چهارشنبه، 18 آذر 94 - 05:24

شرکت‌های سرمایه‌گذاری معمولا ساعت‌ها جستجو و تحقیق برای یافتن استارت‌آپ‌ها، بازارها و ایده‌هایی با آینده روشن که می‌توانند تاثیری شگرف در بازار مربوطه و حتی  در بازاری با ابعاد جهانی ایجاد کنند در دستور کار خود قرار می‌دهند. این در حالی است که در فاصله زمانی میان فوریه ۲۰۱۴ تا فوریه ۲۰۱۵، بررسی هزاران سرمایه‌گذاری انجام شده در بازارهای مختلف می‌تواند دورنمایی کلی از هدف سرمایه‌گذاران و مقصد آن‌ها را پیش روی ما قرار دهد.

750-tntnnhnn

قسمت اعظم این سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه تجارت الکترونیک و خدمات الکترونیکی و اینترنتی انجام شده تا چیزی در حدود ۱۲۰۰ قرارداد با ارزشی بیش از ۲۶ میلیارد دلار در این بخش ثبت شود. پس از این، چیزی در حدود ۶۰۰ سرمایه‌‌گذاری در حوزه نرم‌افزاری با ارزش ۸ میلیارد دلار و در نهایت ۳٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در قسمت سخت‌افزار، به‌چشم می‌خورد.

بزرگ‌ترین قرارداد سال به شرکت اوبر اختصاص دارد که با جذب سرمایه ۱٫۱ میلیارد دلاری سعی دارد نفوذ خود را در کشورهای مختلف گسترش داده و به نوعی سیستم حمل و نقل را دگرگون سازد. پس از این، دو قرارداد مهم سال به شرکت آسیایی شیائومی، چهارمین تولید کننده گوشی‌های هوشمند در جهان با سرمایه‌گذاری ۱٫۱میلیارد دلار اختصاص دارد و فروشگاه هندی آنلاین فلیپ‌کارت نیز با سرمایه‌گذاری به ارزش یک میلیارد دلار در جایگاه بعدی قرار گرفته است. 

رشد قابل توجه محاسبات در قالب سرویس‌های ابری و تکنولوژی‌های نرم‌افزاری ارائه شده در قالب سرویس‌های مختلف نیز به عنوان مبحثی متداول و رو به گسترش در دورنمای تمامی بازارها به چشم می‌خورد. سرمایه‌گذاری‌های گسترده در بازارهای آنلاین (۹٫۸ میلیارد دلار)، تحارت الکترونیک(۶٫۱ میلیارد دلار)، بازاهای مالی اعتباری و بانکها (۲ میلیارد دلار) همگی به شبکه‌های محاسباتی هوشمند بر پایه سرویس‌های ابری به عنوان عاملی برای رشد و توسعه نیاز دارند. داشتن فهم کامل از بزرگ‌داده‌ها نیز مهارت ضروری دیگری است که در سال گذشته در زمینه تحلیل‌‌های تحت وب توانسته با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری، جلب توجه کند. 

از میان ۱۰۰ قرارداد برتر سرمایه‌‌گذاری سال، ۵۸ مورد آن‌ها به شرکت‌های آمریکای شمالی مربوط بوده، ۳۳ مورد در آسیا، ۶ مورد در اروپا، ۲ مورد در آفریقا و یک مورد نیز در قاره اقیانوسیه ثبت شده است. 

اگرچه شاهد توزیع گسترده و مطلوب سرمایه‌گذاران در مقیاس جهانی هستیم اما فعال‌ترین سرمایه‌گذاران، بازیگران مطرحی مانند شرکت سرمایه‌گذاری Sequoia هستند که به‌تنهایی موفق شده ۹۰ قرارداد به ارزش ۳ میلیارد دلار را ثبت کند. KPCB نیز موفق شده به همین اندازه اما در قالب ۴۴ قرارداد، سرمایه‌گذاری کند. Accel نیز۷۱ سرمایه‌گذاری به ارزش مجموع ۲٫۴ میلیارد دلار را در کارنامه خود ثبت کرده است.

این در حالی است که نگاهی کوتاه به دسته‌های برتر سرمایه‌گذاری حکایت از تغییر گسترده در بازار بانکی دارد. قراردادها و خریدهای گروهی، پرداخت‌ها، بازارهای اعتباری و بانکی و نهایتا تجارت الکترونیک همگی در میان ۱۰ دسته برتری قراردارند که موفق به جذب سرمایه‌ قابل توجه شده‌اند تا پیاده‌سازی مفهوم اوبریزاسیون در بازارهای بانکی بیش از پیش به واقعیت نزدیک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi