چهارشنبه، 20 فروردین 99 - 11:10

گروه آیسا

شرکت پویاسازان

چه یک فرد با تجربه در زمینه استارتاپ ها باشید و چه یک تازه کار، کارآفرینان در تمام پروسه یادگیری خود نیاز دارند تا دانش خود را در تمام سطوح راهبری و مدیریتی افزایش دهند. در این همین راستا بسیاری از کارآفرینان با تجربه و به نام در دنیا، کتاب های بسیاری نوشته اند  کاربردی ترین کتاب های این حوزه را به همراه توضیح مختصری از محتوای کتاب به شما معرفی می کنیم

گوگل‌چگونه‌کار‌می‌کند؟ – نوشته: اریک اشمیت و جاناتان روزنبرگ

 

 

 

 آیا شرکت بزرگی مثل گوگل، چگونه شکل گرفت؟ چگونه رشد کرد؟ سیستم مدیریت و رهبری در این شرکت چگونه است؟ روند رشد و گسترش تکنولوژی، گوگل به‌چه‌شکل است؟به طور قطع، پاسخ این سوالات را هیچ کسی بهتر از مدیرعامل و مشاور ارشد گوگل نمی‌تواند توضیح دهد.«اریک اشمیت» (Eric Schmidt) و «جاناتان روزنبرگ» (Jonathan Rosenberg) در کتاب «گوگل چگونه کار می‌کند» (How Google Works) به تمامی سوالات بالا پاسخ می‌دهند.

صفر تا یک-نوشته: پیتر تیل

 

«صفر تا یک» درباره‌ی شرکت‌هایی است که چیزهای جدید ساخته‌اند و بر اساس آموخته‌هایی است که از اسپیس اکسفرا گرفته‌ام. همچنین متوجه شدم که سرمایه‌گذارانی چون استارت تامپ، فیس‌بوک و بینان‌گذاران مشترک چون پی پالو پالانتیر از الگوهای خواستی استفاده می‌کنند؛ اما باید بدانید که این کتاب هیچ الگو و فرمول موفقیتی را پیشنهاد نمی‌دهد؛ زیرا هر موفقیتی تنها یک الگو دارد و فرمولی برای موفقیت وجود ندارد؛ زیرا هر نوآوری یکتاست و هیچ‌کسی نمی‌تواند برای نوآوری نسخه‌ای واحد بپیچد. درواقع، تنها نکته‌ای که پس از تحقیق، در مورد افراد موفق مثل استارتامپ و فیس‌بوک یافتم این بود که انسان‌های موفق ارزش‌ها را در مکان‌هایی که کسی انتظار ندارد پیدا می‌کنند و به دنبال کشف فرمول صرفا نیستند بلکه اصول کسب‌و‌کار را می‌خواهند.

جوامع استارتاپی (Startup Communities)

 

 

ساخت یک اکوسیستم کارآفرینی در شهر خود، نوشته برد فلد، موسس ۲ صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر و بنیان گذار Techstarts است. او در این کتاب از تجربه خود از ساخت یک جامعه استارتاپی در شهر بولدر امریکا می گوید و به معرفی دو جریان انسانی می پردازد که وظیفه ساخت این جامعه را بر عهده دارند، رهبران و خوراک دهنده ها. رهبران همان کارآفرینان هستند که باید جوامع استارتاپی را هدایت کنند و خوراک دهنده ها، مراکز دولتی، دانشگاه ها، شرکت های بزرگ، سرویس دهنده ها، سرمایه گذاران و مربیان هستند. او سپس با تشریح نقش و وظیفه هر کدام پرداخته و رویداد ها و برنامه هایی که به ساخت این جامعه کمک می کند را معرفی می کند.

 

مدیرعامل استارتاپ (Startup CEO)

 

 

مت بلومبرگ نویسنده کتاب با اشاره به این که این کتاب برای تمام مدیران عامل چه آن ها که برای اولین بار آن را تجربه می کنند و چه آن ها که مدیرعامل یک شرکت بزرگ هستند مفید است. او که خود یک کارآفرین تکنولوژیک است، مسیری را که یک مدیرعامل کم تجربه در یک استارتاپ باید طی کند را به خوبی می شناسد و در کتاب خود که پنجمین کتاب او در سری کتاب های انقلاب استارتاپ است، به بیان چالش ها و مسائل تجربه مدیرعاملی خود می پردازد. مسائلی مانند:

 • چگونگی به تصویر کشیدن چشم انداز و استراتژی شرکت
 • نحوه ساخت سرمایه انسانی و نگه داشتن آن ها
 • چگونه یک مدیرعامل منابع حال حاضر خود را مسیر استراتژی شرکت و برای رسیدن به موفقیت هدایت می کند.

بوم مدل کسب و کار-نوشته: الکساندر استروادر

 

 

این کتاب به پنج بخش تقسیم شده است : ١- تابلوی طراحی مدل کسب و کار : ابزاری برای توصیف ، تحلیل و طراحی مدل های کسب و کار ٢- الگوهای مدل کسب و کار براساس مفاهیم توسعه داده شده توسط متفکران پیشرو عرصه کسب و کار ٣- تکنیک‌ها برای کمک به طراحی مدل کسب وکار ۴-استراتژی از نگاه مدل کسب‌و‌کار ۵-فرآیندی عم­ومی برای کمک به طراحی مدل کسب‌و‌کار که تمامی مفاهیم تکنیک‌ها و ابزار‌هایھای خلق مدل کسب‌و‌کار را به‌ یکدیگر پیوند می‌دهند.

چیزهای‌سخت‌درباره چیزهای سخت-نوشته:‌ بن‌هاروویتز

 

 

 

این کتاب با عنوان” راه انداختن کسب وکاری که هیچ راه ساده‌ای ندارد” توسط سعید قدوسی نژاد ترجمه گردیده است. و به زبــان و فرهنگ رایــج در شــرکتهای فناوری آمریکایی نوشته شده است و همانطورکه نویسنده در جایی از آن بیان می‌کند، بددهانی فرهنگ غالب این نوع از شرکتها در آمریکاست. با وجود این، در ترجمه کتاب سعی شده است تاحدامکان از معادلهای مناســبتری برای اینگونه عبارتها استفاده شــود تا چنین فرهنگی در فضای کســب وکارهای ایرانی ترویج نیابد.

 البته باید گفت با شــناختی که از شــرکتهای ایرانــی، به خصوص شــرکتهای حوزۀ فنــاوری دار یم عمــدۀ آنها بــا ادب و احتــرام در محیطهــای کاری خود رفتــار می‌کنند و معتقدیــم حفظ چنین فرهنگی بایــد از اولویتهای مدیرعاملان همه بنگاههای کشور باشد.

برد استارتاپ (Startup Board)- نوشته برد فلد

 

 

 

 

نویسنده با بیانی صریح کتاب را این گونه شروع می کند: “شما به عنوان بنیان گذار و کارآفرین، چیزهای زیادی برای انجام دادن دارید، درست کردن MVP، توسعه مشتری، استخدام، حسابداری. دیر یا زود شما برد مدیریتی شامل ۳ تا ۷ نفر تشکیل می دهید و این افراد در زمان هایی به شما می گویند چه کار کنید در حالیکه شما دو به شک هستید، در چارچوب نگه داشتن شما و حتی در مواردی شما را از دست خود شما نجات می دهند.”

برد فلد در این کتاب به اهمیت شکل دادن برد مدیریتی اشاره می کند و اینکه چه افرادی را در این برد با چه خصوصیتی باید بیاورید. او از تجارب خود در شکل دهی بردهای مدیریتی می گوید و اینکه افراد برد چگونه می توانند شما را حمایت کرده و شرکت را به اهدافی که گذاشته است سریع تر برساند.

جذب (Traction)

 

 

 

راهنمای استارتاپ ها برای جذب مشتری، تقریبا تمام استارتاپ های شکست خورده یک محصول دارند، چیزی که باعث شکست آن ها می شود، نداشتن مشتری است. کتاب جذب با نگاه تغییر نگرش کارآفرینان از تمرکز بروی محصول به جذب مشتری نوشته شده است. جاستین مارز، نویسنده آن، ابزارها و چارچوب هایی از شرکت های موفق تعریف کرده که به شما کمک می کند تا کشف کنید کدام کانال بازاریابی، کلید رشد شما است.

“حتی اگر یک کانال توزیع مناسب که برای شما کار می کند پیدا کنید، می توانید شرکت موفقی داشته باشید” پیتر تیل، بنیان گذار پی پل

این چارچوب که نویسنده آن را چشم گاو می نامد، به کمک بنیان گذاران موفق شرکت هایی چون، ویکی پدیا، کاپاک، اورنوت و بسیاری دیگر تهیه شده است. این کتاب به شما نشان می دهد که چگونه بزرگترین شرکت های اینترنتی دنیا رشد کرده اند.

نوپای ناب، نوشته اریک رایز

 

 

 

 

چگونه کارآفرینان امروز از نوآوری مستمر استفاده می کنند تا شرکت های موفق ایجاد کنند.اریک رایز، کارآفرین، نویسنده و مدرس سرشناس مدرسه کسب و کارهای هاروارد از چهره های برجسته حوزه فناوری است. در قسمتی از کتاب می خوانیم که اکثر استارتاپ ها شکست می خورند ولی بسیاری از این شکست ها قابل پیشگیری است. نوپای ناب رویکردی انقلابی برای ساخت شرکت ها و محصولات جدید است. وی در این کتاب استارتاپ را به عنوان سازمانی که خود را وقف ساخت چیزی جدید در شرایط عدم قطعیت می کند تعریف کرده و در ادامه می نویسد: “چیزی که تمام کارآفرینان موفق در دنیا به صورت مشترک دارند، وارد شدن به محیطی مه آلود و کشف مسیر موفقیت برای ساخت کسب و کارهای پایدار است.”نوپای ناب به شما یاد می دهد که به جای تلف کردن وقت خود برای ساخت برنامه های کسب و کار پیچیده به تست چشم انداز خود به صورت مستمر بپردازند و خود را با شرایط تطبیق دهید قبل از آنکه دیر شده باشد.

اجرای ناب (Running Lean)

 

 

 

 

هر روزه محصولات نوآورانه بسیار زیادی در دنیا تولید می شود. محصولاتی که خیلی از آن ها شکست می خورند و دلیل این شکست عدم توانایی در ساخت آن ها نیست، بلکه هدر دادن زمان، سرمایه و تلاشی است که برای ساخت یک محصول اشتباه گذاشته شده است. در این کتاب، اش مائوریا، شما را با استراتژی های سازگار کردن محصول خود با بازار می نویسد و شما را با روش های مختلفی چون نوپای ناب، توسعه مشتری و بوت استرپ کردن آشنا می کند.اجرای ناب برای تمام مدیران، مدیران عامل، صاحبان شرکت های کوچک، توسعه دهندگان و برنامه نویسان و هر کسی که قصد ساخت استارتاپ خود را دارند توصیه می شود. در این کتاب مواردی چون:

 • چگونه مشتریان را در چرخه توسعه درگیر نگه دارید.
 • محصول خود را در تکرارهای کوتاه تر و موثرتر تست کنید.
 • بدانید که چگونه در استارتاپ خود چرخش (Pivot) کنید.
 • پیدا کردن زمان مناسب برای افزایش سرمایه

را فرا بگیرید.

کارآفرین ناب (The lean entrepreneur)

 

شما هنوز یک آینده گر نیستید، کارآفرین ناب به شما نشان می دهد که چه طور باشید. به عقیده نویسنده کتاب، برنت کوپر، اغلب ما بر این باوریم که کارآفرینان آینده نگر به دنیا می آیند و پرورش پیدا نمی کنند. رسانه های ما بزرگانی چون گیتزها؛ بزوس ها، برنسون ها و جابزها را قهرمانانی تجلی می کنند که به سادگی به آینده می نگرند و آینده برایشان شفاف و واضح است و به سادگی می توانند محصولاتی بسازنند که جوابگوی آینده باشد. جوامع ما بر این باورند که برای موفق بودن، ایده خوب کافیست و با همین رویکرد محصولاتی می سازنند که محکوم به شکست می شود. کتاب کارآفرین ناب، افق دید ما از این افسانه ها و باورهای غلط را گسترش داده و یاد می گیریم که چگونه:

 • نکات عملیاتی، هک ها و رشد های سریع را اجرایی کنیم
 • محصولی انقلابی بسازیم و چگونه بازار را تصاحب کنیم
 • بازار را موثر تست کنیم و MVP بسازیم.
 • مشتریان را با MVP خود درگیر نماییم و هزینه های توسعه محصول را به حداقل برسانیم.
 • به سرعت یک تیم همه فن حریف و نوآور بسازیم.

آنالیز ناب (Lean Analytics)

اگر تجربه ساخت یک استارتاپ را داشته باشید، می دانید که آنالیز خوب به شما کمک می کند تا محصول و بازار درست را قبل از آن که سرمایه شما تمام شود پیدا کنید. ولی با حجمه های اطلاعاتی موجود چه می کنید؟ از کجا شروع می کنید؟این کتاب به شما نشان می دهد که چه چیزی را اندازه گیری کنید، چگونه انالیز کنید و چگونه گزارش تهیه کنید. این کتاب به قلم آلیستر کرول و بن یوسکووتیز (بنیان گذار کوردینانت)  است و به طرح مثال ها و روش هایی می پردازد که استارتاپ شما را از یک ایده خام تا انطباق بازار/محصول و فراتر از آن می برد. مثال های و نمونه های آن به کارآفرینان کمک می کند تا اساسی ترین سنجه ها یا متریک های استارتاپ خود را شناسایی کنید. تمرکز نویسنده بروی استارتاپ های تکنولوژی است ولی این کتاب برای تمام استارتاپ ها در هر حوزه ای مفید است
.

تجربه کاربری ناب (Lean UX)

جف گتلف، متخصص تجربه کاربری در این کتاب، اصول اولیه تجربه کاربری ناب را یاد می دهد و شما فرا می گیرید که چگونه طراحی خود را براساس نیاز مشتریان اعتبارسنجی کنید. این کتاب به شما نشان می دهد که چگونه یک تیم محصول با همکاری یکدیگر نظرات مشتریان را جمع آوری می کنند. در این کتاب با مباحثی چون:

 • نحوه استفاده بهینه از ابزارهای طراحی ناب
 • نحوه به اشتراک گذاری نظرات خود با تیم طراحی و مدیر محصول
 • ساخت MVP در راستای اعتبارسازی ایده های استارتاپی خود
 • هم راستاسازی صدای مشتریان با چرخه های مختلف توسعه محصول خود
 • چگونگی موثر کردن و ترکیب تجربه کاربری ناب با اسکرام
 • و به کارگیری آن در سازمان خود

آشنا می شوید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi