پنجشنبه، 04 دی 93 - 09:47

nat picture

NAT    برگرفته شده از عبارت Network Address Translation   یا ترجمه آدرسهای IP   میباشد. توانمندی  NAT  علاوه بر اینکه مشکل کمبود آدرسهای IP   را برطرف می نماید این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد که با استفاده از Private IP Addess  ها که همان IP Address  های ثبت نشده و خصوصی می باشند به شبکه اینترنت متصل شوید.
یکی از نقاط کلیدی و مهم توانمندی NAT  مخفی بودن کاربران شبکه داخلی از دید کاربران اینترنت میباشد.بدون استفاده ازتوانمندی NAT هر کامپیوتر یا Device   ی که نیاز به دسترسی به اینترنت را داشته باشد باید از آدرسهای ثبت شده یا همان IP  Address  های عمومی (public ) استفاده کند که برای استفاده از این آدرسها باید آنها را از ISP   محلی یا شرکت فراهم کننده خدمات ADSL  خریداری نماید .مثلا اگر سازمان شما دارای ۲۰۰۰ عدد کامپیوتر می باشد که نیاز به دسترسی به اینترنت دارند شما باید به تعداد هر کامپیوتر یک آدرس Public  خریداری کنید .که باعث پرداخت هزینه زیادی توسط سازمان شما برای تهیه این آدرسها خواهد شد که این خود باعث میشود کاربران اینترنتی بتوانند به طور مستقیم به شبکه داخلی شما دسترسی داشته باشند (مشکل کاهش امنیت شبکه) .مشکل دیگر کمبود آدرسهای عمومی میباشد که NAT  این مشکلها را حل میکند.
NAT  اجازه خواهد داد تعداد زیادی آدرس Private IP Address  ثبت نشده از طریق یک یا تعداد کمی آدرس public  ترجمه و به  اینترنت متصل شوند به طوریکه همه کامپیوترهای شبکه داخلی شما توانایی دسترسی به اینترنت را داشته باشند  . پیکر بندی NAT  میتواند روی  یک سرور یا یک روتر یا سوئیچ لایه ۳ یا حتی یک فایروال باشد (برای پیکربندی NAT  نیاز به دستگاهی دارید که NAT  روی آن فعال شود.). برای استفاده از توانمندی NAT  شما باید از رنج آدرسهای خصوصی که در جدول پایین مشاهده میکنید برای Host های شبکه داخلی استفاده کنید.

nat

محمدرضا همتی

 

 مهندس محمدرضا همتی
شرکت ارتباطات کوه نور وابسته به گروه فن آوا
mrhemati_fanava@yahoo.com

logo-samandehi