چهارشنبه، 18 دی 98 - 10:30

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

در تشریح وضعیت بازار کامپیوتر باید گفت: بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات همانند بسیاری از صنوف از نیمه دوم سال ۹۸ با تلاطم زیادی مواجه شد و فعالان این بازار روزهای پرالتهاب و رکود سختی را پشت سرگذاشتند. اما با وجود تحریم‎های خارجی و مشکلات داخلی، از دو ماه پیش تا کنون بازار به یک ثبات نسبی رسیده است که امیدواریم با سیاست‎گذاری دولت برای تثبیت نرخ دلار این روند ادامه پیدا کند و به شرایط مطلوبی برسیم.
شرایط بد اقتصادی و تحریم‎های شدید باعث شد تا فعالان بازار با مشکل کمبود کالا مواجه شوند، و از اواخر سال گذشته به دلیل خودتحریمی‎های وزارت صنعت و مشکلات ثبت سفارش، حجم واردات قانونی کالا در بازار به‌طور چشمگیری کاهش پیدا کرد که این امر تبعات زیادی به همراه داشت. نخست اینکه سازمان‎های دولتی با توجه به اینکه می‎بایستی نیازهای خود را از طریق واردکنندگان مجاز تامین کنند، به مشکل جدی برخوردند و از سوی دیگر با کمبود کالا در بازار کامپیوتر، ورود کالا از طریق مبادی غیرمجاز و قاچاق به شدت افزایش یافت. در واقع هم واردکنندگان رسمی دچار ضرر و زیان بسیاری شدند و هم کالاهای بدون کیفیت چینی که از سال ۹۶ از گردونه بازار خارج شده بودند دوباره مثل علف هرز رشد کردند.
نرخ دلار و چالشهای آن
با توجه به اینکه بازار کامپیوتر به شدت تحت تاثیر نوسان نرخ دلار است،عمده محصولات این بازار وارداتی هستند و مشکلاتی که در زمینه واردات به‌خصوص نوسان نرخ دلار وجود دارد باعث شده بازار پرالتهاب شود. طی دو الی سه ماه گذشته که نرخ دلار ثابت شده بود شاهد ثبات نسبی در بازار کامپیوتر بودیم و قیمت‌ها نیز رشد نزولی داشت، اما قطعا با نوسان نرخ دلار بازار نیز ملتهب خواهد شد.زیرا جو روانی بدی ایجاد می‎شود و واردکنندگان و فعالان صنف نگرانند نتوانند کالایی که می‎فروشند دوباره جایگزین کنند.
با توجه به اینکه دوره و سیکل واردات کالا دو ماهه است، در صورتی که نرخ دلار تثبیت شود و واردکنندگان و فعالان صنف بتوانند برای دوماه آینده خود برنامه‎ریزی کنند، هم بازار به آرامش می‎رسد و هم قیمت‎ها روند نزولی به خود خواهد گرفت. اما نمی‎توان انتظار داشت که بازار رونق پیدا کند، زیرا از یک سو خریدهای دولتی به دلیل کمبود بودجه کاهش یافته و از سوی دیگر خرید کاربران خانگی نیز به دلیل نبود نقدینگی به شدت کم شده است و کاربران با احتیاط بیشتری نیازهای خود را تامین می‎کنند.
کالاهای استوک در اولویت
همچنین با افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری و اقلام وابسته به آن، خرید و فروش کالاهای استوک و دست دوم در صنف کامپیوتر افزایش یافته است و قدرت مالی مصرف‌کنندگان به شدت کاهش یافته است و نمی‌توانند برای خرید کالای نو هزینه کنند به همین دلیل سراغ کالای دست دوم می‎روند که البته کنترل دست‌دوم‌فروش‎ها بسیار سخت است.
مالیات،مالیات،مالیات مشکلی که حل نمیشود
مالیات یکی از مهم‌ترین مشکلات فعالان این صنف است که هر روز بر وسعت آن افزوده می‎شود. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در این خصوص، این است که از سال ۱۳۹۶ به بعد نرخ دلار سه و نیم برابر شده است که این امر باعث شده قیمت کالاها سه تا چهار برابر شود و گردش مالی نیز به تبع آن نسبت به سال ۹۶ چهار برابر شود. اين در حالی است که ضرایبی که در سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته می‎شود برای قبل سال ۹۶ است و کسبه این بیم و نگرانی را دارند اکنون که گردش مالی بالا رفته، سازمان امور مالیاتی چه سقفی برای فروش در نظر خواهد گرفت.
با توجه به اینکه گردش مالی در بازار کامپیوتر بالا رفته است، اما حاشیه سود بسیار پایین است و حاشیه سود در این بازار بین ۱تا ۴ درصد بوده اما سودی که دارایی در نظر گرفته بین ۹ تا ۱۲درصد است که سود یک کاسب در طول سال است که باید به یکباره به دارایی پرداخت کند. شاید بتوان برای لبنیات و پوشاک این سود را لحاظ کرد ولی برای کالای کامپیوتری امکان‌پذیر نیست زیرا قیمت‌ها به‌طور قابل ملاحظه‎ای بالا می‎رود.
مشکل دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که فروشندگان جزو بند (ج) قانون سازمان امور مالیاتی هستند و طبق این بند باید خرید و فروش آنها زیر ۹۰۰ میلیون تومان باشد و بالای این رقم جزو بند (الف) محسوب می‎شوند، در حالی که با ۳ الی۴ برابر شدن قیمت کالاها گردش مالی افزایش پیدا کرده است و بند (ج) نیز به تبع آن باید حداقل رقمی معادل ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان شود در صورتی که طبق قانون این رقم زیرمجموعه بند الف است و مغازه‌دار باید ارزش افزوده پرداخت کند.فروشندگان کالاهای کامپیوتری مجاز به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان نیستند و کد ارزش افزوده برای آنها تعریف نشده است. در صورتی که اگر گردش مالی آنها بالای ۹۰۰ میلیون تومان باشد باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند.فعالان صنف کامپیوتر هر سال به موقع مالیات خود را پرداخت کرده و مفاصاحساب گرفته‎اند. اما ممیزان مالیاتی اکنون بعد از شش سال برای سال ۹۲ متمم کشیده‎اند و به فعالان بازار اعلام کرده‎اند که چرا فروش فصلی خود را اعلام نکرده‎اید در صورتی که صنوفی که کد مالیات بر ارزش افزوده دارند فروش فصلی را اعلام می‎کنند. این امر موجب شده که فعالان صنف به دردسر بیفتند و مدام در راه دارایی باشند.
به روز نبودن سیستم TSC گمرک
سامانه جامع امور گمرکی (TSC) که گمرک بر مبنای آن قیمت کالاها را ارزیابی می‎کند به‌روزرسانی نمی‌شود و این موضوع واردکنندگان را به دردسر می‌‎اندازد. قیمت کالاهای تکنولوژی‌محور به‌طور دائم در کل دنیا در حال تغییر است و به صورت پلکانی ریزش می‎کند اما در سیستم گمرک لحاظ نمی‎شود.در شرایط عادی و اگر کالا درگیر پروسه استاندارد نشود، یک ماه طول می‎کشد تا کالا از گمرک ترخیص شود.
هزینه‎های غیرواقعی استاندارد
خصوص مشکلات استاندارد و هزینه‎های تحمیل شده به واردکنندگان جای تبادل نظر وجود دارد. عمده کالاهای صنف کامپیوتر به صورت واردات تامین می‎شود و دارای استانداردهای جهانی هستند. به‌طور مثال نوت‌بوک با استانداردهای جهانی تولید و به کشور ما وارد می‌شود از این رو کابل برق آن سه پین است و این موضوعی است که سازمان استاندارد به آن ایراد می‌گیرد و حدود ۲۰ روز کالا را نگه می‌دارد. درحالی که با یک تبدیل ارزان قیمت فعالان صنف مشکل را حل می‎کنند.در عین حال سازمان استاندارد برای هزینه‎های استاندارد تعریف مشخصی ندارد و هر طور که بتواند هزینه را دریافت می‎کند. در واقع دلیل منطقی پشت آن نیست.
انتظارت از تشکل صنفی
درخصوص انتظارات و مطالبات فعالان صنف کامپیوتر از متولی صنف این است که در تعامل هر چه بیشتر با سازمان‌های دولتی بتواند مشکلات را مطرح و گامی در جهت رفع آنها بردارد. به‌خصوص مشکلاتی که مربوط به مالیات است.وجود مشکلات متعدد در این صنف باعث شده فعالان صنف انگیزه‎ای برای ادامه فعالیت نداشته باشند و سرمایه‌گذاری در این صنف کاهش پیدا کند.در عین حال انتظار میرود تمام رسته‎های مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات زیر نظر اتحادیه قرار گیرد تا فعالان صنف در این خصوص کمتر دچار دردسر شوند و ساماندهی بهتری صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi