیکیشن‌های اسمارت‌فون و تجهیزات بی‌سیم قرار می دهد.
این تکنولوژی از سال ۲۰۰۹ در کشورهای مختلف دنیا به تدریج آغاز به کار کرده و به تازگی در ایران نیز اپراتور دوم در ۹ شهر تهران، مشهد، کرج، ارومیه، همدان، تبریز، قزوین، قم و بابل به ارائه آن پرداخته است.
براساس نظرسنجی‌هایی که در آمریکا صورت گرفته ارائه خدمات نسل چهار در نهایت موجب شده است که ۶۷ درصد صاحبان کسب و کار آن را باعث افزایش بهره‌وری و ۴۷ درصد آنها ورود ۴G را باعث کاهش هزینه‌های خود دانسته‌اند.
از نظر سرعت نیز اکنون سرعت دانلود در شبکه نسل دو رقمی بین ۱۰ تا ۱۳۰کیلوبیت است که این رقم در شبکه نسل سه به یک تا پنج مگابیت بر ثانیه و در شبکه نسل چهار به حدود ۱۰ تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. سرعت آپلود نیز در شبکه نسل دو رقمی مابین هشت تا ۱۳۰ کیلوبیت، در نسل سه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلوبیت و در نسل چهار رقمی بین یک تا ۱۵ مگابیت خواهد بود.
برای استفاده از خدمات نسل چهار ارتباطی مشترکان ایرانسلی که در ۹ شهر ذکر شده سکونت دارند می توانند پس از تهیه گوشی هایی که قادر به ارائه خدمات نسل چهار ارتباطی هستند، نسبت به تغییر سیم کارت خود و یا تهیه سیم کارتهای نسل ۴ که با عنوان Usim ارائه شده اند از خدمات نسل چهارم بهره مند شوند.
در حال حاضر بسته بازگشت Usim ایرانسل برای تبدیل سیم‌کارت فعلی به Usim با قیمت ۱۰هزار تومان و سیم کارت اعتباری نسل چهارم ایرانسل به همراه ۱۰هزار تومان اعتبار اولیه با قیمت ۲۰ هزار تومان قابل ارائه است و کاربران پس از تهیه این سیم کارت ها با استفاده از گوشی، تبلت و یا مودم با قابلیت پشتیبانی از نسل چهارم، اعمال تنظیمات لازم برای اتصال به شبکه باندپهن همراه ایرانسل از طریق تنظیم APN یا Access Point Name گوشی به mtnirancell بدون نیاز به هیچ مشخصه دیگر، اضافه کردن قابلیت LTE از طریق تنظیمات بخش cellular network یا mobile network گوشی و حضور در مناطق تحت پوشش خدمات ۴G ایرانسل، امکان اتصال و استفاده از این خدمات را خواهند داشت.
در خصوص تعرفه های دسترسی به خدمات نسل ۴ نیز درحال حاضر همان تعرفه های نسل های دو و سه یعنی نیم ریال به ازای هر کیلوبایت اینترنت همراه اعمال خواهد شد و راهکار دیگر آن است که کاربران با فعالسازی بسته‌های اینترنتی از اینترنت همراه با هزینه ای به مراتب پائین‌تر بهره‌مند شوند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi