شنبه، 24 بهمن 94 - 01:09

مهندس وحيد حيدريان با اعلام اين مطلب گفت: تا نيم قرن پيش مفهوم توسعه مترادف با توسعه اقتصادي و  در تعارض با محيط زيست بود که نابرابري هاي اجتماعي را نيز به دنبال داشت، اما در نيم قرن اخير مفهوم توسعه، توسعه پايدار است وهدف آن تأمين نيازهاي عمومي بشر بدون به خطر انداختن نيازهاي نسل آينده مي باشد.وي در گفتگو با راديو مرکز اصفهان شهر هوشمند را ثمره توسعه پايدار دانست و افزود: محورهاي تحقق شهر هوشمند شامل؛ ابعاد اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي است.

عکس سازمان فاوا

وي متغيرهاي اصلي شهر هوشمند را عوامل انساني، تکنولوژي و عوامل نهادي و حاکميتي دانست و اضافه کرد: اگر در يک شهر صرفاً به عوامل تکنولوژي توجه شود، شهر الکترونيکي مطرح خواهد شد.

مديرعامل سازمان فاوا با بيان اينکه شهر الکترونيکي زيرساخت يک شهر هوشمند است بيان داشت: ما بايد علاوه بر زيرساخت ها، به عوامل انساني و نهادي توسعه شهرها نيز  توجه نماييم چرا که مجموعه اين عوامل است که يک شهر هوشمند را به وجود مي آورد.

وي مهمترين و موثرترين مرحله تحقق شهر هوشمند را ارتباط بين  دستگاه هاي اجرايي دانست و اضافه کرد: اگر ما در شهرداري همه خدمات را هم الکترونيکي کنيم اما هماهنگي و همکاري دستگاه هاي اجرايي وجود نداشته باشد، شهر هوشمند محقق نخواهد شد.

حيدريان ادامه داد: در اين راستا اقدامات موثري صورت گرفته و شهرداري اصفهان با شرکت گاز استان، آب و فاضلاب، دانشگاه علوم پزشکي، نيروي انتظامي، شرکت توزيع برق، اداره پست و… در زمينه تبادل اطلاعات فعاليت هاي خوبي داشته است.

وي با اشاره به موسسات بين المللي تعيين شاخص هاي هوشمند سازي شهرها خاطر نشان کرد: بيش از ۱۰۰ شاخص براي ارزيابي شهرهاي هوشمند وجود دارد که بر اساس اين شاخص ها اولين شهر هوشمند دنيا وين اتريش و پس از آن تورنتو کانادا و پاريس فرانسه در رتبه هاي دوم و سوم قرار دارند.

مديرعامل سازمان فاوا با اشاره به زمينه هاي تحقق شهر هوشمند اضافه کرد: براي تحقق شهر هوشمند بايد هوشمند سازي در تمامي ابعاد زندگي شامل محيط، حمل و نقل، مردم، حاکميت و … انجام شود تا شهر هوشمند با مفهوم واقعي محقق گردد.

مديرعامل سازمان فاوا شهرداري در پايان  از انعقاد تفاهم نامه هايي در خصوص هوشمند سازي اصفهان خبر داد و گفت: در راستاي هوشمند سازي شهر، دو پروژه” راه اندازي کيوسک هاي اطلاع رساني شهري”  و “توسعه فيبر نوري” در سطح شهر  تعريف و در ديماه سال جاري در همايش  بين المللي فرصت هاي سرمايه گذاري اصفهان معرفي گرديده است که در آينده جزئيات آن به اطلاع عموم خواهد رسيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi