یکشنبه، ۲۲ شهریور ۹۴ - ۱۰:۳۳

همین اول بگم که من قصد جسارت و زیر سوال بردن آمار هیچ مسوول و نهادی در حوزه ICT کشور رو ندارم، اما خب یه جور رابطه معکوس بین آمارهای داخلی ما با آمارهای بین المللی وجود داره. به این مفهوم که هر چی ما در داخل پیشرفت می‌کنیم در خارج پسرفت می‌کنیم.هاااا! حالا حتما می‌گید منظور چیه؟ ببینید اگه یه چرخ کوچیک تو اینترنت بزنید و عبارت “افزایش پهنای باند اینترنت در ایران” رو جست و جو کنید، کوهی از آمار و اطلاعات به دست می‌آد. به خصوص تو دو سال گذشته که اصلا ما یه جهش چند هزار برابری تو آمار داشتیم.تقریبا از ارایه عملکرد پایان سال، هفته دولت، سالگرد تاسیس‌ها، نشست‌های خبری و هر مناسبت دیگه‌ای رو که تو حوزه ICT نگاه کنید ما آمارمون یه جهشی داشته در حد لالیگا.

maxresdefault

نمونش مدیر عامل یکی از اپراتورها که من موندم یا آلزایمر داره یا فکر می‌کنه مردم آلزایمر دارن، یعنی هفته به هفته چند میلیون میذاره روی آمار مشترکان جدیدش. خب برادر من، آقای مسوولی که هی میاید می‌گید سرعت اینترنت هزار برابر شده، تعداد مشترکین اینترنت صد برابر شده، تعداد مشترکان فلان اپراتور ده برابر شده، خب بابا ما که اصلا نمی‌تونیم متر بگیریم دستمون حرفای شما رو اندازه بگیریم، خب چطور باید باور کنیم.

حالا اصلا این حرفا هیچی، از ما که گذشت. خب این آمار بین‌المللی رو کجای دلمون بذاریم پس.

هفته گذشته دو تا آمار بین المللی تو حوزه اینترنت و ICT منتشر شد که بنده رو سخت تو فکر فرو برد. البته این بیشتر مسوولان مربوطه هستن که باید یه جوابی جفت و جور کنن به این آمار بدن.

ماجرا از این قرار بود که بر اساس آخرین رتبه بندی آکامای که یه مرکز معتبر جهانی هست ایران از نظر سرعت اینترنت بین لاک‌پشت‌های دنیا و همرده با کشورهایی مثل لیبی، سوریه، اندونزی، نپال و نیجریه قرار گرفته. توجه داشته باشین که بعضی از این کشورها جنگ‌زده هستن و اصلا الان جای سالم تو کشورشون به مراتب کمتر از جاهای خراب هست.

با خودمون گفتیم خب حتما اشتباه شده و آمار این خارجی‌ها هم همیشه درست نیست که دیدیم ای داد بیدا، یه گزارش دیگه منتشر شد. تو گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت ICT در کشورها از بین ۱۴۳ کشور دنیا ما در اکثر شاخص‌ها رتبه ۱۲۰ به بالا رو داریم. البته جای شکرش باقیه که ۱۴۳ کشور دنیا بررسی شده و فکرشو بکنید اگه ۱۲۰ کشور دنیا بررسی می‌شد ما اصلا به این جدول و آمار راه پیدا نمی‌کردیم! وامصیبتا، خودم به اینجاش زیاد توجه نکرده بودم.

حالا اصلا شما جای من، به نظرتون رابطه آمار داخلی ما چرا با خارجی‌ها معکوسه؟ من هر چی فکر کردم فقط به یه نتیجه رسیدم و اون این که مسوولان مربوطه که خدای نکرده محاله آمار ساختگی و دروغ بدن، برای همین نتیجه منطقی که من بهش رسیدم این بود که چون سرعت مسوولان ICT نزدیک به ۱۴۳ کشور دنیا از ما بیشتر هست، برای همین هر چی ما تلاش می‌کنیم اونا بازم از ما جلو هستن. والسلام

عزت زیاد

آق فری

(منبع:عصرارتباط)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi