دوشنبه، 11 اسفند 93 - 07:15

349955_690

مراسم بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی، فراد با حضور ریاست جمهوری و تقدیر از ۱۷ طرح داخلی و خارجی برتر در سالن اجلاس سران برگزار می گردد.

در جشنواره امسال ۵۹۴ طرح به دبیرخانه این رویداد علمی بین المللی ارسال شد که ۲۴۳ اثر مربوط به محققان ۴۷ کشور دنیا و ۳۵۱ طرح متلعق به پژوهشگران داخلی  بوده است.

این آثار در ۱۶ گرایش طبقه شده اند که عبارتند از:

 1. زیست فناوری، محیط زیست و علوم پزشکی پایه: ۸۰ طرح
 2. رشته های برق و کامپیوتر: ۶۹ اثر
 3. رشته های کشاورزی و منابع طبیعی: ۶۹ طرح
 4. حوزه مکانیک: ۶۲ اثر
 5. صنایع شیمیایی: ۵۸ طرح
 6. علوم پایه: ۴۵ اثر
 7. علوم پزشکی: ۳۵ طرح
 8. فناوری نانو: ۳۰ اثر
 9. برگزیده جشنواره موفق در تولید: ۲۷ طرح
 10. حوزه مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات: ۲۳ اثر
 11. زمینه های مواد، متالوژی و انرژی های نو: ۲۲ طرح
 12. رشته عمران: ۲۰ اثر
 13. حوزه مکاترونیک: ۱۷ طرح
 14. حوزه صنایع و مدیریت فناوری: ۱۴ اثر
 15. رشته های هنر: ۱۳ طرح
 16. هوافضا: ۱۰ اثر

پس از ۳ مرحله ارزیابی تخصصی با حضور داوران برجسته داخلی و خارجی طرح های ارسالی، تعداد ۱۷ اثر شامل ۱۰ طرح داخلی و ۷ اثر خارجی به عنوان برگزیدگان این دوره انتخاب شده اند که با حضور ریاست جمهوری در مراسم فردا از آنها تقدیر به عمل می آید.

شایان ذکر است پس از مراسم اصلی، نشست های تخصصی این دوره در ۶ پنل تخصصی حوزه های آب، زمین، محیط زیست، نفت و گاز و تغییرات آب و هوایی اجرا خواهد شد.

جشنواره بین المللی خوارزمی را می توان برجسته ترین رویداد علمی کشور دانست. این رویداد از سال ۱۳۶۶ در کشور برگزار می شود و هرساله در آن از آثار و طرح های برگزیده داخلی و خارجی تقدیر می گردد.

نام این جشنواره از محمد بن موسی خوارزمی ریاضیدان، فیلسوف، جغرافیدان و منجم برجسته ایرانی که در دوره عباسیان زندگی می کرده، گرفته شده است. این دانشمند ایرانی در سال ۱۸۵ هجری قمری(۷۸۰ میلادی) به دنیا آمد. خوارزمی علم جبر را پایه گذاری کرد بر همین اساس به احترام او، روش ها و شیوه ها ی محاسبات در ریاضیات را الگوریتم (برگرفته از الخوارزم) نامیدند.

logo-samandehi