سه شنبه، 25 فروردین 94 - 09:02

IMG19221618

با شروع فعالیت بیشتر بازرگانان به‌ویژه در بخش‌های گمرکی  ابلاغیه افزایش تعرفه گمرکی کالاها در ۱۰ طبقه تعیین و به اصناف ارسال شد که به صورت کلی برای محصولات آی‌تی ۱۵ درصد افزایش نرخ تعرفه گمرکی در نظر گرفته شده است.
بنابراین با وجود این افزایش احتمال اینکه در هفته‌های آتی شاهد افزایش قیمت برخی از محصولات شاخص در بازار دیجیتال باشیم وجود دارد. به گفته سید مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران روز گذشته با ابلاغ این تصویب نامه به دفتر اتحادیه تایید نهایی افزایش قیمت تعرفه گمرکی به صورت رسمی تایید شد. او در این رابطه به دنیای اقتصاد می‌گوید:« لیست تعرفه‌هایی که از سوی کمیسیون ماده یک مشخص و به تصویب هیات وزیران رسیده روز گذشته به دست ما رسید که نشان می‌دهد مجموع کالاها شامل افزایش تعرفه شده‌اند.
بر اساس این موضوع تغییراتی در تعرفه کالاهای‌ آی‌تی صورت گرفته که در تاریخ ۶ فروردین ماه با امضای آقای جهانگیری ابلاغ شده است. بر اساس آن از روز گذشته ۱۵ درصد تعرفه‌های گمرکی محصولات‌ آی‌تی در گمرکات کشور اخذ می‌شود. او می‌گوید: با توجه به افزایش ۱۰ درصدی تعرفه گمرکی در سال قبل در حال حاضر نیز به‌جز عوارض فرهنگی و ارزش افزوده، این عوارض ۱۵ درصد افزایش یافته است. او ادامه می‌دهد: «در حال حاضر ۹درصد مالیات ارزش افزوده و ۴ درصد عوارض فرهنگی از کالاهای‌ آی‌تی اخذ می‌شود و با این وجود باید منتظر افزایش قیمت‌ها باشیم و بر این اساس عملا شاهد افزایش قیمت در محصولات‌ آی‌تی هم خواهیم بود؛ چراکه علاوه‌بر این هزینه‌ها، افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و ترخیص کالاها از گمرک نیز اعمال خواهد شد و با درنظر گرفتن همه هزینه‌های یاد شده در حالت خوش‌بینانه باید گفت چیزی در حدود ۲۰ درصد به قیمت محصولات‌ آی‌تی اضافه خواهد شد که به نظر می‌رسد با توجه به هزینه‌های حمل‌ونقل این رقم بالاتر هم برود.
سیدمهدی میرمهدی با اذعان به اینکه تنها در شرایط کاهش نرخ دلار می‌توان خوش‌بین بود که این افزایش قیمت‌ها محسوس نباشد، گفت: «با توجه به کاهش محسوس نرخ دلار در چند روز اخیر این امیدواری وجود دارد که با پایین آمدن نرخ دلار در نهایت افزایش قیمت برای مصرف کننده نامحسوس باشد؛ چراکه در حال حاضر تمامی کالاهای آی‌تی در زمره کالاهای لوکس و غیرضروری هستند که شامل برخورداری از ارز دولتی نمی‌شوند و با ارز آزاد وارد کشور می‌شوند و با توجه به اینکه بیشتر کالاهای آی‌تی وارداتی هستند و در کشور تولید نمی‌شوند این افزایش قیمت‌ها گریزناپذیر است.»
او می‌گوید: از همین امروز مصرف‌کنندگان کالاهای آی‌تی برای خرید در بازار این افزایش قیمت‌ها را شاهد خواهند بود؛ چراکه افزایش تعرفه گمرکی از روز گذشته در حال دریافت است و این نشان می‌دهد که قیمت‌ها با آنچه در سال گذشته شاهد بودیم اختلاف فاحشی خواهد داشت اما هنوز هم این امیدواری وجود دارد که با وجود کاهش نرخ دلار این افزایش‌ها فشار زیادی را به خانواده‌ها وارد نکند.
او همچنین ابراز امیدواری کرد با مدیریتی که در افزایش قیمت‌ها صورت می‌گیرد این موضوع به گونه‌ای باشد که همه مردم به‌ویژه دانشجوها و استادان دانشگاه و اصحاب رسانه بتوانند از کالاهای‌ آی‌تی و دیجیتال بیشتر برخوردار شوند؛ چراکه بدون استفاده از فناوری‌های آی‌تی زندگی به سختی پیش خواهد رفت.

logo-samandehi