یکشنبه، 26 اردیبهشت 95 - 01:27

موضوع قیمت تمام شده اینترنت در ایران یکی از داستان‌های قدیمی و در عین حال مبهم محسوب می‌شود که البته روز به روز بر پیچیدگی‌های آن افزوده می‌شود.

سه هفته قبل بود که وحید صدوقی مدیر عامل همراه‌اول در مجمع این شرکت به فوق‌گرانی هزینه‌های تامین پهنای باند در ایران گریزی زد و گفت: «به طور تقریبی می‌توان گفت هزینه‌های تامین پهنای باند در ایران ۱۰۰ برابر دنیاست که لازم است این تعرفه‌ها اصلاح شود و ما مصریم که در شرایط تعاملی با وزارت ارتباطات و اپراتورهای دیگر شرایط به گونه‌ای باشد که در این بخش اوضاع بهتر شود.»

هفته قبل اما مجید صدری مدیر عامل اپراتور دولتی رایتل نظری کاملا متفاوت از مدیر عامل اپراتور اول کشور ارایه کرد و گفت: « در حال حاضر از منظر قیمت پهن باند موبایل، ایران سومین کشور ارزان دنیاست. »

از سوی دیگر چند سال قبل بود که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز روی قیمت سنگین اینترنت در ایران دست گذاشت و منشا این گرانی را شرکت انحصاری تامین پهنای باند دولت، یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد.

اگرچه به نظر می‌رسد خود مسوولان وزارت ارتباطات نیز روی گران بودن نرخ استفاده از اینترنت در ایران تاکید دارند و هر از گاهی وعده‌ای برای ارزانی اینترنت می‌دهند. وعده‌ای که گاه به فراموشی می‌رسد و گاه به تعویق می‌افتد.

هفته قبل محمود واعظی وزیر ارتباطات در این خصوص گفته: «کمیته‌ای در این زمینه تشکیل شد و در حال فعالیت است و قرار شده ابتدا از خودمان شروع شود و پهنای باندی که به مخابرات شرکت‌های ارایه کننده خدمات اینترنت و اپراتورها ارایه می‌شود، ارزانتر باشد تا آنها نیز با قیمت پایین‌تر به مردم عرضه کنند.»

اما این تمام ماجرا و پیچیدگی قیمت اینترنت در ایران نیست. چراکه با رشد ارایه اینترنت نسل ۳ و ۴ از سوی دو اپراتور موبایل اصلی کشور، آمار نشان می‌دهد میزان کاربران اینترنت موبایل به سرعتی باورنکردنی، حالا دو برابر اینترنت ثابت (ADSL) شده است.

این موضوع اما اکنون نگرانی‌هایی را به بار آورده است. قیمت پایین، سرعت مناسب و پوشش گسترده اینترنت موبایلی، حالا شرکت‌های اینترنتی و بنا بر شنیده‌ها، اپراتور سوم را با نگرانی ریزش مشترکان و افت درآمد مواجه کرد است.

به این ترتیب حالا زمزمه تعیین کف قیمت اینترنت موبایلی از سوی سازمان رگولاتوری به گوش می‌رسد که ثمره آن احتمالا گرانی استفاده از این نوع اینترنت است. موضوعی که وزیر ارتباطات فعلا آن را تکذیب کرده و گفته برای نخستین بار است که چنین چیزی می‌شنود.

اما در کنار تکذیب‌های موقتی، بر اساس شنیده‌ها قرار است، کف قیمت استفاده از اینترنت موبایل بالاتر از حد فعلی آورده شود تا به این ترتیب بازار سایر رقبا (رایتل و شرکت‌های اینترنتی) تامین و حفظ شود.

البته در این روش، حفظ بازار سایر رقبا علی‌القاعده از جیب مردم خواهد بود و هیچ هزینه‌ای روی دست دولت نمی‌گذارد.

در این میان تنها موضوعی که احتمال گرانی اینترنت را رد می‌کند، راهکار کاهش کلی قیمت اینترنت دولتی، برای تمام بازیگران این عرصه و سپس تعیین کف قیمت برای اینترنت موبایلی است.

موضوعی که اگر وعده کاهش قیمت اینترنت به کل از دستور کار خارج نشده و مشمول مرور زمان نشود، دیر یا زود پاسخ آن روشن خواهد شد. (منبع:عصرارتباط)

منبع: ITanalyze.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi