دوشنبه، 28 دی 94 - 11:48

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی تلفن همراه و تجهیزات جانبی اعلام کرد به دنبال لغو تحریم‌ها امکان ارتباط مستقیم و فعالیت نمایندگی برندهای مختلف در کشور ایجاد می‌شود. افشار فروتن در مورد شرایط بازار و قیمت گوشی‌ها بعد از لغو تحریم‌ها نیز اظهاراتی داشته است.

a7f3273c296d093ac47125a7f79ac03c_XL

دستور لغو تحریم‌ها شامگاه شنبه صادر و از بامداد دیروز تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لغو و برچیده شد. یکی از بهترین آثار تحریم‌ها که دیروز به سرانجام رسید، برقرار مجدد سوئیفت برای بانک‌های ایرانی و امکان انجام مبادلات بانکی بین‌المللی برای ایرانیان بود.

همین موضوع تأثیرات زیادی بر بازارهای مختلف کشور می‌گذارد. بازار موبایل هم به دلیل اینکه وابسته به فناوری‌های روز دنیاست، تأثیر زیادی از لغو تحریم‌ها و برقراری سوئیفت خواهد پذیرفت.

افشار فروتن رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی تلفن همراه و تجهیزات جانبی درباره تاثیر برداشته شدن تحریم‌ها در بازار موبایل کشور اعلام کرد طبیعی است که بحث قیمت گوشی و لوازم جانبی آن ارتباط مستقیمی با نرخ ارز داشته باشد که در این زمینه ثبات نرخ ارز در بازار گوشی تاثیر‌گذار خواهد بود.

فروتن در مورد ارتباط مستقیم برندهای معتبر موبایل دنیا با ایران در پساتحریم گفت:به دنبال لغو تحریم‌ها امکان ارتباط مستقیم و فعالیت نمایندگی برندهای مختلف در کشور ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند در بحث رونق بازار گوشی تاثیرات خاص خود را به دنبال داشته باشد. بدین ترتیب بازار سیم‌کارت هم از این مساله تاثیری گرفته و دستخوش تغییر می‌شود. البته پس از ورود نمایندگی برند‌های مختلف به کشور لازم است تعرفه واردات گوشی تلفن همراه هم مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی تلفن همراه و تجهیزات جانبی افزود در مورد تعرفه‌های وارداتی پیگیری‌های متعددی انجام داده‌ایم و در آینده نیز نامه‌ای به دفتر ریاست جمهوری ارسال خواهیم کرد تا نقطه نظرات خود را به مسئولین ارائه دهیم.

فروتن درباره اتفاقات گذشته بازار تلفن همراه و زمانی که تعرفه‌های واردات‌ گوشی از ۶۰ درصد به ۲۵ درصد رسید توضیح داد:ما در آن دوره تاکید کردیم که برای مقابله با قاچاق گوشی لازم است این تعرفه‌ها به ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. اکنون که این تعرفه‌ها به ۱۰ درصد رسیده با در نظر گرفتن هزینه‌هایی مانند مالیات بر ارزش افزوده در نهایت تعرفه واردات به حدود ۲۰ درصد می‌رسد که این موضوع برای آنهایی که دغدغه ساماندهی و مبارزه با واردات قاچاق را دارند، قطعا موضوع مهمی به‌شمار می‌رود.

فروتن در پایان درباره تاثیری که ممکن است لغو تحریم‌ها بر قیمت گوشی‌های تلفن همراه برجای بگذارد از احتمال ارزان شدن قیمت گوشی در بازار اطلاع داد و تاکید کرد:

با توجه به اینکه فعالیت غیرقانونی برای واردات گوشی بسیار زیاد است، فعالان این بازار به دلیل رکودی که در بازار وجود دارد حتی پس از افزایش نرخ ارز قیمت گوشی‌های خود را افزایش نداده و تلاش کردند شرایط بازار را بهبود بخشند. حال هم پس از برداشتن تحریم‌ها در صورتی که نرخ ارز کاهش پیدا کند ممکن است قیمت گوشی‌های تلفن همراه نیز متناسب با آن کاهشی را به دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi