یکشنبه، 03 آبان 94 - 11:38

همه کاربران و فعالان فضای مجازی این روزها در جریان آنچه پیرامون پیام‌رسان موبایلی تلگرام گذشت قرار دارند.مدیران تلگرام علت کندی این اپلیکیشن را مربوط به داخل ایران و درخواست مدیران وزارت ارتباطات برای دسترسی به اطلاعات کاربران ایرانی عنوان کردند و این موضوع اگرچه از سوی وزیر ارتباطات رد شد، اما تهدید به فیلتر تلگرام به قوت خود باقی ماند.این که واقعیت گفت و شنود مقامات ایرانی با مدیران اپلیکیشنی به نام تلگرام چه بوده را می‌شد به شکلی مستند در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار داد تا جای پرسشی باقی نماند که هدف از تهدید این نرم‌افزار موبایلی چه بوده است.

telegram-tricks

به هر حال به شکل غیر مستند، طرفین هر ماجرایی می‌توانند هر اتهامی به یکدیگر وارد کرده و دیوار حاشا نیز بلند است. لیکن اینگونه نمی‌توان قضاوت صحیحی داشت.

اما واقعیت آن است تلگرام تا زمانی که یک ابزار ارتباطی باشد که بر بستر آن می‌توان ارتباطات مرسوم در فضای مجازی را داشت، مشکلی محسوب نمی‌شود، اما اگر بنا باشد این ابزار بستر ترویج فساد و فحشا شود، دیگر نام آن را یک ابزار ارتباطی ساده نمی‌توان گذاشت. در این گونه مواقع به هیچ وجه نمی‌توان مادری که با اضطراب از اضافه شدن نام دختر کم سن‌وسالش به یکی از کانال‌های مستهجن تلگرام سخن می‌گوید را نادیده گرفت.

هیچ جای دنیا نیز چنین چیزی را نه می‌پسندد و نه می‌پذیرد. برای مثال اگر قرار باشد روزی یک خودرو نیز اسباب مرگ مردم شود، آن را دیگر خودرو نمی‌نامیم بلکه ارابه مرگ می‌دانیم و مثل ماجرای آن کامیون چنیی، جلوی ورودش به کشور گرفته می‌شود و البته کسی هم معترض چرایی توقف کشتار مردم نمی‌شود.

در مورد تلگرام هم بدون هیچ تعارف و شوخی وضع همین‌گونه است. قرار نیست این ابزار بستر به بیراهه کشاندن کودکان و نوجوانان ما و هر کشور دیگری شود و مسوولان نیز آن را نادیده گرفته یا تحمل کنند.

از این رو شاید این مدیران تلگرام هستند که با شیطنت، بهانه انسداد سرویس خود را درخواست جاسوسی از شهروندان ایرانی از طرف دولت قلمداد کرده‌اند. البته کسانی که از این ابزار یا هر وسیله مشابه قصد استفاده غیرقانونی ندارند، نباید نگران چیزی باشند، مگر نه این که همین الان هم تمامی مکالمات تلفنی و پیامکی اپراتورها با دستور قضایی قابل کنترل و شنود هستند.

به هر حال تمام دولت‌ها مسوولیت حفاظت از شهروندان خود در برابر تهدیدها را دارند. کمااین که در غرب علت این قبیل درخواست مقابله با تروریست‌ها عنوان می‌شود.

از این رو بهتر است مسوولان مربوطه در وزارت ارتباطات نیز با ارایه مستندات شفاف و آگاه‌سازی مستمر افکار عمومی، زمینه هرگونه برداشت دوگانه و شیطنت‌های احتمالی را رفع کنند و اتفاقا حمایت همه جانبه را از تصمیمات خود داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi