دوشنبه، 18 خرداد 94 - 10:18

سرانجام اپل انتظاری طولانی را پایان بخشید و دقایقی قبل طی بیست و ششمین کنفرانس جهانی توسعه دهندگان (WWDC)، رسماً از جدیدترین نسخه سیستم عامل پر طرفدار iOS پرده برداشت. در ادامه به معرفی قابلیت های جدید و تغییرات این نسخه از iOSمی پردازیم

،

 همانطور که گفتیم لحظاتی قبل آخرین نسخه سیستم عامل موبایل اپل iOS 9 رسماً عرضه شد.در این سیستم عامل تمرکز بیشتری بر روی مجتمع سازی و انتقال مححاسبات به بستر داخلی تلفن همراه انجام شده و بجای تمرکز گوگل بر ارتباطات اینترنتی محاسبات مورد نیاز به داخل سیستم عامل آورده شده است.

سیری هوشمند تر از همیشه

دستیار صوتی اپل طبق معمول پای ثابت این بروز رسانی هاست و از هر زمانی هوشمند تر شده ات. شما میتوانید تقریباً همه نوع یادآوری را از آن بخواهید و بگویید که برای مثال وقتی به شخانه خودتان رسیدید یادتان بیندازد تا به دوشتات پیامک دهید.

هماهنگی و یکپارچگی بیشتر Siri با Spotlight

 مثل قبل سعی شده تا Spotlight هم بروزرسانی بیشتری داشته باشد و تا به امروز بیشتر از همیشه با سیری یکپارچه شده و در ضمن شما میتوانید با استفاده از یکپارچگی خوبی ه بین سیری و تقویم گوشی تان بوجود میاید بسیاری از کارها رو به عهده گوشی خود بسپارید و دیگر نگران فراموش کاری احتمالیتان نباشید. برای مثالی از این هماهنگی بیشتر میتوانیم به این مورد اشاره کنیم که وقتی اسپات لایت را در محیط او اس پایین میکشید سیری وارد کار شده و به شما میگوید که الان وقت انجام چه کاریست.

خطای کمتر در شناسایی گفتار سیری

در سیری سعی شده تا هر چه بیشتر میزان حدس دن صحیح گفتار افزایش یابد و طی آمار اعلام شده تا به امروز به خطای ۵ درصدی در دستورات میتوانیم اشاره کنیم. در این مدت هر ساله بیشتر از یک میلیارد دستور برای سیری در دستگاههای اپل میآید که رشد ۴۰ درصدی به نسبت سال قبل داشته است و چه بهتر هم که خطاها بسیار کمتر شده باشد.

API جستجوی جدید

با API جستجوی جدید اپل هم جستجوی نرم افزار در استور و همچنین مواردی که مد نظر خواهد بود به نحو بسیار چشگیری بهبود یافته است و در همان قالب یکپارچگی بیشتر با سیستم عامل که صحبت آن را کردیم میتوانید ببینید که اوضاع چه مقدار بهتر شده است. در واقع در هر محیطی که باشید میتوانید به مانند قبل با کشیدن اسپات لایت به پایین یه بروزر کوچک برای جستجود در وب هم داشته باشید که بسیار به شما کمک خواهد کرد.

نرم افزار تماس میتواند حدس بزند شماره ناشناخته ورودی مربوط به چه کسی است

قابلیت بسیار جذاب دیگری به سیستم عامل اضافه شده است این است که وقتی کسی با گوشی شما تماس میگیرد و شما ره آن نامشخص است با توجه به شماره و احتمالاتی که میتوان از روی دفترچه تلفن شما داد به هویت فرد پی برد و اینجاست که iOS 9  به شما میگوید که شاید دوستتان است که با این شما ره با شما تماس گرفته است.

اپلیکیشن نوت 

نرم افزار نوت هم که از قبل در سیستم عامل موبایل یاپل قرار داشت بسیار بهینه تر و کاربردی تر شده و در حقیقت محیط روانتری یافته است. برای مثال میتواندی در داخل نرم افزا نوت عکس را در نار متون قرا دهید و به راحتی خطوط مورد نظر خود را بکشید. در واقع میتوان گفت سعی شده تا در این نرم افزار قابلیت های خوب نرم افزارهای دیگر را در یکجا جمع و عرضه کرد.

نرم افزار نقشه بهینه و بروز شده

یکی از مواردی که پیش بینی میشد بیشتر از بقیه روی آن تمرکز شود هم نقشه اپل بود که در این مورد اپل چندان پر زرق و برق عمل نکرده و طبق اعلام رسمی در مراسم WWDC امسال تنها قابلیت نمایش مسیرهای ترانزیتی به نقشه ها اضافه شده و البته نقشه ها هم طبق انتظار بروزتر شده اند ولی خبری از قابلیت های رویایی و فوق العاده گوگل مپ روی نقشه های اپل نیست.

 اپلیکیشن های Photos و News

اپلیکیشن فوق العاده News در این نسخه سیستم عامل تازه وارد خواهد بود. نرم افزاری که برای مبارزه رو در ور با فلیپ بورد وارد میدان شده و میخواد شاخ غول را بشکند. همه ویژگی های خوبی که برای یک نرم افزار خبری میتوانیم در نظر داشته باشیم در این نرم افزار افزوده شده است و به وسیل ه آن میتوانید طبق سلیقه خودتان خبرها را بخوانید. در واقع هوش و یادیگیری مصنوعی تحسین برانیگز این نر مافزار میتواند شما را قادر سازد که بدون دیدن کوچکترین تبلیغات به محتوای خبری مرود نیاز خود دسترسی داشته باشید و بتوانید فقط آنچه را میخواهید بخوانید. اپلیکیشن با سابقه Photos هم رابط کاربری جدید گرفته و جذاب تر شده که پینشهاد میکنم کمی منتظر بمانید تا در آینده نگاهی بهتر و عمیق تر به آن بیندازیم.

 و بالاخره مالتی تسکینگ

بعد از مدتها انتظارات اپل بالاخره قابلیت نمایش چند پنجره در کنار هم را به سیستم عامل موبایلی خود اضافه کرد و در آن میتوانید همانند قابلیتهایی که در ویندوز ۸ مایکروسافت شاهد آن بودیم چند پنجره را در کنار هم اجرا کنید و در اندازه های مختلف آن را به صورت همزمان فعال در کنار هم داشته باشدی. همچنین میتواندی یک ویدئو پلیر را به صورت شناور در کنار اجرای یک اپلیکیشن داشته باشید و به کار دیگری را در کنا آن انجام دهید. دسترسی به این حالت هم بسیار راحت تر شده و میتوانید با دوبار فشردن دکمه هوم به محیطی بروید که همه اپلیکیشن ها یباز را در کنار هم ببینید و در عین حال چند تای آنها را با هم اجرا نمایید. البته این نکته را ا قلم نیندازیم که این قابلیت فعلا فقط بر ری iPAD Air 2 قابل دسترس خواهد بود و در آینده ای نزدیک روی بقیه دستگاهها و شاید فقط آیپدهای دیگر اپل.

 مدیریت مصرف انرژی بیشتر باتری

در این ورژن توجه ویژه ای هم به بهبود مصرف انرژی سیستم عامل شده است و در آن با یک کلام ساده اپل به ما گفته که میتوانیم تا سه ساعت بیشتر از دستگاه اپل خود استفاده کنیم. در مورد جزئیات این سیستم مدیریت مصرف انرژی صحبت بیشتری نشده است ولی باز همین هم جای خوشحالی دارد که همه چیز با هم بهینه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi