دوشنبه، 13 بهمن 93 - 00:12

امنیت وب‌سایت

امروزه با توجه به گسترش مبحث تجارت الکترونیک و نیز بسیاری حملات خرابکارنه، مقوله امنیت و اهمیت آن مورد توجه تمامی متخصصان وب در طراحی سایت شده است.اگر بازدیدکننده شما احساس کند که در سایت شما بحث امنیت اطلاعات آنها نادیده گرفته شده است، تمایلی به برقراری انجام تبادلات و تعاملات با سایت شما را نخواهند داشت و این احتمال وجود دارد که وب سایت را ترک و دیگر تمایلی به ورود نداشته باشد و در نتیجه این عمل، «سئو» شما با چالش رو به رو خواهد شد.

ایجاد امنیت در طراحی وب سایت چالش برانگیز خواهد بود. تهدیدهای بسیاری وجود دارد که ممکن است سایت شما را خراب کند. نیازی نیست که تمامی موارد امنیتی را در سایت خود رعایت کنید. شرکت‌های طراحی سایت با در نظر گرفتن اصول امنیتی تعرفه طراحی سایت را متفاوت بیان می‌کنند. با در نظر گرفتن چند مرحله مهم می توانید از وجود امنیت در طراحی سایت خود اطمینان حاصل کنید. قصد داریم به برخی از حملات احتمالی در طراحی سایت و راه‌های جلوگیری از آنها اشاره کنیم.

تزریق کدهای SQL

یکی از مهم ترین حملات با بیشترین درصد ویرانگری، کدهای SQL هستند. تزریق SQL زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر کدها را به منظور تغییر، اضافه یا حذف کردن داده‌ها در پایگاه داده، به وب‌سایت شما وارد می‌کند. روش‌های بسیاری برای جلوگیری از این حملات وجود دارد، اما در آسان‌ترین روش می‌بایست به داده‌هایی که از سمت کاربر دریافت می‌شود اعتماد نشود و در طراحی وب‌سایت، عملیاتی به منظور تصدیق تمامی ورودی‌های کاربر صورت گیرد.

XSS یا Cross Site Scripting

حدود ۸۰ درصد از آسیب‌های وب سایت، مربوط با XSS است. این حمله توسط مهاجم به واسطه تزریق کدها به وب‌سایت صورت می‌پذیرد. مهاجم با انجام عملیاتی به منظور دزیدن اطلاعات مشتریان و نصب نرم‌افزار بر روی سیستم کاربر، کدها را به سایت شما وارد می‌کند. به منظور جلوگیری از این حملات، ضروری است که تمامی ورودی‌های کاربر را تصدیق و اعتبارسنجی کنیم.

آپلود و اجرای فایل خرابکار

این حمله در هر مکانی از سایت که شما امکانات آپلود فایل را برای کاربر قرار داده باشید، صورت می‌پذیرد. اگر مهاجم بتواند فایل خرابکار خود را آپلود کند، در این صورت کنترل کامل وب‌سایت شما را به دست خواهد گرفت. به منظور جلوگیری از این نوع حمله ابتدا می‌بایست نام فایلی که کابر قصد آپلود آن را دارد، بررسی کنید و پسوند فایل را چک کنید. هرچند هکرها با انجام اقداماتی می‌توانند موجب عدم نمایش درست پسوند فایل شوند.

تصدیق هویت کاربر

تصدیق هویت کاربر بسیار مهم است؛ اطلاعاتی که برای گروهی از افراد قابل نمایش است، نباید برای برخی دیگر از افراد قابل دسترس باشد.

ایمیل خرابکار

این آسیب کمتر شناخته شده است و به همین جهت اغلب نادیده گرفته می‌شود. زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر خرابکار در صدد آن است تا کدهای خرابکار را به ایمیل شما در طراحی سایت تزریق کند تا ایمیل‌هایی را از طرف شما به لیستی از کاربران ارسال کند. به منظور جلوگیری از حملات این ایمیل‌ها، می‌بایست تمامی ورودی‌های کاربران را بررسی کنیم و تمامی عملیات خرابکاری را کشف کنیم.

مهم‌ترین فاکتور برای امنیت وب سایت استفاده از وب‌هاست مطمئن است. اغلب افراد به دنبال ارزان ترین هاستینگ هستند. ولی باید این نکته را در نظر داشت که به تبع آن، سرویس‌های کمتر و با کیفیت پایین‌تری خواهند داشت و اغلب با کاهش سرویس‌های امنیتی خود در صدد کاهش هزینه برمی‌آیند. وب هاستینگ خوب باید وب‌سایت را حفاظت کند و پشتیبانی‌های تکنیکی قوی را پیشنهاد کند.

فاکتور مهم دیگر، وجود نرم افزار قوی آنتی ویروس است. بهترین کار، جستجو برای کارآمدترین نرم افزار آنتی ویروس است که بتواند از وب سایت شما حفاظت نماید. باز هم این گزینه، بخش مناسبی برای صرفه جویی در هزینه نیست. از بروز بودن نرم‌افزار آنتی ویروس خود اطمینان حاصل کنید. ویروس‌ها با سرعت بالا هر روز در حال پیشرفت هستند، پس به روز بودن نرم افزار ملاک مهمی خواهد بود و تاخیری را برای بروزرسانی نپذیرید، زیرا که بر «سئو» سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

پسورد شما روش دسترسی به کنترل پنل خواهد بود و بدین معنا است که افراد تنها به بخش‌هایی دسترسی دارند که اجازه آن صادر شده باشد. شما باید این اطمینان را حاصل کنید که پسورد قوی را برای حفاظت از سایت خود انتخاب کرده‌اید. بهتر است که از حروف و اعداد در پسورد استفاده کنید و به آسانی قابل حدس زدن نباشد. تغییر گاه گاه پسورد عمل مناسبی است، هرچند به یاد داشتن آن مشکل خواهد بود. همچنین از یک پسورد برای تمامی حساب‌ها استفاده نکنید، در غیر این صورت با دسترسی به پسورد یک اکانت، فرد می‌تواند به تمامی اکانت‌های آنلاین شما دسترسی داشته باشد. پیشنهاد می شود که پسورد خود را به طور منظم تعویض کنید؛ برای مثال هر ماه یک بار. رعایت تمامی این نکات در تامین امنیت وب سایت شما اثربخش خواهد بود و در بهینه‌سازی وب‌سایت شما نقش مثبتی ایفا خواهد کرد.

logo-samandehi