جمعه، 15 خرداد 94 - 06:02

پس از اینکه گوگل از سرویس اینترنت بی‌سیم خود پرده‌برداری کرد؛ گویا نوبت به شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت رسیده است که یک سرویس وای‌فای فارغ از مکان برای کاربران سراسر جهان ارائه دهد. منابع خبری نزدیک مایکروسافت اعلام کردند این شرکت نرم‌افزاری در حال توسعه یک سرویس فارغ از پلتفرم برای دسترسی به اینترنتی وای‌فای بدون هیچ زحمتی (hassle-free) است. سایت این سرویس جدید به نام Microsoft WiFi، اولین بار در توییتر کاربری به نام WalkingCat مشاهده شده است. این کاربر سابقه لو دادن اپلیکیشن OneClip را نیز دارد. در حال حاضر این سایت پاک و طرح گرافیکی «Coming Soon» جایگزین‌اش شده است. منابع خبری مانند سایت VentureBeat ضمن اینکه می‌گویند ۱۰ میلیون کاربر در ۱۳۰ کشور می‌توانند عضو این سرویس باشند، نقل می‌کنند یک نماینده مایکروسافت نیز این خبر را تایید کرده و می‌گوید: «می‌توانم تایید کنم در حال کار روی یک سرویس جدید به نام Microsoft WiFi هستیم که امکان استفاده از وای‌فای را بدون زحمت برای میلیون‌ها کاربر فراهم می‌کند. ما مشتاقانه منتظر ارائه جزئیات بیشتری درباره این سرویس هستیم.» برخی از سایت‌ها نیز از ارائه تصادفی پیش‌نمایش این سرویس در یک کنفرانس محلی مایکروسافت خبر می‌دهند و اینکه شروع ماجرا از آن‌جا بوده است.

این سرویس برای اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل‌های iOS، اندروید، ویندوز و OS X فعال خواهد بود و توسط هات‌اسپات‌های بزرگ مستقر در فضا ارائه می‌شود. احتمالاً رایگان نیست و کاربران باید حق عضویت در سرویس Skype Wi-Fi را بپردازند و سازمان‌های بزرگ نیاز به استفاده از Microsoft Office 365 داشته باشند. همچنین، کاربران می‌توانند به طور مستقیم از سرویس وای‌فای ارائه شده توسط مایکروسافت استفاده کنند. ظاهراً کاربران باید یک حق عضویت پایه بپردازند و بعد برای هر دقیقه استفاده از این سرویس، مبلغی را شارژ کنند.

microsoft-wifi-biz

به گزارش سایت بیزینس‌اینسایدر سرویس وای‌فای جدید، نسخه به‌روزشده‌ای از همان سرویس Skype Wi-Fi است که به کاربران اجازه می‌دهد به هات‌اسپات‌های کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، فرودگاه‌ها، هتل‌ها و ایستگاه‌های قطار و مترو وصل شوند و با لاگین کردن در سایت microsoftwifi.com؛ از این سرویس استفاده کنند. برای مثال، هات‌اسپات‌های معروف Boingo، Xfinity Wi-Fi و Gowex در امریکا و اکسس‌پوینت‌های BT و The Cloud در انگلیس امکان استفاده از این سرویس را می‌دهند.

هنوز جزئیات زیادی درباره این سرویس منتشر نشده است و احتمالاً به زودی به طور رسمی توسط مایکروسافت معرفی خواهد شد. از هم‌اکنون می‌توان حدس‌هایی درباره چرایی راه‌اندازی چنین سرویسی توسط مایکروسافت زد. قبلاً در یک پزشک مقاله‌ای به نام «مایکروسافت گوگل جدید است؛ گوگل مایکروسافت قدیمی است» کار کردیم و اشاره‌هایی به تغییر جنس کسب‌وکار مایکروسافت در دوره جدید مدیرعاملی ساتیا نادلا داشتیم. مایکروسافت جدید شدیداً دوست دارد سرویس‌محور باشد و همانند گوگل از تبلیغات آنلاین بهره ببرد. مرتباً سرویس‌های خودش را رایگان و اوپن‌سورس می‌کند و دوست دارد تعداد کاربران بیشتری جذب کند. حتا در حرکتی غیرمنتظره در تاریخ این شرکت؛ برای دیگر سکوهای نرم‌افزاری نیز سرویس و اپلیکیشن ارائه می‌دهد. نکته ظریف این قضیه این‌جا است که لازمه و نیازمندی استفاده کاربران از این همه سرویس و نرم‌افزار و اپلیکیشن، آنلاین بودن است. مایکروسافت هم مانند گوگل نیاز دارد کاربرانش همیشه و در همه کجا به اینترنت وصل باشند تا به اهداف پشت پرده خود یا همان کسب درآمد غیرمستقیم برسند. کاربر آف‌لاین هیچ سودی برای این شرکت‌ها ندارد. بنابراین، تعجبی ندارد که یک شرکت غول نرم‌افزاری به سراغ ارائه سرویس وای‌فای برود.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi