چهارشنبه، 16 اردیبهشت 94 - 03:35

22f4ea961711bcef2dcb95904ab7d319_L

مدت هاست که برنامه های ارتباطی و به ویژه شبکه های اجتماعی مورد توجه مجرمان سایبری قرار گرفته اند و روز به روز با محبوب تر شدنشان، کاربران بیشتری را نیز در معرض خطر قرار می دهند. برنامه ارتباطی واتس اپ، بار دیگر وسیله ای برای تهدید کاربران در دنیای مجازی شده است.

کلاهبرداران اینترنتی با تکنیک های مهندسی اجتماعی و سوء استفاده از نام شرکت آمازون، مشترکان بسیاری را به یک لینک آلوده هدایت کرده و از آن مسیر، تروجان مخربی را به تلفن همراه شان منتقل می کنند. این تروجان جدید که در بین محققان امنیتی با نام “Amazon Gift” یا همان “جایزه آمازون” شناخته می شود، از طریق ارسال پیام های جعلی و وعده های دروغین و در نهایت کلیک بر روی لینک مخربی که در انتهای پیام گنجانده شده، به سیستم کاربران منتقل می شود. در این پیام جعلی، به مشترکان واتس اپ اعلام میشود که شرکت آمازون و واتس اپ در پروژه جدیدی به یکدیگر پیوسته اند و تعداد محدودی “کارت هدیه” را بعنوان جایزه ویژه برای مشترکان در نظر گرفته اند. سپس اعلام میشود که تنها ۱۸ هزار کارت هدیه باقی مانده و به زودی پایان می یابد، بنابراین آنها را به کلیک کردن روی لینک آلوده وسوسه می کنند.

 این حقه بصورت گسترده ای در قاره آسیا افزایش یافته و پیش بینی می شود که کاربران بیشتری را در سراسر دنیا مورد تهدید قرار دهد. در این حمله سایبری، مجرمان، کاربران را طوری تحریک می کنند تا هرچه سریعتر روی لینک آلوده کلیک شود. جایزه تعیین شده چیزی به جز یک تروجان مخرب نیست که تلفن همراه کاربران را تحت تأثیر قرار می دهد. پس از آلوده سازی تلفن همراه، آنها را به یک شبکه آلوده دیگری که حملات متنوعی در آن اعمال می شود، هدایت می سازند. توصیه می شود که کاربران در محیط مجازی، هرگز به اینگونه پیام ها اطمینان نکرده و برای تشخیص هویت خبری، تنها به وب سایت اصلی شرکت مراجعه نمایند. بدیهی است که کلیک کردن روی لینک های نا شناخته می تواند تهدیدات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

logo-samandehi