شنبه، 08 خرداد 95 - 05:48

هشتم شهریور ماه سال ۹۴ بود که وزیر ارتباطات در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های توسعه‌ای همراه‌اول در جمع خبرنگاران مدعی شد: “در حال حاضر قیمت اینترنت ایران از ارزان‌ترین قیمت‌هاست.” وی برای مستندسازی اظهارات خود نیز گفت:”طبق آنچه ITU اعلام کرده اکنون قیمت اینترنت ما یکی از ارزان‌ترین‌هاست، حال در خصوص آفریقا به‌طور دقیق نمی‌دانم اما در سطح اروپا و آسیا این جایگاه حتمی است.”

photo_2016-05-28_17-13-24

قیمت اینترنت در کشورهای مختلف

‌سایت numbeo.com یکی از چندین ‌سایتی است که برای کسانی که قصد سفر به کشورهای مختلف دارند قیمت‌های مواد خوراکی، حمل‌ونقل، هتل، تفریحات، موزه‌ها و غیره را بررسی کرده و منتشر می‌کند. این ‌سایت البته قیمت اینترنت را نیز در کشورهای مختلف بررسی کرده است، جالب است بدانید که اگر به لیست قیمت اینترنت در کشورهای مختلف جهان در این ‌سایت سری بزنید مشاهده می‌کنید که ایران در بین تمام کشورهای جهان چهارمین کشور گران‌قیمت در خصوص ارایه اینترنت است.
قیمت اینترنت در کشورهای مختلف متفاوت است برای مثال قیمت استفاده نامحدود از اینترنتADSL با سرعت ۱۰مگابیت در هر ثانیه برای یک ماه در کشور روسیه که از ارزان‌ترین کشورها در این حوزه است تنها ۶۸/۵ دلار یعنی حدود۲۰ هزار تومان است. در کشور چین قیمت همین میزان اینترنت نامحدود در طول یک ماه ۸۴/۱۶ دلار است و در آمریکا هم که کشور بسیار گران‌قیمتی در عرصه قیمت اینترنت است این میزان ۸۱/۵۰ دلار برآورد می‌شود. اما در این میان ایران با اینترنت ۲۶/۸۸ دلاری خود در این زمینه بعد از جزایر برمودا، ازبکستان و بولیوی با اقتدار در رتبه چهارم گران‌قیمت‌ترین اینترنت‌های جهان ایستاده است. به این ترتیب اینترنت ایران به لحاظ گرانی رتبه اول منطقه و چهارم جهان را از آن خود کرده است!

سرعت پایین اینترنت ایران

اینترنت ایران علاوه بر مشکل گران بودنش اما با مشکلات دیگری از جمله نبود کیفیت، قطعی‌های مکرر و البته پایین‌بودن آزاردهنده سرعت هم مواجه است.
بر اساس اعلام سایت internetsociety.org که سرعت اینترنت کشورهای مختلف بر اساس متوسط سرعت در هر مگابیت در ثانیه را مشخص کرده است ایران با متوسط سرعت۴۳/۴ و متوسط آپلود ۶۸/۲ از مجموع ۱۴۲ کشوری که بررسی شده‌اند بعد از کشور پاپوآ گینه‌نو در رتبه صد و پانزدهم سرعت اینترنت در جهان ایستاده است.
برای این که فاصله نجومی ایران با سنگاپور، کشوری که رتبه نخست سرعت اینترنت را دارد، بهتر متوجه شوید کافی است بدانید که متوسط سرعت دانلود در سنگاپور ۹۷مگابیت در ثانیه (یعنی تقریبا ۲۰ برابر ایران) و متوسط آپلود آن ۷۸ مگابیت در ثانیه (یعنی تقریبا ۴۰ برابر ایران) است. جالب است که بدانید که قطر که به عنوان یک رقیب منطقه‌ای ما محسوب می‌شود با سرعت دانلود حدود ۱۶ مگابیت در ثانیه در رتبه چهل و پنجم جهان ایستاده است و سرعت اینترنتش به مراتب بهتر از ایران است.

منبع : عصر ارتباط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi