شنبه، ۱۶ آبان ۹۴ - ۱۱:۳۶

تیمی از محققین دانشگاه شینگوای پکن، گزارش کرده اند که توانسته اند مجموعه ای سلول های بنیادی رویانی را از طریق پرینت سه بعدی تولید کنند.  وِی سان، یکی از اعضای گروه در بیانیه ای گفت که «امکان رشد اندام های رویانی از طریق چنین روشی واقعا هیجان انگیز است. این اندام های رویانی همانند یک دیگر و یک جور هستند و می توانند نقطه ی آغاز بسیار بهتری برای روند رشد بافت ها باشد.» این گزارش روز گذشته در ژورنال Biofabrication به چاپ رسید.

محققان با استفاده از پرینت سه بعدی، سلول های بنیادی تولید کرده اند

این سلول ها با قرار دادن مواد زیست شناختی و تبدیل آن ها به ساختارهای سه بعدی در پرینتر به دست آمده اند. این روش با متودهای رایج امروزی مانند پرورش دادن سلول ها در ظرف های پتری مخصوص کشت (که سبب حصول سلول های صفحه ای شکل می شود) و یا «متود آویختگی» که سلول ها مانند استالاگمیت در حمام های مواد مغذی مایع تولید می شوند، فرق دارد. سان می گوید که «با این حال، این روش ها نمی توانند سلول های مشابه و یک جور تولید کنند.»

bf517003f3_hr

ظاهرا این تنها پرینترهای سه بعدی هستند که می توانند بافت های سلولی دلخواه محققان را تولید کنند. تیم سازنده امیدوار است که بتواند مراحل توسعه را پیش ببرد و به روش های تولیدی گسترده تری در چند سال آتی دست یابد. پیش از هر چیز باید اندازه ی فیزیکی سلول ها را از طریق تنظیم پرینتر مورد بررسی قرار داد و سپس، مراحل تشخیص میزان تاثیرات اندازه های مختلف سلول ها روی روند تولید بافت مورد آزمایش قرار گیرد.در نهایت، تیم پروژه ی مورد بحث باور دارد که می تواند با تولید حجم زیادی از سلول های بنیادی، میکروارگان های کنشگر پدید آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi