دوشنبه، 04 خرداد 94 - 02:11

bg-clouds

سامانه فارسی همان سیستم است که همچون یارانه، پایانه و رایانه، خوبانه در میان مردمانه جا افتادانه است.یه لحظه دیدم قافیه جوره گفتم تا ته جمله رو با همین فرمون برم. البته نمی‌دونم چرا ته اکثر کلماتی که جدیدا در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تولید می‌شه به انه ختم می‌شه. چه می‌دونم من که سوات این چیزا رو ندارم، حتما صلاحی در کار هست بعد هم اصلا این موضوع ربطی به مطلب من نداره. می‌خام مطلب دیگه‌ای با شما در میون بذارم.
ماجرا از این قراره که هفته گذشته از انواع سامانه‌های عجیب و غریب در کشور رونمایی شد. قدیم‌ترا می‌خاستن یک سیستم راه‌اندازی کنن، کلی دنگ و فنگ داشت. سیستم اسم بزرگی داشت و سه سوته درست نمی‌شد.
اما از وقتی سیستم، سامانه شده انگار سرعت ساختشون خیلی بالا رفته. هر وزیر و مسوولی هر جا هر مشکلی می‌بینه ظرف نصف روز یک سامانه ایجاد می‌کنه. نمونش سامانه ثبت اعتراض حذف از یارانه‌بگیری بود. این سامانه یک سایت بود که مثل هلو بالا اومد.
سامانه بعدی که هفته گذشته رونمایی شد سامانه گزارش زیرمیزی گرفتن پزشکان بود. این سامانه اما یک شماره تلفن بود.
با ورود این سامانه‌ها من یک لحظه گفتم، عجب! پس با این حساب ما سال‌هاست تو کشورمون انواع و اقسام سامانه رو داشتیم و خبر نداشتیم. مثلا ما سال‌هاست تو خونمون سامانه پاسخ به تماس دوستان و آشنایان داریم. منظورم همون تلفن خونمون هست.
یا الان ده‌ها میلیون ایرانی سامانه پاسخگویی سیار یا موبایل دارند. اصلا خوب که دقت کنید می‌بینید از سوپرمارکت‌ها و نانوایی‌هایی محله‌ها گرفته تا هر جا که فکرشو بکنید، سامانه دارند. به این سامانه‌ها چند صدهزار سایت و وبلاگ هم اضافه کنید که سامانه اطلاع‌رسانی محسوب می‌شن.
من اما یک فکر بکر به نظرم رسید. دیروز تو جلسه بررسی مشکلات ICT که تو خونه اصغر مخ‌طلا برگزار شد، در کنار انواع پروژه‌های موفقی که تا حالا راه‌اندازی کردیم، من پیشنهاد ایجاد سامانه شکایت از سامانه‌ها رو مطرح کردم.
بچه‌ها گفتن خب فایدش چیه، پولی در نمیاد ازش. من گفتم سامانه که کاری نداره همین الان می‌تونی بری تو یکی از همین بلاگ‌ها مفت ثبتش کنی، این از این. بعد کلی مردم میان گزارش مشکلات خرابی سامانه‌ها رو تو این سایت ما اعلام می‌کنن ما هم همه رو می‌ذاریم سرکار و می‌نویسیم “هموطن گرامی با تشکر از گزارش شما، این موضوع با کد پیگیری ۱۲۳۴۵۶۷۸۹ در دست پیگیری می‌باشد.”
بعد بچه‌ها گفتن خب پول از کجاش در بیاریم؟ گفتم بابا جان می‌دونی کلی بازدید کننده میاد رو این سامانه. اصلا می‌دونید چقدر سامانه ما تو کشور داریم. این بازدیدکننده‌ها رتبه سایت (ببخشید سامانه) ما رو می‌برن بالا و یه سری هم میان به ما بنر و آگهی می‌دن.
خلاصه همه خوششون اومد و اسم سامانه هم www.bemaabegoo.org شد.
عزت زیاد
آق فری
(منبع:عصرارتباط)

logo-samandehi