یکشنبه، 20 اردیبهشت 94 - 09:48

irancell-mci-rightel

رقابت جدی ۳ اپراتور تلفن‌ همراه در عرضه رسمی خدمات نسل ۳ آغاز شده است، پیشتازی در سرعت و قیمت ظاهر و اول ماجراست؛ اما در نهایت کیفیت سرویس، برنده نهایی رقابت ۳G را مشخص می‌کند.پس از تغییر جنجالی تعرفه‌‌های اینترنت یکی از اپراتورهای تلفن همراه در دی‌ماه ۹۳ که مدتی ادامه‌دار شده بود، چند وقتی است آرامش در بازار خدمات اینترنت همراه برقرار است، اما به تازگی تغییر تعرفه‌های اینترنت اپراتور اول معادلات بازار را دست‌خوش تغییر کرد و سرآغاز تغییرات جدید در بازار خواهد شد.
همراه اول پس از دریافت مجوز قطعی ارتقا شبکه و ارائه تجاری خدمات نسل ۳ و ۴ در آخرین روزهای سال ۹۳،‌ اکنون به صورت رسمی قیمت سرویس‌های نسل ۳ خود را اعلام کرده است.
با آغاز عرضه رسمی خدمات نسل ۳ اینترنت موبایل، بررسی و مقایسه‌ بین جدیدترین قیمت اینترنت ۳ اپراتور تلفن‌همراه خالی از لطف نیست.
در حال حاضر با توجه به عرضه بسته‌های یک روزه، هفت روزه و سی روزه از سوی همراه اول و عدم اعلام بسته‌های بلند مدت از سوی این اپراتور، فعلا امکان مقایسه تنها در این حالت‌ها فراهم است. اطلاع از سایر تعرفه‌ها نیز از طریق سایت رسمی اپراتورها فراهم است.
به دلیل عدم تغییر قیمت اینترنت نسل ۲ همراه اول، بنابراین قیمت برای مشترکان فعلی تغییری نکرده است. با این تفاوت که امکان دست‌یابی گاه‌وبی‌گاه به سرعت‌های بالاتر، دیگر فراهم نیست؛ این موضوع برای برخی مشترکان که در مناطق تحت پوشش ۳G همراه اول قرار داشتند و تا چندی پیش با تعرفه ماهیانه ۱۰ هزار تومان از سرعت نسبتا بهتر استفاده می‌کردند ناخوشایند است و برای افرادی که از کیفیت نسل ۲ استفاده می‌کردند تفاوتی نخواهد داشت. در مجموع نیز طبق تعرفه‌های اعلام شده، سرعت تا ۱۹۶ Kb در صورت تحقق نسبت به وضع قبلی برای مشترکان بهبود محسوب می‌شود.

مقایسه قیمت اینترنت ۳ اپراتور در سرعت‌های محدود
با دسته بندی اینترنت پایه و حرفه‌ای همراه اول و رایتل، جدول مقایسه‌ای تعرفه‌های ماهانه و کم حجم اینترنت ۲ اپراتور به شرح زیر خواهد بود.
saajad1.jpg
به دلیل سیاست ایرانسل برای عدم اعمال محدودیت سرعت، این اپراتور در این مقایسه آورده نشده است.
برای تکمیل اطلاعات مشترکان ایرانسل تصریح می‌شود: این اپراتور در این رنج قیمتی و حجمی، برای مثال بسته‌ ۱ گیگ ماهیانه ۱۳ هزار تومان یا بسته ۳ ماهه ۶ گیگ با قیمت ۲۵ هزار تومان (با احتساب تخفیف فعلی) را دارد که به طور متوسط ماهانه ۹ هزار تومان برای ۲ G قیمت دارد.

مقایسه قیمت اینترنت ۳ اپراتور در سرعت‌های حرفه‌ای
saajad2.jpg

در نهایت مشاهده می‌شود که با احتساب حجم شبانه بسته‌های حجم محدود یک ماهه اینترنت همراه اول از ایرانسل و رایتل به صرفه‌تر است. این مقایسه صرفا درباره حجم یک گیگ انجام شده و اپراتورها بسته‌هایی با قیمت‌ها و حجم‌های متنوعی دارند؛ در مجموع نیز به شرط عدم حذف تخفیف‌های ۵۰ درصدی فعلی اپراتور دوم، در سایر بسته‌ها نیز قیمت‌های ایرانسل و همراه اول در رقابت نزدیکی با یکدیگر قرار دارد،‌ اما قیمت‌های رایتل از هر دو اپراتور اول و دوم بسیار متفاوت و بیشتر است.
به گزارش فارس اما علیرغم تمام مقایسه‌‌های قیمتی، در نهایت تناسب قیمت و کیفیت سرویس، رضایت مشترکان را رقم خواهد زد. گلایه‌ای که همواره به ویژه در جریان تبلیغات ارائه نسل‌های ۳ و ۴ اپراتورهای موبایل، از سوی مشترکان ابراز می‌شد ناشی از عدم پایداری کیفیت سرویس بوده است
به این ترتیب با تجاری شدن خدمات نسل ۳ اپراتورها، در وهله اول قیمت و سپس کیفیت ضامن جذب و حفظ مشتری خواهد بود. منطقی است اپراتورها نیز تلاش خود را برای افزایش کیفیت سرویس‌دهی بیشتر خواهند کرد.
در این گزارش بررسی‌ها بر پایه آمار و ارقام رسمی انجام شد و با توسعه و پایداری تدریجی خدمات نسل‌ ۳ و ۴ اپراتورها، بررسی و تست کیفیت سرویس‌ اینترنت اپراتورها در گزارش‌هایی بررسی و منتشر خواهد شد.

logo-samandehi