پنج شنبه، ۱۶ اسفند ۹۷ - ۰۱:۰۱

سامانه شفافیت و شهروندمداری شهرداری اصفهان با موضوع شفافیت در بخش های قوانين و مصوبات، آمار و بودجه، ليست پروژه ها، مناقصه و مزايده ها و … در حضور شهردار اصفهان، معاونان و مديران مناطق شهرداري رونمايي شد.محمد شریف شاهی، مشاور شهردار در امور شفافیت و مبارزه با فساد در این جلسه دو اولویت مهم شهردار اصفهان را از ابتداي ورود به شهرداري ارتقاي حقوق شهروندي و شفافيت عنوان کرد و گفت: اجراي قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات و ارتقاي استانداردهاي شفافيت در شهرداري اصفهان از نخستين دستورهاي شهردار اصفهان بود که پيرو اين موضوع انتظار مي رفت کار آساني در پيش داشته باشيم اما زماني که وارد ميدان شديم با مشکلات بسياري مواجه شديم.

وی با اشاره به بخش‌های سامانه شفافیت و شهروندمداری شهرداری اصفهان تصريح کرد: اين سامانه بر اساس استانداردهايي که نهادهاي عمومي و قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات مشخص کرده اند، بنا گذاشته شده تا اطلاعات اصلي که براساس استانداردها بوده و مورد نياز شهروندان است را جمع آوري کنيم، با اين رويكرد كه اطلاعات غيرضروري كه شهروندان را دچار سردرگمي مي كند در اولويت قرار نگيرد.

وی با بیان اینکه از جمله استانداردهای هر سازمان و نهاد عمومی اين است که قوانين و مقرراتي که بر اساس آن عمل مي کند را در اختيار شهروندان قرار دهد، اظهار کرد: اين اطلاعات در شهرداري پراكنده بود كه جمع آوري و مستندسازي شد،‌ همچنين در قالب يك تفاهمنامه اجازه داده شد از طريق لينك مستقيم به سامانه قوانين و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري متصل شويم.

مشاور شهردار در امور شفافیت و مبارزه با فساد با بیان اینکه خاصیت این سامانه کم خطا بودن و به روز بودن قوانين و مقررات در آن است، تصريح کرد: برخي از مصوبات و مقررات مانند برنامه هاي راهبردي در شهرداري وجود داشت که در اختيار شهروندان نبود، اما هم اکنون در سامانه بارگذاري شده است،‌ اين برنامه ها هم ارزش سندي داشته، هم سابقه يك شهر را نشان داده و هم تحول و تغييرات يك شهر را در معرض ديد عموم قرار مي دهد.

وی با بیان اینکه حق مردم است که درآمدها و هزینه های شهرداري برايشان شفاف و روشن باشد، افزود: در سامانه نمايه هاي مختلفي طراحي شده که قرار است اين نمايه ها به روز باشد و تغييرات هزينه اي و لحظه اي شهرداري را شهروندان در آن مشاهد کنند.

شریف شاهی ادامه داد: یکی دیگر از نمايه هاي طراحي شده در سامانه، نمايه پروژه‌هاي شهرداري به تفکيک مناطق و موضوعات آنها است.

مشاور شهردار در امور شفافیت و مبارزه با فساد شهرداری اصفهان تصریح کرد: لیست اطلاعات پیمانکاران شهرداري، مبلغ هزينه‌ها، مبلغ پيمان و … نيز در سامانه منتشر شده که مردم مي توانند اين اطلاعات را مشاهده کنند.

وی اضافه کرد: از قسمت های دیگر سامانه شفافیت موضوع برگزاری همايش ها، برنامه هاي سازمان ها، رخدادها و مبلغ هزينه شده براي آنها است، از اهداف شفافيت فراهم آوردن برابري فرصت ها در بهره مندي از امکانات براي اين شهروندان است، در اين سامانه اين امکان وجود دارد تا سازمان ها و مناطق برنامه هاي خود را براي بهره مندي شهروندان اطلاع رساني کنند.

باید راهکارهای ارتقای ارتباط با مردم را بررسی کنیم

ایمان حجتی، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان نيز در اين جلسه ضمن تاکيد بر لزوم برقراري ارتباط موثرتر و بهتر با مردم، اظهار کرد: ذي‌نفعان شهرداري گستره وسيعي از مردم به اندازه يک شهر هستند از اين رو بايد راهکارهاي ارتقاي ارتباط با مردم را بررسي كنيم.

وی با بیان اینکه لازم است به سمت شهر ارتباطی حرکت کنیم، گفت: شهر ارتباطي شهري است که مردم در آن در حال گفت و گو بوده و خرده فرهنگ ها با يکديگر ارتباط برقرار مي كنند.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان اضافه کرد: لازم است مدیران مناطق با مردم،‌ معتمدان محلات و گروه‌های مختلف از اصناف به گفت و گو نشسته و از فضاهاي عمومي موجود مانند ميدان ها و محلات براي برقراري ارتباط استفاده کنند، هم اکنون شهروندان با پيدايش رسانه‌هاي جديد دچار تعارضاتي شده‌اند که چاره آن برقراري ارتباط و گفت و گو با آنها است.

حجتی تاکید کرد: حوزه عمومی یک پدیده اجتماعي و فرهنگي است به اين معنا که يک امكان را براي زندگي و ارتباط با مردم ايجاد مي كند، كار ما اين است كه حوزه‌هاي عمومي را در مناطق براي برقراري ارتباط موثر و گفت و گو با مردم كشف كنيم.

وی با بیان اینکه شهر ارتباطی شهری است که نشاط اجتماعي دارد، افزود: لازم است از گفت و گو به سمت برنامه محوري حرکت کنيم و توانايي شنيدن نظرات را بالا ببريم، ‌قدرت پاسخگويي و پاسخ شنيدن را تقويت کرده و حس مشاركت را ميان شهروندان افزايش دهيم.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان اضافه کرد: ایجاد چنین سامانه‌هايي در تحقق اين اهداف بسيار مهم و ضروري است.

این سامانه به آدرس http://shafafiat.isfahan.ir/ قابل دسترسی است.

شرکت  پویاسازان

گروه آیسا

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi