شنبه، ۰۷ اردیبهشت ۹۸ - ۰۵:۴۶

رئیس اتحادیه فناوری اطلاعات و ارتباطات اصفهان با بیان اینکه مردم باید اظهارنامههای مالیاتی را در کافینتهای دارای مجوز اتحادیه رایانه ی اصفهان ثبت کنند، گفت: در فصل اظهارنامه مالیاتی افرادی سودجو با اجاره مکانهایی غیرمجازاقدام به ثبت اظهارنامه مالیاتی میکنند که این امر نه تنها موجب دردسر متقاضیان ثبت اظهارنامه مالیاتی میشود، بلکه درآمدکافینتهای مجاز را نیز کاهش میدهد.

به گزارش عصرارتباط اصفهان مجید کرباسچی افزود: یکی از راههای کسب درآمد فعالان صنف کافینت ثبت اظهارنامه مالیاتی است. بنابراین در این دو ماه شبانه روز کار میکنند و تمام هم و غم آنها در این مدت ثبت صحیح و دقیق اطلاعات اظهارنامه مالیاتی است. اتحادیه نیز در این راستا موظف است شرایطی را فراهم کند تا دست افراد سودجو به این بازار کوتاه شود.

وی تاکید کرد: معمولا در فصل اظهارنامه مالیاتی برخی افراد سودجو حتی در سوپرمارکتها اقدام به ثبت اظهارنامه مالیاتی میکنند که مردم باید به این موضوع مهم توجه داشته باشند که برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی به هر مکانی مراجعه نکنند. زیرا معمولا به دلیل اینکه ارقام به صورت غیرکارشناسی ثبت میشود، دچار مشکل خواهند شد و اتحادیه نیز نمیتواند موضوع را پیگیری کند.

وی افزود : لیست کافینتهای مجاز در سایت اتحادیه فناوری اطلاعات و ارتباطات موجود است و کافینتها باید مجوز اتحادیه رایانهرا در محل کسب خود نصب نمایند و مردم نیز باید هنگام ثبت اظهارنامه این مجوز را رویت کنند تا اگر مشکلی برایشان پیش آمد از سوی اتحادیه قابل پیگیری باشد.

کرباسچی با بیان اینکه اتحادیه از اواخر سال ۹۴ بحث ساماندهی کافینتها و توزیع دسترسی کاربری ارسال اظهارنامه به صورت نامحدود و انبوه سازمان امور مالیاتی را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: در حال حاضر با پیگیریهای اتحادیه و کارگروه کافی نت، تعداد مکانهای غیر مجاز ثبت اظهارنامه مالیاتی کاهش یافته و با افراد سودجو و متخلف برخورد شده است. اما با این وجود هنوز افرادی به صورت زیرپلهای اقدام به ثبت اظهارنامه مالیاتی میکنند که این موضوع به فرهنگسازی در این رابطه و آگاهی مردم مربوط میشود تا از مراجعه به آنها پرهیزکنند.

رئیس اتحادیه فناوری اطلاعات و ارتباطات اصفهان در مورد دسترسی کاربری که برای ثبت اظهارنامههای مالیاتی از سوی سازمان امور مالیاتی ارایه میشود، گفت: سازمان امور مالیاتی هر ساله برای ثبت اظهارنامه مالیاتی مشاغل و شرکتها،تعداد مشخصی دسترسی کاربری را در اختیار اتحادیه قرار میدهد که بین کافینتهای دارای جواز کسب در رسته خدمات حضوری و غیر حضوری اینترنت با توجه به ظرفیت و نیاز آنها توزیع میکند.

وی همچنین تاکید کرد: مردم باید دقت نمایند در فصل اظهارنامه مکانهای جدیدی از طرف دفاتر پستی یک شبه ایجاد میشود و اظهارنامه با نرخ و تعرفه اتحادیه و بعضا زیر نرخ مصوب اتحادیه و بدون هیچ نظارتی انجام میدهند و اگر مشکلی بوجود بیاید اتحادیه به شکایات مودیان نمیتواند رسیدگی کند و همینطور بعد فصل اظهارنامه دیگر اثری از دفاتر نیست که جوابگو باشند.

کرباسچی با بیان اینکه اداره مالیات همه ساله قبل از شروع فصل ثبت اظهارنامههای مالیاتی برای کافینتها دور‌ههای آموزشی برگزار کرده و آنها را نسبت به اطلاعات و تغییرات جدید آگاه میکند، گفت: یکی از ضررهای بزرگی که افراد بدون مجوز به متقاضیان ثبت اظهارنامه مالیاتی در دو سال گذشته زدهاند، عدم آشنایی به قوانین مخصوصا استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ مشاغل گروه ۳ بوده که هنوز افراد بسیاری به علت ناآگاهی از آن مجبور به پرداخت مالیات خیلی بالاتر درسال جدید شدند و چون آن افراد مجاز به ثبت اظهارنامه نبودند و محلشان موقت بوده است، متقاضیان هیچ اقدامی برای طرح شکایتشان نمیتوانند انجام دهند.

مجید کرباسچی در مورد دسترسی کاربری ثبت اظهارنامه مالیاتی نیز توضیح داد: هر فردی با استفاده از رایانه شخصی خود میتواند ۳ اظهارنامه مالیاتی ثبت کند. درصورتی که بخواهد بیش از این تعداد اظهارنامه به ثبت برساند باید مجوز دسترسی کاربری سازمان امورمالیاتی را داشته باشد.وی افزود: هرچند افراد میتوانند با استفاده از رایانه خود اظهارنامه ثبت کنند، اما توصیه می‌شود برای اینکه اطلاعات به صورت صحیح و دقیق و همچنین کارشناسی ثبت شود به کافینتهای مجاز اتحادیه رایانه مراجعه کنند.

وی در پایان از ورود اداره پست به ثبت اظهار نامه های مالیاتی گلایه مند بود و افزود : طبق قانون برونسپاری خدمات آنلاین دستگاه های دولتی به بخش خصوصی مصوب شده است و سوالم اینست که چگونه این غیرقانونی بصورت علنی را شاهد هستیم؟! علاوه بر این هنگامی که اداره دارایی اقدام به برگزاری دوره های آموزشی میکند آیا کارکنان اداره ی پست با آموزشهای جدید هر سال آشنا هستند؟آیا پاسخگوی مشکلات ناشی از نبود آموزشهای جدید در ثبت اظهارنامه های مالیاتی هستند؟ علاوه بر این اکثر نیروهای منتسب به اداره پست دانشجویان هستند که بصورت مقطعی و پیمانی با اداره پست همکاری میکنند.این در حالیست که حتی ما برای کافی نت هایی که در کلاسهای آموزشی حضور نداشته اند ، مجوز ثبت اظهارنامه صادر نمیکنیم.علاوه بر این این آموزشها توسط کارشناسان خبره اداره دارایی صورت میگیرد.

وی افزود : عدم اطلاع از قوانین و مصوبات جدید مالیاتی در هنگام ثبت اظهارنامه ها میتواند مشکلات بزرگی را برای صاحبان کسب و کار بوجود آورد که اصلاح آن در اداره دارایی مشکل است و متضرر آن صاحبان کسب و کار خواهند بود.

کرباسچی در پایان به عصرارتباط اصفهان گفت : ما در اتحادیه تمام تلاش خود را در جهت احقاق حقوق اعضای خود انجام میدهیم.علی الخصوص رسته ی کافی نتها بدلیل گسترش اینترنت که بازار خود را کوچکتر می بیند باید درایامی چون ثبت نام دانشگاه ، ثبت اظهار نامه مالیاتی و دیگر ثبت نامهای آنلاین مورد توجه دستگاه های نظارتی و دولتی در راستای اشتغال قرار گیرند تا شاهد افزایش نرخ بیکاری در میان متخصصین فناوری اطلاعات نباشیم.

 

 

شرکت  پویاسازان

گروه آیسا

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi