دوشنبه، 01 دی 93 - 10:37

farsibiz_charge

یکی از موضوعات مهم حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ماه های گذشته، اینترنت همراه نسل سوم و چهارم بوده است. این موضوع از شهریور ماه با راه اندازی شبکه ۳G ایرانسل و همراه اول به اوج خود رسید.البته نکته ای که همیشه در مباحث ارائه خدمات موبایل در کشور موجود بوده، نارضایتی بیشتر مشترکان تلفن همراه از سرویس های ارائه شده توسط اپراتورها است.با راه اندازی شبکه نسل سوم موبایل توسط دو اپراتور اول کشور، موج اعتراض ها و نارضایتی ها از ارائه خدمات افزایش یافت.

این اعتراضات کاربران، باعث برگزاری مناظره ای با حضور مدیران همراه اول، رایتل و رگولاتوری و نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی و شورای عالی فضای مجازی در شبکه اول تلفن همراه شد، که بیش از ۸۰ درصد مردم در نظر سنجی این برنامه نارضایتی خود را نسبت به خدمات ضعیف موبایل در ایران اعلام کردند.

هر چند این اعتراضات و شکایت ها باعث شد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای تصحیح خدمات و تعرفه ها به فکر بیافتند و اقداماتی انجام شود، اما این شکایت های غیر رسمی بوده و جنبه قانونی ندارد.در این مطلب نحوه شکایت رسمی از خدمات اینترنت همراه (۳G و ۴G) برای شما اعلام می شود تا بتوانید در صورت بروز مشکلات جهت اعتراض نسبت به اپراتور ارائه دهنده موبایل خود اقدام نمایید.

شکایت در سامانه ۱۹۵ نسبت به اینترنت همراه (۳G و ۴G)

این سامانه برای رسیدگی به شکایات مردم از خدمات فناور اطلاعات و ارتباطات تحت طرحی با نام پایش ICT انجام می پذیرد.

۷ سازمان و نهاد دولتی با نام های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس فتا، سازمان فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی به همراه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز به عنوان سازمان خصوصی در سیاست گذاری و اجرای این طرح مشارکت دارند.

برای ارائه شکایت ابتدا وارد این صفحه اینترنتی شوید.

سامانه 195

پس از ورود، در فرمی که مشاهده می کنید ابتدا استان خود را انتخاب کرده و از بین گزینه های موجود در لیست کشویی نوع سرویس، بر روی خدمات الکترونیکی کلیک نمایید.

انتخاب خدمات ارتباطی

حالا نوع شکایت یعنی «اینترنت موبایل(۳G,4G)» را از منوی کشویی مربوط انتخاب نمایید.

انتخاب اینترنت موبایل

پس از انتخاب اپراتور ( از بین همراه اول، ایرانسل، رایتل و تالیا) و وارد کردن کد امنیتی به صفحه بعد منتقل خواهید شد.

فرم نهایی شکایت

در این صفحه وارد کردن اطلاعات شخصی چون نام، نام خانوادگی، کدملی، شماره تلفن ثابت و همراه الزامی است و نوشتن آدرس خود و اپراتور و همچنین آدرس ایمیل اختیاری می باشد.

پس از پر کردن فیلدهای هویتی، باید ازبین تعرفه، سرعت و عدم کیفیت ، موضوع شکایت خود از اینترنت همراه اپراتور انتخاب شده را مشخص کنید و متن شکایت خود را بنویسید.

انتخاب موضوع شکایت و نوشتن متن آن

در آخر نیز در بخش مستندات می توانید عکس یا فایل های دیگری که گواه بر شکایت شما باشد را آپلود نمایید.

ارسال مستندات شکایت

در پایان نیز پس از کلیک بر روی کلمه ارسال شکایت، صفحه ای برای شما نمایان می شود که در آن کد پیگیری و محل رسیدگی به شکایت شما ذکر شده است. البته این کد از طریق شماره ۳۰۰۰۵۰۴۹ نیز برای شما پیامک می شود.

اعلام کد پیگیری و مرجع رسیدگی

logo-samandehi