چهارشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۴ - ۰۷:۱۹

10_58_31.1547500_1

در همه گوشی‌های هوشمند نشانگرهای کوچکی در بالای صفحه نمایش دیده می‌شوند که هر یک اطلاعات خاصی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.یکی از این آیکون‌ها که قدمتی به اندازه گوشی‌های موبایل دارد، برای نمایش میزان آنتن‌دهی به کار می‌رود، در حقیقت مصرف‌کنندگان با کم و زیاد شدن نوارهای موجود در این نمایشگر در مورد قدرت و ضعف سیگنال در مناطق مختلف اظهارنظر می‌کنند. اما آیا تعداد نوارها می‌تواند ملاک دقیقی برای اندازه‌گیری قدرت سیگنال باشد؟

در حقیقت هدف اصلی از قراردادن این آیکون، نمایش قدرت سیگنال دریافتی توسط گوشی‌های موبایل است اما شاید تعجب کنید که هیچ استانداردی در این زمینه وجود ندارد و هر یک از کمپانی‌ها برای این کار از الگوریتم خاصی پیروی می‌کنند. در حقیقت آنها تلاش می‌کنند تا این اطلاعات را به شکل ملموس و قابل درکی در اختیار کاربر قرار دهند اما این که چه جزییاتی را به نمایش می‌گذارند به خود آنها بستگی دارد به عبارتی دیگر برخی کمپانی‌ها آن چیزی را که می‌خواهند کاربر از آن مطلع باشد در اختیار او قرار می‌دهند نه همه اطلاعات را!

آیا اساسا باید به تعداد نوارهای آنتن توجه کرد؟

زمانی که مشکلی در برقراری تماس وجود ندارد و گوشی به خوبی از عهده وظایف خود برمی‌آید، معمولا نیازی به چک کردن تعداد نوارها نیست. اما زمانی که در حین مکالمه تماس قطع می‌شود یا امکان برقراری مجدد تماس وجود ندارد، تعداد نوارها می‌تواند به تشخیص مشکل کمک کند. مثل زمانی که از خودرو استفاده می‌کنید؛ تا زمانی که با استفاده از پدال گاز، ماشین را به حرکت در می‌آورید توجهی به نحوه عملکرد پدال ندارید اما زمانی که ماشین از حرکت باز می‌ایستد و دیگر فشردن پدال نیز کارساز نیست، اولین نکته‌ای که به نظر شما می‌رسد این است که مبادا سوخت کافی برای ادامه حرکت وجود ندارد در شرایط مشابه زمانی که گوشی توانایی برقراری تماس را از دست می‌دهد با بررسی مختصر تعداد خطوط آنتن، به سرعت می‌توان نقش ضعف سیگنال را در ایجاد مشکل شناسایی کرد. واضح است که در این گونه مواقع تعداد نوارهای کم یا اصطلاحا خالی‌بودن آنتن منشا مشکل است.

تعداد نوارها ارتباطی با عملکرد گوشی دارد؟

لزوما خیر، ممکن است در نقطه‌ای آنتن پر باشد اما به دلیل ترافیک و فشار بالا در شبکه، امکان برقراری تماس مختل شود. این اتفاق معمولا در مکان‌های خیلی شلوغ و شهرهای بزرگ رخ می‌دهد. در واقع نحوه عملکرد به این شکل است که گوشی همیشه در جست‌وجوی شبکه‌ای برای اتصال است و به محض یافتن آن با کمک این نوارها، وضعیت شبکه مورد نظر را به کاربر گزارش می‌دهد. این شبکه بر اساس تکنولوژی، باند و کانال مورد نیاز گوشی، برای برقراری تماس از آن پشتیبانی می‌کند. مثلا در مکان‌های شلوغ مانند استادیوم‌های ورزشی ممکن است دو فردی که در کنار هم نشسته‌اند از دو باند مختلف استفاده کنند، فقط به خاطر این که گوشی‌های آنها قابلیت‌های متفاوتی دارند. در این شرایط حتی اگر هر دو به یک دکل مخابراتی متصل باشند، هیچ تضمینی وجود ندارد که تعداد نوار‌های موجود در نمایشگر آنتن گوشی این افراد با یکدیگر برابر باشد. بنابراین در شرایط پرترافیک یا در صورت وجود تداخل، نمی‌توان به تعداد بالای نوارها اعتماد کرد.

آیا روش دقـیق‌تری برای اندازه‌گیری قدرت سیگنال وجود دارد؟

بله، در گوشی‌هایی که از سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند این امکان وجود دارد. اما از آنجا که این اطلاعات در منوهای مخفی قرارگرفته‌اند، برای دسترسی به آنها باید کد مربوطه را شماره‌گیری کرد. این کد در گوشی‌های مختلف یکسان نیست و هر مدل کد مخصوص به خود را دارد. برای دسترسی به این منو در گوشی خود، عبارت “Field Test Mode” را به همراه مدل گوشی خود در اینترنت جست‌وجو کنید. اما در گوشی‌های آیفون کار از این هم ساده‌تر است، فقط کافی است *۳۰۰۱#۱۲۳۴۵#* را شماره‌گیری کنید تا قدرت سیگنال به صورت عددی در دسترس شما قرار گیرد.

به طور کلی اگر این اعداد در محدوده منفی ۱۱۳ دسی‌بل قرار گیرند سیگنال ضعیف، و اگر حدود منفی ۵۰ دسی‌بل را نشان دهند سیگنال‌ها قوی و عملکرد گوشی قابل قبول خواهد بود. به طور کلی هر چه به صفر نزدیک‌تر می‌شویم قدرت سیگنال‌ها هم به مراتب بیشتر می‌شود.

تعداد نوارها در استاندارد GSM با استاندارد CDMA چه تفاوتی دارد؟

در واقع بسیاری از اپراتورهای شناخته شده تلفن همراه، برای حفظ ثبات و کیفیت خدمات خود یکی از این دو استاندارد را استفاده می‌کنند. در کشور آمریکا، دو اپراتور از چهار اپراتور مطرح این کشور Verizon و Sprint ( از CDMA استفاده می‌کنند در حالی که دو اپراتور AT&T و T-Mobile از استاندارد GSM برای ارایه خدمات بهره می‌گیرند. هنگامی ‌که از GSM استفاده می‌کنید و تعداد نوارهای آنتن کم است، احتمال اختلال و قطعی مکالمه بیشتر از زمانی است که با همین تعداد آنتن از CDMA استفاده می‌کنید. CDMA در این‌گونه مواقع عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد و زمانی که سیگنال ضعیف است در مقایسه با GSM در صورت نبودن نویز و ترافیک زیاد شرایط را مدیریت کرده و امکان بهتری را برای برقراری ارتباط موفق مهیا می‌کند.

آیا تعداد نوارهای آنتن در همه گوشی‌ها برابر است؟

به عبارتی دیگر آیا همه گوشی‌ها درشرایط برابر اطلاعات یکسانی از قدرت سیگنال در اختیار کاربران قرار می‌دهند؟ خیر، در حقیقت کمپانی‌های مختلف روش خاص خود را در ارایه اطلاعات دارند و ممکن است پارامترهای دیگری را نیز در تعیین تعداد نوارها دخیل بدانند. مثلا آیفون در کنار کیفیت سیگنال به بررسی عواملی می‌پردازد که با ایجاد نویز و تداخل می‌توانند بر کیفیت مکالمه موثر باشند. مثلا اگر یک گوشی اندرویدی را در کنار آیفون قرار دهید در شرایطی که میزان سیگنال ورودی ثابت باشد، نسبت سیگنال به نویز کاهش می‌یابد در نتیجه آیفون تعداد آنتن کمتری را نشان می‌دهد. بنابراین آیفون در گزارش میزان آنتن‌دهی به کاربر فقط به قدرت سیگنال موجود بسنده نکرده است. در گزارش این گوشی، فاکتورهایی چون ترافیک بالای شبکه و عواملی که می‌توانند با قرار گرفتن در نزدیکی دستگاه ایجاد تداخل و نویز کنند، لحاظ می‌شوند. بنابراین این شرکت از الگوریتم پیچیده‌تری برای تضمین کیفیت مکالمه بهره برده است. در مقابل برخی از گوشی‌ها گزارش لحظه‌به‌لحظه از وضعیت سیگنال‌ها ارایه نمی‌دهند، در حقیقت در این گوشی‌ها اطلاعات مربوطه به موقع به‌روزرسانی نمی‌شوند، حتی گاهی فاصله زمانی آپدیت آنها از پانزده دقیقه هم تجاوز می‌کند. در این شرایط اطلاعات نمایش داده شده با واقعیت تطابق ندارد و سبب سردرگمی ‌کاربران می‌شود. این گوشی‌ها و کمپانی‌های سازنده آنها به هیچ‌وجه قابل اعتماد نیستند.

برای جلوگیری از بروز این مشکلات، نیاز به وجود استاندارد مشخصی در این رابطه بیش از پیش احساس می‌شود. پیروی از استاندارد معین این امکان را به کاربران می‌دهد تا با پارامترهایی آشنا شوند که توسط کمپانی‌های مختلف برای نمایش قدرت آنتن‌دهی به کار گرفته می‌شود. در این روش امکان گمراه کردن مشتری توسط برخی از کمپانی‌ها به حداقل می‌رسد و کاربران با شناسایی پارامترهای موجود در تفسیر اطلاعات دریافتی توانایی بیشتری می‌یابند.

 

شرکت  پویاسازان

گروه آیسا

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi