پنجشنبه، 23 خرداد 98 - 12:47

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

 دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی استان اصفهان گفت: استارتاپ ها و شركت های نوآور نوپا، كلید قفل اشتغالزایی در شرایط تحریم های ناعادلانه در كشورمان هستند.نوید ادریس افزود: ظرفیت های بسیاری در استارتاپ ها برای ایجاد فرصت های شغلی جدید وجود دارد كه در صورت حمایت از آنها می توان انتظار اشتغالزایی خوبی در این بخش در دوران تحریم ها را داشت. وی با بیان این كه بر خلاف انتظارات، استارتاپ ها توان اشتغالزایی بالایی دارند، تصریح كرد: بر اساس تحقیقاتی كه در اصفهان صورت گرفت حدود ۳۰۰ استارتاپ موفق به اشتغالزایی برای حدود یكهزار نفر شده اند.

 

 

به گفته این فعال كارآفرینی استارتاپ ها، نقش كلیدی در خنثی كردن تحریم ها را دارند زیرا تحریم های ناعادلانه موجود به شكل سنتی است و بیشتر مباحث مالی در آن دیده شده است. ادریس ادامه داد: اما شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها این قابلیت را دارند در بحث های ارزی به سمت فرایندهای مبتنی بر آینده و برتر (های تك) و طراحی سبك هایی مانند ‘ بلاك چین ‘ و ‘ رمز ارز ‘ حركت كنند.

بلاك‌چین، یك پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون‌ها نقطه اشتراك است كه به صورت همزمان داده هایی در آن ثبت می شود كه می‌توان با بهره گیری از این بستر باز، آزاد و پیچیده به تبادلات مالی و اطلاعاتی پرداخت.

از مهمترین فناوری های مبتنی بر بلاك چین می توان به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده مانند بیت كوین اشاره كرد. دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینكه مباحثی مانند بلاك چین در دنیا و كشورمان، جدید است، تصریح كرد: یكی از محاسن آن، امكان خنثی كردن تحریم های مالی و ارزی است كه توان بالایی در این زمینه در استارتاپ های كشور وجود دارد. ادریس همچنین با بیان اینكه استارتاپ های كشورمان در مباحثی مانند صنایع هوایی و پزشكی می توانند جایگزین نمونه های خارجی باشند، اضافه كرد: تا كنون چندین شركت دانش بنیان در بحث های پزشكی اقدام به طراحی و تولید دستگاه های پیشرفته و بهره برداری از آن كرده اند. به گفته وی طراحی و بهره برداری از دستگاه شتاب دهنده خطی توسط یكی از شركت های دانش بنیان اصفهان، ایران را در زمره هفت شركت بزرگ تولید تجهیزات پزشكی دنیا قرار داد.

ادریس خاطرنشان كرد: استارتاپ هایی كه در زمینه تولید مواد اولیه فعال هستند می توانند در دوران تحریم با تامین مواد مورد نیاز شركت های بزرگ، تولید خود را رونق دهند هرچند لازم است نظارت و كنترل كافی برای بهبود كیفیت آنها انجام شود. این كارشناس با بیان اینكه استارتاپ ها، شركت هایی كوچك با انعطاف پذیری بالا هستند، افزود: تاب آوری و دوام این قبیل شركت ها در شرایط تحریم بسیار زیاد است زیرا می توانند به سرعت سیاست های خود را تغییر دهند.

وی با تاكید بر اینكه حمایت های دولت از این شركت ها، ضروری است، تصریح كرد: مهمترین مشكل استارتاپ ها در كشورمان، قوانین و مقررات است. ادریس توضیح داد: قوانینی كه در كشورمان تصویب شده بیشتر برای كسب و كارهای سنتی در دهه های گذشته است و مبتنی بر كسب و كارهای جدید نمی باشد. وی با اشاره به اینكه برخی كشورها مانند ژاپن به سمت تغییر و اصلاح قوانین برای حمایت از شركت های نوپا رفته اند، اضافه كرد: به عنوان مثال در این كشور برای شركت های نوپا، تشویق هایی مانند تخفیف مالیاتی و تسهیلاتی در ثبت شركت وجود دارد. دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در زمان حاضر بیشتر حمایت های صورت گرفته از استارتاپ ها توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به صورت یك سویه است در حالیكه نهادهایی مانند مجلس و شركت های كارآفرین نیز باید وارد این موضوع شوند و همكاری جمعی نیاز است. استارتاپ (Startup) به معنای كسب و كار جدیدی است كه حول محور فناوری شكل گرفته است و ظرفیت رشد بالایی دارد.

در سال های گذشته، بستر مناسبی برای رشد این شركت های نوپا در كشور فراهم و نهادهای متولی از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارك های علم و فناوری از آنها حمایت می كنند.

استان اصفهان دارای یك شهرك علمی و تحقیقاتی، ۲ پارك علم و فناوری، بیش از ۱۰ مركز رشد فناوری و بیش از ۵۰۰ شركت دانش بنیان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi