شنبه، 05 اردیبهشت 94 - 12:37

بسیاری از کاربران فکر می کنند استفاده از حالت هواپیما در گوشی هیچ کاربردی ندارد و تا وقتی که مشخص نشده امواج شبکه های مخابراتی ضرری جدی ندارندف نیاز به فعال کردن آن هم نیست، یا دست کم کاربرد آن تنها به حضور به هواپیما محدود می شود. اما حالت هواپیما در گوشی ها چیست و به چه کار می آید؟ اصلا چرا باید از آن استفاده کرد؟

این وضعیت (Airplane mode) در حقیقت موجب می شود رادیو، وای فای و بلوتوث دستگاه و در مجموعه عملیات انتقالی گوشی غیرفعال شوند. اما اکنون در بسیاری از هواپیماها قابلیت وای فای وجود دارد و احتمالا به زودی هم می توان بدون خاموش کردن گوشی طی سفر بدون دردسر تماس تلفنی برقرار کرد. با این اوصاف از این پس از این حالت در چه شرایطی استفاده کنیم؟

نکته اینجاست که اگر شما هرگز با هواپیما هم سفر نکنید، با فعال کردن این ویژگی می توانید بخش هایی از گوشی که با امواج رادیویی انرژی زیادی مصرف می کنند را متوقف کنید. درواقع،حالت هواپیما، مادامی که نیازی به امواج بی سیم نداشته باشید عمر باتری دستگاه را تا حد زیادی افزایش می دهد.

حالت هواپیما دقیقا چه می کند؟

حالت هواپیما فارغ از اینکه از چه دستگاهی استفاده می کنید (گوشی اندرویدی، آی فون، آی پی، تبلت یا گوشی ویندوزی یا هر دستگاه دیگر) کار یکسانی انجام می دهد:

امواج مخابراتی: ارسال و دریافت امواج مخابراتی از طریق برج های مخصوص متوقف می شود. با فعال کردن این ویژگی دیگر نمی توانید تماس صوتی برقرار کنید یا پیامک بفرستید.

وای فای: گوشی شما دیگر نمی تواند به دنبال بسترهای وای فای در اطراف بگردد و به آنها متصل شود و اگر هم به مودم وای فای متصل باشید، این ارتباط قطع خواهدشد.

بلوتوث: در حالت هواپیما قابلیت بلوتوث دستگاه نیز غیرفعال می شود، یعنی نمی توانید داده ای را میان دستگاه ها منتقل کنید. اما با این حال ارتباط بلوتوث با صفحه کلید یا ماوس قطع نمی شود.

جی پی اس: حالت هواپیما همچنین عملیات مربوط به جی پی اس دستگاه را نیز متوقف می کند. اما این فرایند در همه گوشی ها یکسان نیست و از همین رو موضوع جی پی اس کمی گیج کننده است. از دیدگاه نظری جی پی اس با فناوری های دیگری که در اینجا به آنها اشاره کردیم تفاوت دارد؛ دستگاهی که جی پی اس فعال دارد تنها به سیگنال های دریافتی از ماهواره ها گوش می دهد، ولی هیچ داده ای منتقل نمی کند.

با این همه، برخی از مقررات مربوط به پرواز از دریافت سگنال های جی پی اس هم بنا به دلایلی چند جلوگیری می کنند. وقتی حالت هواپیما فعال می شود، معمولا یک آیکون هواپیما در بخش هشدارهای گوشی به نمایش در می آید که در گوشی های اندرویدی و آی او اسی در نوار بالایی قابل مشاهده است. شما در این حالت هنوز هم می توانید از گوشی استفاده کنید و نیازی به خاموش کردن دستگاه ندارید.

چرا حالت هواپیما ضروری است؟

قوانین اکثر کشورها استفاده از دستگاه هایی که انتقال سیگنال انجام می دهند را منع کرده اند. یکی گوشی معمولی یا تبلتی که به قول خودمان سیم کارت خور است با برج های ارتباطی مختلفی ارتباط برقرار می کند. چنانچه فاصله گوشی با این برج ها بیشتر شود، گوشی یا تبلت لاجرم سیگنال هایشان را برای برقراری ارتباط با این برج ها قوی تر می کنند. این مدل ارتباطی می تواند با حسگرهای درون هواپیما تداخل کرده و به طور بالقوه اختلالاتی در تجهیزات ناوبری ایجاد کند. این نگرانی است که همگی با آن آشنایی داریم و دلیل اصلی قوانین پرواز است. اما با همه اینها اگر هم این اختلال مشکلی ایجاد هواپیما به دلیل اینکه برخی حالت های مذکور را فعال نکرده اند سقوط نمی کند، خیال تان آسوده!

مساله مهم تر این است که نظر به اینکه سریع در حال سفر هستید تمامی گوشی ها در هواپیما از این برج به آن برج پرش می کنند. این امر می تواند بر سیگنال های گوشی های مردمی که روی زمین هستند تداخل ایجاد کند. به هر حال با روشن کردن این ویژگی مانع از این می شوید که گوشی شما این کار دشوار را بر عهده بگیرد، زود باتری خالی کند و با این حال نتواند یک سیگنال درست حسابی بگیرد!

حالت هواپیما چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

صرفه جویی در مصرف باتری

حالت هواپیما می تواند در شرایطی که روی زمین هستید هم به شما کمک کند. استفاده از آن روشی بسیار مطلوب برای صرفه جویی در مصرف باتری است. امواج رادیویی یک دستگاه توان زیادی مصرف می کنند چه همواره در حال تلاش برای برقراری ارتباط با برج های مخابراتی، اسکن برای وای فای و تلاش برای اتصال، انتظار برای انتقال بلوتوث یا بررسی موقعیت شما توسط جی پی اس هستند.

حالت هواپیما را فعال کنید تا تمامی ارتباطات رادیویی دستگاه را متوقف کرده باشید. همان طور که می دانید در این وضعیت برقراری تماس یا دریافت پیامک ممکن نیست، اما در شرایطی که نیاز مبرمی به باتری دارید این ویژگی کمک زیادی به شما خواهدکرد. این قابلیت به ویژه برای کسانی که از تبلت خود بیشتر به عنوان یک کتابخوان استفاده می کنند کارایی دارد.

وای فای و بلوتوث در حالت هواپیما فعال می شوند.

فناوری وای فای در برخی از هواپیماها مجاز است و درواقع بسیاری از هواپیماهای امروزی سروی وای فای پولی دارند. فعال سازی حالت هواپیما همواره وای فای را خاموش می کند، اما در اکثر دستگاه ها و به ویژه مدل های امروزی می توان آن را دوباره روشن کرد. سیگنال های مخابراتی هنوز هم مسدود می شوند، اما وای فای کار می کند و می توانید در طول پرواز از آن استفاده کنید. برخی از دستگاه ها قابلیت روشن کردن بلوتوث را نیز می دهند، اما همه چیز بستگی به قانون پرواز و آژانس نظارتی دارد.

سیگنال های مخابراتی به زودی در هواپیما

سیگنال های مخابراتی دیر یا زود در هواپیماها نیز قابل استفاده هستند. کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده اکنون در حال تغییر قوانین سیگنال های بالاتر از هزار فوت است. اما از سوی دیگر موسسه وزارت ترابری آمریکا می خواهد برقراری صوتی در هواپیما را مانند گذشته ممنوع کند. نتیجه نهایی اینکه شاید در آینده ای نزدیک تنها بتوان توسط گوشی از بسترهای متنی استفاده کرد و نسبت به تبادل پیامک اقدام کرد. در این شرایط شما با برج های مخابرتی ارتباط برقرار نمی کنید، بلکه به یک دستگاه تعبیه شده در هواپیما به نام «پیکوسل» (picocell) متصل خواهید شد.

پیکوسل در حقیقت یک برج مخابراتی کوچک محسوب می شود، ولی سیگنال های شما را به ماهواره های ارتباطی می فرستد که آنها نیز به نوبه خود این داده ها را به ایستگاه های زمینی و شبکه سلولی منتقل می کنند. از آنجایی که فرستنده پیکوسل در هواپیما به گوشی ها نزدیک است، دستگاه می تواند در پایین ترین سطح توان، بستر ارتباطی را ایجاد کند.

به باور تام ویلر (Tom Wheeler) رییس کمیسیون ارتباطات فدرال: «گوشی هایی که در هواپیما هستند برای ارتباط با برج های راه دور نیازی به تقویت سیگنال ندارند و از این رو این امر به طور بالقوه اختلال بین سیگنال ها را از بین می برد». با همه اینها، حتی اگر برقراری تماس هم در هواپیما مجاز شود، حالت هواپیما یک ویژگی ضروری در گوشی شما است.

منبع:هفته نامه عصرارتباط

logo-samandehi