دوشنبه، 01 دی 93 - 08:11

smart phone google search in iran

اینکه بدانیم واقعا چه گوشی‌هایی مورد توجه و علاقه ایرانی‌ها بوده همیشه جالب است، اما آیا می‌توان به آماری که برخی سایت‌ها در این خصوص می‌دهند اعتماد کرد، آن‌هم در شرایطی که بنر تبلیغاتی برخی برندها روی آن سایت جا خوش کرده است؟ در بازار ایران کشف آمار صحیح و قابل اتکا همیشه مشکل بوده و اغلب به گمانه‌زنی‌ها بسنده می‌شود. گاه نیز حجم تبلیغات یک برند يا گوشی آن‌قدر زیاد است و سراسر شهر و رسانه‌ها را پر کرده که ما تصور می‌کنیم شاید گوشی‌اي پرفروش است که تبلیغات زیادی نیز برای آن می‌شود. اما این تصور همیشه هم درست نیست و حتی واقعیت خلاف آن است.
تجمیع اطلاعات از انبوه مغازه‌ها، پاساژها و سایت‌هایی هم که در حوزه موبایل پراکنده هستند با توجه به اینکه هر کدام نیز می‌توانند تمرکز و نمایندگی یکی از برندهای گوشی را داشته باشند، کار دشواری است.
اما در این میان منبعی نیز وجود دارد که استناد به آن دور از واقعیت‌های بازار نیست. سایت جست‌و‌جوگر گوگل یکی از جمله منابعی است که ایرانی‌ها قبل از هر کار، خرید، سفر و اقدامی یک تحقیق اولیه از طریق آن می‌کنند.گوگل برای تسریع و تسهیل کار مخاطبانش، به محض وارد کردن حروف اولیه، به‌سرعت شروع به ارایه پیشنهادهايي به کاربران می‌کند. اما این پیشنهادها بر چه اساسی ارایه می‌شوند؟
منطق گوگل بر این اساس عمل می‌کند که هر کلمه‌ یا عبارتی در کشوری بیشتر جست‌و‌جو شود، برای راحتی کاربر به‌سرعت آن موارد را به ترتیب میزان جست‌وجو مرتب می‌کند. برای یافتن اینکه کاربران ایرانی در سال ۲۰۱۴ بیشتر دنبال چه گوشی‌هایی در گوگل بوده‌اند، ما کلیدواژه‌هايي به گوگل دادیم و گوگل نیز به‌سرعت پیشنهادهاي خود را به ما می‌داد. مجموع کلیدواژه‌های جست‌و‌جو شده و پیشنهادهاي گوگل، نشان داد که ایرانی‌ها بیشترین تحقیق را به ترتیب درباره این گوشی‌ها داشته‌اند.
در واقع این گوشی‌ها را می‌توان بهترین گوشی‌های مورد علاقه ایرانی‌ها در سال ۲۰۱۴ دانست که آنها را وادار کرده به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها باشند، اما ایرانی‌ها در سالی که گذشت کدام گوشی‌ها را بیش از همه در گوگل جست‌وجو کرده‌اند؟

Samsung Galaxy S5,S3ْ

Samsung Galaxy S

هر کلیدواژه مرتبط با گوشی را در گوگل جست‌وجو کنید، بیشترین فراوانی متوجه گوشی گلکسی اس‌۳ و ۵ سامسونگ است. همین که سامسونگ در سال گذشته توانسته گوی سبقت را از رقبا برباید و بیشترین سهم را از بازار فروش گوشی‌های هوشمند از آن خود کند، دلیل محکمی ‌برای اعتمادکردن به این کمپانی است. شرکت سامسونگ همیشه برای افراد با سلایق گوناگون و بودجه‌های متفاوت گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
گوشی S3 از شرکت سامسونگ با مشخصات نسبتا رده بالا و قیمت مناسب توانسته نظر عده‌ای را به خود جلب کند و مشخصات فنی مناسب این اسمارت‌فون می‌تواند بخش عمده‌ای از انتظارات یک کاربر از گوشی هوشمند را برآورده کند. اما علاوه بر این گوشی، گوشی‌های S4 و S5 نیز در فهرست جست‌وجوها به‌چشم می‌خوردند.

iphone 6

iphone 6

کمی سخت است که باور کنیم ایرانی‌ها دنبال گوشی‌های آیفون نباشند. از این‌رو دومین گوشی مورد تحقیق و علاقه ایرانی‌ها از نگاه گوگل مشخصا گوشی آیفون ۶ است.
گوشي آيفون ۶ از زمان ورود به بازار جهان با استقبال خوبي رو‌به‌رو شد، به‌طوري‌كه عده‌اي از قبل آن را پيش‌خريد كرده بودند و عده‌ای نيز براي خريد آن تمايل نشان می‌دادند. اين گوشي مورد توجه كاربران ايراني نيز قرار گرفت و آنها را به جست‌وجو در گوگل براي يافتن مشخصات فني اين گوشي هوشمند واداشت.
حال بايد ديد كه چه مشخصاتي در اين گوشي هوشمند وجود دارد كه با وجود قيمت بالا توانسته جاي خود را در بين برندهاي موجود در بازار ايران باز كند. در اين مورد عده‌اي از كاربران بر اين باورند كه در گوشي‌هاي آيفون از سخت‌افزار خوبي استفاده شده و سيستم‌عامل iOS در اثر استفاده كند نمی‌شود و از امنيت بالايي نيز برخوردار است و در يك كلام اين گوشي ارزش قيمت گرانش را دارد.
اما فارغ از صحت و سقم اين ادعاها،‌ كاربران آيفون در ايران، ‌اين موضوع را نيز در نظر می‌گيرند كه محصولات دست دوم اپل مانند ساير برندها در هنگام فروش با افت قيمت چشمگيري روبه‌رو نمی‌شوند و می‌توان در صورت نياز با فروش آنها، ‌بخش قابل توجهی از هزينه‌اي را كه در هنگام خريد پرداخت كرده‌اند، دوباره به‌دست آورند.
موارد بالا و به‌طور كلي شايعاتي كه همزمان با عرضه محصول جديد اپل منتشر می‌شود، علاوه بر طرفداران آيفون باعث ايجاد كنجكاوي در ساير كاربران نيز می‌شود و آنها براي بررسي صحت و سقم اين گفته‌ها،‌ براي كسب اطلاع دست به تحقيقاتي در گوگل می‌زنند، صرف‌نظر از اينكه كاربر آيفون باشند يا خير.
در واقع با توجه به قیمت آیفون شاید نتوان گفت که این گوشی مورد علاقه ایرانی‌ها لزوما در رتبه دوم خرید ایرانی‌ها نیز قرار داشته است.

Sony Xperia Z2, Z1

Sony Xperia
سومین برندی که بیشترین جست‌وجو را از سوی ایرانی‌ها در گوگل داشته متعلق به شرکت سونی است. شركت سوني را می‌توان كمپاني پيشرو در ساخت گوشي‌هاي ضدآب دانست. این شرکت در سیاستی جدید هر شش ماه یک‌بار با ایجاد اصلاحات و برطرف کردن کاستی‌های احتمالی پرچمدار قبلی خود، اقدام به معرفی محصولی جدید می‌کند.
شاید بتوان سیاست سونی را در معرفی زودهنگام پرچمداران خود این گونه تعبیر کرد که محصولات خوب نیاز به تغییرات اساسی ندارند و همین که بتوان با برطرف کردن معایب جزیی محصولات باکیفیت‌تری ارایه داد، کفایت می‌کند. اما علت تمایل ایرانی‌ها به خرید مدل قدیمی‌تر خانواده Z یعنی‌ Z1 ریشه در عکس‌العملی دارد که بازار به ورود گوشی جدید نشان می‌دهد. علاوه بر Z1 مدل Z2 شرکت سونی نیز مورد علاقه و جست‌وجوی ایرانی‌ها بوده است.

Huawei Ascend G700

Huawei Ascend G700
وقتی نوبت به گوشی‌های چینی می‌رسد، اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند قیمت مناسب آنهاست، اما آیا این قیمت مناسب، با کیفیت مناسب نیز همراه است؟
در مورد گوشی‌های هوشمند هواوی جواب مثبت است و این گوشی‌ها همواره به ارایه امکانات زیاد نسبت به قیمت معروف بوده‌اند؛ مثلا مدل G600 یکی از مدل‌هایی بود که همواره در محدوده قیمتش، از نظر امکانات، کاملا بی‌رقیب به‌نظر می‌رسید. حال مدل جدیدتر این گوشی G700 نیز با وجود بهره‌گیری از امکاناتی خوب، قیمتی مناسب دارد.
این موضوع شرکت چینی هواوی را در زمره شرکت‌های موفق در عرصه تولید محصولات الکترونیکی قرار داده و آن را به رقیبی جدی برای شرکت‌های اپل و سامسونگ تبدیل کرده است. در ایران نیز قیمت مناسب این گوشی باعث فروش خوب آن شده است. گوشی‌ مدل P7 هواوی نیز جست‌وجوی زیادی را در میان ایرانی‌ها به خود اختصاص داده است.

HTC one

HTC one
اين گوشي را می‌توان بهترين گوشي اندرويدي تا تاريخ عرضه دانست. از ويژگي‌هاي بارز اين گوشي طراحي بسيار زيباي آن است. بدنه اين گوشي از جنس آلومینيوم يكپارچه بوده و هيچ شكافي در آن ديده نمی‌شود، كه اين موضوع علاوه بر زيبايي باعث افزايش استحكام آن نيز شده است.
علاوه بر اين، طبق گفته شركت HTC براي اولين بار در اين گوشي از پیکسل‌هایی استفاده شده كه سه برابر بزرگ‌تر از همنوعان ۱۲ مگاپیکسلی خود هستند. اسمارت‌فون مدلOne از شركت HTC توانست باعث جلب توجه عده زيادي از افراد كه به طراحي و زيبايي گوشي خود اهميت می‌دهند، شده و كنجكاوي عده‌اي را براي بررسي دوربين آن به خود جلب كند.
جست‌وجوي زياد اين گوشي در گوگل،‌ دليل بر برتري آن بر ديگر اعضاي خانوادهHTC one نيست، بلکه شاید قيمت مناسب‌تر آن نسبت به پرچمداران جديد باعث قرارگیری آن در فهرست جست‌وجو‌های كاربران گوگل شده است. از این نکته نیز نباید غافل شد که برندی همچون اچ‌تی‌سی مانند سامسونگ یا هواوی مدل‌های متنوعی عرضه نمی‌کند و تمرکز خود را روی گوشی‌های محدود و خاص گذاشته است.

برندهایی که نبودند

در کنار تنوع برندهای موبایل، اثری از سایر برندها در میان جست‌وجوهای ایرانی‌ها در گوگل مشاهده نشد که از آن جمله می‌توان به نوکیا، موتورولا، بلک‌بری، ZTE، نکسوس، ایسوس، LG و سایر برندهای متنوع و نوظهور چینی اشاره کرد.این نتایج همچنین نشان می‌دهد، شرکت‌هایی که به سلایق و نیازهای کاربران اهمیت داده و با طراحی و تولید گوشی‌های هوشمند مناسب برای راضی نگه‌داشتن مشتریان خود تلاش می‌کنند، در حقیقت خود را از تبلیغات سنگین بی‌نیاز می‌کنند؛ به‌طوری‌که افراد خود وارد عمل شده و به جست‌وجو و تحقیق در مورد گوشی مورد نظر خود می‌پردازند.جالب آنکه در مواردی که تبلیغات با واقعیت مطابقت ندارد، اوضاع وخیم‌تر نیز می‌شود. این نتایج همچنین نشان می‌دهد که کاربران و خریداران ایرانی صرفا اعتماد خود را به تبلیغات و انبوه اخبار و رپرتاژها نسپرده و مسیرهای خاص خود را برای انتخاب یک محصول دارند.

(منبع:عصرارتباط)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi