یکشنبه، 17 خرداد 94 - 05:43

icann
در این جلسه درباره تغییرات قدرت جهان و اتخاذ یک رویکرد بین‌المللی دربرابر اینترنت بحث شد و بسیاری از متخصصان با این مساله مشکلی نداشتند. در این میان یک پیشگام اینترنت که اکنون برای گوگل کار می‌کند، معتقد است این تقسیم قدرت می‌تواند اینترنت را طوری تقسیم‌بندی کند که امکان یکپارچگی آن از بین برود.
در این کنفرانس بهترین و بزرگ‌ترین سیاست‌گذاران و محققان اینترنت حضور داشتند و درباره موضوعات فنی و نظری «حاکمیت اینترنت» بحث کردند. پس‌زمینه بحث امسال مربوط به موضوعی بود که قبلا در این جلسه مطرح شده بود. در واقع طبق بیانیه سال گذشته سازمان‌های دولتی ایالات متحده نظارت‌شان را بر سرویس نام‌گذاری اینترنت ICANN تقلیل می‌دهند. ICANN در حقیقت یک سازمان غیرانتفاعی است که بر نام دامنه‌ها و چندوچون اختصاص آنها کنترل دارد. تا کنون ایالات متحده به‌طور رسمی بر این سازمان نظارت داشت. مدیرعامل ICANN معتقد است این تغییر قدرت به‌دلیل زیرساخت‌های امن و انعطاف‌پذیر به‌خوبی اداره خواهد شد و بیشتر کشورهای جهان هم آن را می‌پذیرند.
اما در مجموع این تقسیم قدرت اینترنت می‌تواند مشکلات جدیدی ایجاد کند. برای مثال، ممکن است قانون‌های اینترنتی یک کشور با درک کشور دیگر از چندوچون انتشار محتوای آنلاین متفاوت باشد. این امر به ذخیره‌سازی محلی داده‌ها منجر شده و حتی شاید در برخی از موارد از جریان داده‌های مرزی جلوگیری به عمل بیاورد. برای مثال، کشور آلمان در زمینه حفظ داده‌ها در درون مرزهایش به‌خوبی شناخته شده است.
از سوی دیگر برخی افراد در این جلسه معتقد بودند این مدل چندگانه حاکمیت بر اینترنت چیزی است که اکنون به آن نیاز داریم. به باور آ‌نها این مدل به‌دنبال ایجاد یک توافق جهانی نیست، بلکه اجماع در بخش‌هایی از اینترنت را درخواست می‌کند.
افراد دیگر در جلسه با تاکید بر این ادعا گفتند مساله اصلی، ارتباطی با زیرساخت اینترنت ندارد، بلکه مساله آن چیزی است که در دنیای اینترنت رخ می‌دهد. این مساله که با عنوان صداقت اینترنتی شناخته می‌شود در این جلسه به‌طور کامل مورد بحث قرار گرفت. یکی از متخصصان گفت: «مساله این است که به فرض اگر من در اینترنت چیزی درباره خودم بخوانم، باید بفهمم آیا این گفته درست است یا خیر. به نظر من مورد مهم بعدی در اینترنت میزان صدق گزاره‌های آن است». به باور او، مساله مهم این نیست که اینترنت چطور کار می‌کند، بلکه مهم ایجاد شیوه‌ای بهتر برای تضمین و حفاظت از محتوایی است که در اینترنت منتشر می‌شود. با وجود اختلافات افراد این تقسیم‌بندی قدرت برای بیشتر حاضران قابل پذیرش بود.

 




دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi