چهارشنبه، 19 آذر 93 - 07:57

723879

محققان ایرانی موفق به ساخت کیت تشخیص و تعیین مقدار ویروس هپاتیت B به روش مولکولی شدند. این کیت‌ها از سال آینده وارد بازار می‌شوند.عبدالرضا اردشیری، عضو هیات علمی مرکز بن یاخته که تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی کار می‌کند درباره‌ی این اختراع اعلام کرد:

در این مرکز موفق به ساخت کیت‌های تشخیصی، تعیین مقدار و درمان هپاتیت B شدیم و سال آینده این کیت به تولید انبوه می‌رسد.

وی با بیان اینکه اکنون کیت‌های تشخیصی هپاتیت B جزء اقلام وارداتی کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: «کیت‌های با کیفیت بالا برای تشخیص هپاتیت B توسط دو کشور آلمان و روسیه تولید می‌شوند.

وی معتقد است که تولید کیت‌های تشخیصی هپاتیت B در کشور  صرفه جویی ارزی بالایی دارد. این کیت‌ها در ۲۰ آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفته تا صحت عملکرد آن‌ها مشخص شود. ظاهرا آن‌ها در تلاش هستند تا مجوز تولید انبوه این کیت‌ها را تهیه کنند و بتوانند علاوه بر تامین نیاز در کشور، به صادرات نیز بپردازنند.عبدالرضا اردشیری با تاکید بر اینکه شناسایی هپاتیت B بر اساس ژن ویروس است، گفت:

این کیت دقت بالایی برای تشخیص هپاتیت B دارد و افراد سالم هم می‌توانند برای تشخیص بیماری از آن استفاده کنند. همچنین فرقی نمی‌کند که بیمار در چه مرحله‌ای از بیماری به سر می‌برد، کیت در قالب مارکر ویروسی بیماری را تشخیص می‌دهد. 

این دستاورد در نمایشگاهی که در دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، ارائه شده است.

منبع

logo-samandehi