سه شنبه، 26 خرداد 94 - 05:29

itdot.ir_IMG01125870

تضمين كيفيت خدمات، يكي از اصلي‌ترين پايه‌هاي آغاز ارايه هر خدمتي است. اين عامل، از چنان اهميتی برخوردار است كه چنانچه در كشورهايي كه داراي روابط تجاري و حتي تعاملات اجتماعي شفاف، هدفمند و سازنده هستند، تحت تاثير قرار بگيرد و يا بعضا از جانب يكي از طرفين مورد مماشات واقع شود و به اصطلاح بلنگد، ممكن است باعث برهم خوردن كل جريان و صرف‌نظر کردن از اقدام مربوطه شود.

مثال ساده تضمين كيفيت خدمات را در گوشه و كنار زندگي روزانه و يا ميان ارتباط‌هاي عادي و حتي گاه پيش‌پاافتاده نيز می‌توان جست‌و‌جو كرد. به عنوان نمونه، من و يا شما اقدام به خريداري كالايي از يك فروشگاه می‌كنيم. اين فروشگاه كه خود عامل فروش يك توليدكننده كلان است، براي ما كيفيت كالاي مورد نظر را تضمين می‌کند و ما نيز اين تضمين را به مصرف‌كننده نهايي كه ممكن است با توجه به نوع كالا متفاوت باشد، ارايه می‌دهيم. حال چنانچه در طول اين فرايند، به هر دليلي اختلال و يا مشكلي پيش بيايد، به ترتيب چيدمان حلقه‌اي به نام تضمين كيفيت خدمات، افراد متضرر می‌توانند اقدام به اخذ ضرر و زيان خود كنند.

اين موضوع در حوزه ارايه خدمات ارتباطي نيز وجود دارد كه تحت عنوان توافق‌نامه سطح خدمات و يا (Service Level Agreement) SLA شناخته می‌شود كه البته با توجه به مصداق وجودي آن در حوزه ICT ايراني بيشتر شبيه يك روياست تا واقعيت! بيش از ۱۰ سال است كه نهادهاي تاثيرگذار در اين حوزه درصددند تا SLA در مورد خدمات ارتباطي و به ويژه اينترنت و پهناي باند به منصه اجرا برسد. اما متاسفانه نتيجه آن چنين بوده است كه بهره‌برداران و اپراتورها با هر اشل و اقتداري از فعاليت، چه اپراتورهاي بزرگي كه روزگاري دولتي بوده‌اند و حال خصوصي شده‌اند، چه ISDPهاي لوكس با بيلبوردهاي ميلياردي و چه ISPهاي ریز و درشت، هيچ‌گاه به موافقت‌نامه سطح خدمات روي خوش نشان نداده و زير بار SLA نرفته‌اند. آخرين تلاش‌هايي كه در اين زمينه توسط سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي انجام شد اما به ناكامی‌رسيد مصوبه SLA برای سطح‌بندی کیفیت ارايه خدمات اینترنت در سال ۸۸ بود كه هيچ‌گاه اجرايي نشد و صرفا به تاريخ مصوبات آرشيوي سپرده شد. در اين شماره ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت، علاوه بر پرداختن به اين موضوع، به بررسي و تحليل ساير تحولات جاري می‌پردازيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi