شنبه، 09 آبان 94 - 04:14

امکان آزمایش کیفیت اینترنت از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با ایجاد سامانه سنجش سرعت و کیفیت اینترنت فراهم شد. بر این اساس کاربران ۱۳ اپراتور، با هدف ساماندهی وضعیت ارائه این خدمات در کشور امکان تست کیفیت اینترنت را دارند.نارضایتی کاربران اینترنت از کیفیت و سرعت سرویس دریافتی از اپراتورهای اینترنت کشور، سبب شد علاوه بر الزام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات برای راه اندازی سامانه سنجش سرعت، این سامانه در سازمان تنظیم مقررات نیز راه اندازی شود.

f1dae7e7f72ab5f7e02cf8e94ad490bb_XL

در این سامانه با توجه به اهميت موضوع سنجش سرعت و كيفيت اينترنت پرسرعت، امکانی برای کاربران فراهم شده که بتوانند سرویس دریافتی خود را آزمایش کنند.

موضوع کندی سرعت اینترنت دریافتی از سوی اپراتورهای اینترنت کشور، یکی از مشکلات جدی کاربران اینترنت است و علاوه بر آن، اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی و حجم اینترنت از دیگر مواردی است که باعث نارضایتی کاربران شده است. در این سامانه که از سوی رگولاتوری ارائه شده امکان اطلاع کاربران از سرعت و کیفیت اینترنت دریافتی مشترکان فراهم شده اما با این وجود، هنوز راه حلی برای اطلاع کاربران از حجم دانلود و میزان استفاده از بسته‌های دیتا دیده نشده است.

در این سامانه سامانه‌های ايجاد شده توسط ۱۳ اپراتور اینترنت (ADSL و وايمكس)، متمركز و ساماندهی شده است كه برای سنجش سرعت و كيفيت، مشتركان می توانند اپراتور سرويس دهنده خود را انتخاب و نسبت به سنجش پارامترهای سرويس خود اقدام کنند.

هم اکنون امکان تست کیفیت اینترنت کاربرانی که از اپراتورهای شاتل، آسیاتک، پارس آنلاین، های وب، پیشگامان، مخابرات، عصر تلکام، صبانت، فن آوا، داتک، لایزر، ایرانسل و مبین نت سرویس می‌گیرند به صورت یکپارچه فراهم شده است و کاربران می توانند در این اندازه گیری، سرعت دانلود، آپلود، تاخیر، نوسانات تاخیر و گم شدن بسته‌ها (پکت لاست) را مشاهده کنند. این امکان برای کاربران نیز وجود دارد که نتایج تست خود را ثبت و برای پیگیری به اپراتورهای مربوطه ارسال کنند.

مشتركان شركت‌های اینترنتی می توانند از طریق لینک‌های پرتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به نشانیcra.ir بخش سنجش سرعت، نسبت به سنجش شاخص‌های كيفيت سرويس دريافتی خود اقدام کرده و در صورت عدم تطبيق نتایج تست با قرارداد سرويس دریافتی، براساس كد رهگيری تخصيص يافته توسط سامانه اپراتور، شکایت خود را نیز اعلام کنند.

با توجه به اينكه سامانه تست سرعت هر اپراتور متفاوت است کاربران باید تنها از طريق سامانه سنجش سرعت شركت ارائه دهنده سرويس دريافتی خود برای سنجش سرعت اقدام کنند تا سرعت اتصال در شبكه اپراتور و نيز سرعت اتصال به شبكه اينترنت به درستی انداره گیری شود.

براساس آخرین آمار مرکز توسعه مدیریت اینترنت (متما) که مربوط به پایان سال ۹۳ است، ۷۳.۹۴ درصد مردم ایران از طریق اینترنت ADSL، اینترنت دایل‌آپ، وایمکس، اینترنت موبایل و اینترنت فیبر به شبکه متصل می‌شوند و ۵۵ میلیون و ۵۶۴ هزار و ۸۲۰ نفر در ایران کاربر اینترنت هستند.

در این طبقه بندی تعداد کاربران اینترنت ADSL در ایران ۱۵ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۹۸ نفر و تعداد کاربران اینترنت موبایل حدود ۲۳ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۴۵۴ مشترک اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi