دوشنبه، 19 بهمن 94 - 05:26

برخی از مسوولان ICT را اگر مدتی زیر نظر بگیرید، آنچنان سرگرم سخنرانی و افتتاح و سفر و آماردهی و شرکت در جلسات مختلف هستند که گاه شاید به شک بیفتید که آیا ما زیاده خواه هستیم؟چشمانمان پیشرفت‌ها را نمی‌بیند؟ تعدیل نیروهای کاری شرکت‌ها از سر طمع‌ کارفرمایان برای زدن پول بیشتر به جیب است یا شاید دارند روبات‌ها را به کار می‌گیرند که شاهد اخراج کارکنان هستیم!

464733_822

هفته گذشته یکی از مدیران دولتی در یک گروه تلگرامی آماری از وضعیت فاوای کشور می‌داد به این شرح که هم اکنون تعداد ۱۸۷ مرکز رشد و ۳۷ پارک علم و فناوری و پنج کریدور علم و فناوری و حدود ۹ شهرک علمی و فناوری و ۱۴ شتاب‌دهنده و ۳۳ شرکت سرمایه‌گذار جسورانه و تعدادی فرشتگان کسب‌وکار و تعدادی تأمین‌کننده سرمایه جمعی تشکیل شده است و با مشارکت بخش خصوصی یک جهش بزرگ به وقوع خواهد پیوست.

کمی قبل‌تر از این اظهارات و در همان گروه تلگرامی چندین مدیر بخش خصوصی داشتند از وضعیت وخیم کسب و کارشان می‌گفتند. این که چه مشکلاتی گریبانشان را گرفته، این که با بحران نیروی کار مواجه هستند، این که سال‌ها وضعیت معافیت‌های بیمه‌ای و مالیاتی‌شان هنوز محقق نشده، این که هنوز حتی در سفرها و جلسات تصمیم‌گیری به بازی و مشورت گرفته نمی‌شوند، اینکه برخی از آنها در آستانه ورشکستگی هستند، اینکه برخی از آنها خانه‌نشین شده‌اند، اینکه رقبای خصولتی، رانتی و بانکی آنها در حال بلعیدن همه چیز هستند، اینکه با سیلی صورت خودشان را سرخ نگه داشته‌اند و …

نمی‌دانم این تناقضات را چگونه می‌توان جمع‌ کرد تا این که یاد چیزی افتادم که چند روز قبل دیدم. شبکه مستند داشت فیل نر و قوی را نشان می‌داد که همچون مهاجرت‌های مرسوم در دنیای وحش، با قدرت و توان زیاد و به تنهایی در حال گریز از خشکسالی حاکم بر محل زندگی خود و یافتن نقاط پر آب و سبز بود.

راوی مستند می‌گفت اما این فیل نر با تمام توانی که دارد زیاد زنده نخواهد ماند و بعد سکوت کرد. (کنجکاو شدم که جریان چیست؟) بعد دوربین که از آسمان فیل را زیر نظر داشت، بالا و بالا و بالاتر رفت تا آنجا که فیل نر به اندازه یک مورچه کوچک شد، سمت راست تصویر گروه دیگری از فیل‌ها در حرکت بودند و سمت چپ، فیل نر.

راوی بعد از آن سکوت طولانی گفت، چون این فیل نر جدا از گروه خود و در مسیر اشتباهی در حرکت است.

نمی‌دانم چرا و چطور فیل‌ نر از گروه خود و سایر فیل‌های با تجربه که راه‌بلد بودند، جدا مانده بود، اما فیل نر قوی به تصور خود داشت به سمت درست یعنی برهوت! می‌رفت و سایرین نیز در تلاش برای بقای خود به سمت دیگر.

(منبع:عصرارتباط)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi