شنبه، 30 آبان 94 - 07:54

موسسه جامعه اینترنت (Internet Society) سازمانی بین المللی است که در زمینه اینترنت مطالعات گسترده ای انجام داده و به کمک گزارشاتی که منتشر می کند در تلاش است دسترسی عمومی به سرویس جهانی اینترنت را برای همه کاربران دنیا به سطحی یکسان و عادلانه برساند. به این منظور Internet Society در زمینه آموزش در کشورهای در حال توسعه و کشورهای جا مانده از تکنولوژی های روز دنیا و همچنین استفاده از استانداردها، پروتکل ها و زیرساخت های اینترنتی فعالیت های گسترده ای انجام داده و با قرار دادن اطلاعات گسترده در اختیار همه مردم دنیا سعی دارد آنها را با موقعیت بین المللی خود در زمینه اینترنت آشنا کند. به این منظور آنها آمار متنوعی در زمنیه های گوناگون منتشر می کنند که از جمله آنها می توان به درصد نفوذ اینترنت، درصد نفوذ شبکه های موبایل، سرعت دانلود برای سرویس های ثابت و موبایل و همچنین پوشش ۳G اشاره کرد. آخرین گزارشات این شرکت نشان دهنده اطلاعات جالبی است که دعوت می کنیم در ادامه مطلب برای بررسی آنها با ما همراه باشید.

0054ccfda9f8d8bd13b7f7a0c6952797_L

در زمینه سرعت دانلود برای خطوط ثابت همان طور که حتما می توانید پیش بینی کنید کشور ما وضعیت جالبی ندارد و با میانگین ۴٫۴۳Mbps برای دانلود و ۲٫۶۸Mbps برای آپلود در رده ۱۱۵ جهان قرار دارد. با توجه به ۱۴۴ کشوری که در فهرست این موسسه قرار دارند می توان گفت چند پله ای در جدول صعود داشته ایم اما هنوز با استانداردهای بین المللی کیلومترها فاصله داریم. در رتبه های اول این جدول هم سنگاپور (۹۷٫۶۷Mbps)، هنگ کنگ (۹۶٫۱۲Mbps) و رومانی (۶۵٫۲۳Mbps) قرار گرفته اند. می بینید که کشورهای شرق آسیا با چه اختلافی در صدر قرار گرفته اند. در حوزه سرعت دانلود در شبکه های موبایل صدر جدول به دانمارک (۲۲٫۳Mbps)، جزایر کیمن (۲۰٫۰۶Mbps) و مجددا سنگاپور (۱۶٫۸۵Mbps) تعلق دارد و ایران با سرعت ۰٫۴۳Mbps در رده ۱۳۰ جهان قرار دارد.

کشورهای ایسلند (۹۶٫۵%)، منطقه برمودا (۹۵٫۳%) و نروژ (۹۵٫۱%) در رتبه های اول تا سوم ضریب نفوذ اینترنت قرار دارند و در این جدول کشور ما با ۳۱٫۴% رتبه ۱۱۲ را در اختیار دارد. نکته مثبت در این جدول افزایش ۲۹ درصدی در بازه سه ساله است که نشان می دهد روند گسترش اینترنت در ایران با سرعت کم اما در حال افزایش است. اما بالاترین رتبه ایران در این جدول به تعداد ویرایش صفحات ویکی پدیا در ماه بر می گردد. ایران با ۳۱۰۰۰ ویرایش در ماه در رده ۱۳ جهان قرار دارد و البته صدر این جدول متعلق به آمریکا (۲۵۲۰۰۰ ویرایش)، بریتانیا (۹۶۰۰۰ ویرایش) و آلمان (۸۰۰۰۰ ویرایش) قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi