شنبه، 25 اردیبهشت 95 - 11:18

عضو هیأت مدیره نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به این که در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌های IT به دلیل رکود ورشکست شده‌اند هشدار داد ورشکستگی شرکت‌های کوچک باعث نگرانی و از بین رفتن شرکت‌های متوسط و ضربه مهلک به صنعت فاوا درکشور خواهد بود.حمید بابادی‌نیا  اظهار داشت: در سال‌های قبل بانک‌های تخصصی چند هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی تسهیلات پرداخت کردند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران افزود: علی‌رغم تلاشی که در قالب پرداخت تسهیلات برای اشتغال‌زایی در صنایع انجام می‌شود پارادوکسی درباره اشتغال‌زایی در صنعت IT و دیگر صنایع وجود دارد که برخی تصور می‌کنند با ایجاد اشتغال‌ در حوزه IT اشتغال در دیگر صنایع از بین می‌رود.

وی گفت: اما در عمل رونق صنعت IT به ایجاد شغل‌های جدید و جایگزینی مشاغل سنتی با مشاغل جدید منجر می‌شود که نتایجی از جمله افزایش رفاه جامعه و افزایش کیفیت زندگی را به همراه دارد.

بابادی‌نیا با بیان اینکه به نظر می‌رسد متولی ایجاد اشتغال در حوزه IT سازمان فناوری اطلاعات ایران است،گفت: تاکنون اقداماتی دراین باره انجام شده اما کامل نیست و باید کار اصولی انجام دهیم.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران افزود: برای کمک  به ایجاد اشتغال بیشتر و حفظ شغل‌های موجود، سازمان فناوری اطلاعات و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای فعالیت مشترکی را برای ارائه تسهیلات از محل وام وجوه اداره شده انجام دادند که این تسهیلات به طرح‌های معطل بودجه رسید تا این کسب و کارها متوقف نشوند.

وی ادامه داد: اما در نگاه کلان باید طرح ملی فناوری اطلاعات را در کشور تهیه کنیم تا IT در تمام زیرساخت‌های کشور از جمله نفت، ساختمان، بیمه، گمرک، سلامت و …به کار گرفته و سبب افزایش رفاه عمومی شود.

بابادی‌نیا گفت: برای این منظور لازم است کمیته‌ای در تمام وزارتخانه‌ها برای مشارکت حداکثری بخش خصوصی و دولتی به منظور راهبری طبق فناوری‌های نوین تشکیل شود.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران افزود: در سال‌های اخیر کشور ناخواسته دچار رکود تورمی شده که این رکود کم‌کم در حال از بین رفتن است و همچنین دولت در تلاش برای کاهش نرخ تورم است.

وی گفت: اما لازم است که به سرعت از این رکود خارج شویم که این امر از طریق مدیریت منابع مالی و تزریق به موقع منابع مالی به صنعت محقق می شود.

بابادی‌نیا اضافه کرد: امسال و سال آینده که یخ مذاکرات در حال آب شدن است باید از ذخایر صندوق توسعه ملی در حوزه‌های زیرساختی استفاده کنیم. پیش بینی می شود در شش ماهه اول سال ۹۵ تغییری در بازار کسب و کار IT نداشته باشیم اما از نیمه دوم سال ۹۵ این بازار رونق بگیرد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران تصریح کرد: منکر زحماتی که تاکنون دولت کشیده نمی‌شوم اما از ابتدای دولت یازدهم نه تنها شاهد رونق اقتصادی در حوزه IT نبوده‌ایم بلکه بسیاری از شرکت‌ها به دلیل رکود از دور خارج شده‌اند.

بابادی‌نیا ادامه داد: اگر چه ورشکستگی شرکت های کوچک زیر ١٠ نفر باعث نگرانی است اما با از بین رفتن شرکت‌های متوسط بین ٢٠ تا ۵٠ نفره ضربه مهلک به صنعت فاوا وارد خواهد شد که اکثر شرکت های حوزه ICT نیز در این اندازه هستند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران اظهار امیدواری کرد: با درایت و برنامه ریزی مدیران دولتی و متولیان صنعت فاوای کشور شرایط خروج از رکود هر چه سریعتر فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi