شنبه، 29 خرداد 95 - 04:05

دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند با مشارکت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت کشور، سازمان فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شهرداری‌‌های کلان‌شهرهای کشور، یکم و دوم شهریورماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

سهیل مظلوم دبیر اجرایی این همایش گفت: در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های ارزنده‌ای در موضوعات زیرساختی به ویژه پروژه‌های نصب فیبر نوری صورت گرفته است و برای بهره‌وری بیشتر از این سرمایه‌گذاری‌ها، به سرمایه‌گذاری بیشتر و هدفمندتر روی توسعه خدمات نیاز است.

وی افزود: از این رو آگاهی از نیازها و مطالبات ذی‌نفعان بخش‌های مختلف توسعه خدمات، از جمله ارایه کنندگان خدمات رایانش ابری، شرکت‌های نرم‌افزاری، مراکز داده، بانک‌ها، شهرداری‌ها، اپراتورها، سرمایه‌گذاران، تامین‌کنندگان و دارندگان فعلی امکانات زیرساخت برای مدیران ارشد تصمیم‌گیر بسیار مهم است. شاید شناخت این نیازها و مطالبات با کار مطالعاتی و پژوهش کتابخانه‌ای و میدانی هم قابل دستیابی باشد اما برگزاری همایش‌های تخصصی موثرترین روش برای این شناخت راهبردی است.

مظلوم در مورد دستاوردهای دوره نخست همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند گفت: تمرکز ما در سال گذشته بیشتر روی مباحث زیرساختی بود. بحث‌های شکل گرفته در سال گذشته سبب ایجاد موجی شد که در نهایت به تصویب نحوه اشتراک گذاری زیرساخت‌ها در کمیسیون تنظیم مقررات سرعت بخشید. همچنین موضوعات مربوط به اشتراک‌گذاری زیرساخت‌ها در برنامه ششم درج شد. نکته دیگر این که با انتخاب شهرهای برتر و قابل تقدیر، از یک سو وضعیت فعلی شهرها از لحاظ هوشمندی ترسیم شد و از سوی دیگر الگویی مناسبی برای دیگر شهرها به این حوزه فراهم کرد.

دبیر همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند در مورد برنامه‌های دومین دوره توضیح داد: تمرکز ما امسال بیشتر روی توسعه خدمات شهری بر بستر زیرساخت‌های شهر هوشمند است و آخرین دستاوردهای علمی و فنی در این حوزه ارایه خواهد شد.

مظلوم گفت: همچنین امسال شهرداری‌ها فرصت‌های سرمایه‌گذاری خود را در حوزه زیرساخت و خدمات شهری هوشمند در حضور سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی ارایه می‌کنند و از نزدیک ارتباط این دو گروه برقرار می‌شود.

وی تاکید کرد: در این همایش همچنین قرار است در چند پنل تخصصی، فرصت‌ها و موانع توسعه شهر هوشمند از جمله بحث انحصارزدایی از شبکه‌های زیرساختی بررسی شود.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌ها برگزاری مسابقه ایده‌های نو در حوزه شهر هوشمند است. در این مسابقه افراد خوش‌فکر فرصت دارند ایده‌های خود را به دبیرخانه همایش به ترتیبی که فراخوان آن به زودی اعلام می‌شود ارسال کنند. افراد منتخب شانس معرفی ایده‌های خود را در کنفرانس خواهند داشت و افراد برتر علاوه بر دریافت جایزه، مورد حمایت شرکت‌های شتابدهنده قرار می‌گیرند.

مظلوم گفت: برای برگزاری بهتر همایش، دو پیش همایش برای آن درنظر گرفته شده است. یک پیش همایش ۶ و ۷ خرداد در شهر انزلی با حضور رضا باقری اصل دبیر کمیسیون دولت الکترونیکی و معاون سازمان فناوری اطلاعات، محسن باقری چناری مدیرعامل شرکت ایرانیان نت، محمود زرگر دبیر علمی همایش و نمایندگان شهرداری‌های منتخب و استانداری‌ها برگزاری شد. همچنین پیش همایش دیگری با حضور تعداد بیشتری از نمایندگان شهرداری‌ها قرار است در همدان برگزار شود تا همایش غنی‌تر و با دستاوردهای موثرتری را شاهد باشیم.

منبع: ITanalyze.com
دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi